Pokud patříte k cholerikům nebo sangvinikům, což jsou extrovertní, energičtí a rozhodní lidé, pak je pro vás asi doslova utrpení, pokud máte vedle sebe flegmatika. Kolikrát pomalu vyletíte z kůže, i když si stokrát opakujete, že protiklady se přitahují. Pravdou je, že soužití s flegmatikem nebývá snadné. Jak na ně?
Flegmatik patří mezi čtyři základní druhy temperamentu, tradičně je spojován s elementem vody. Lidé s tímto temperamentem bývají stabilní introverti, mírní, klidní, vyrovnaní a uvážliví. Jsou taky pečliví a tolerantní, dobře se ovládají a jen tak je něco nerozhodí. Pokud vám je povědomá věta: „Je mi to jedno,“ pak si můžete být jistí, že vedle vás žije flegmatik. Ale pozor, jedno jim všechno není, jsou to takové klidné a pracovité „parní válce“. Upřednostňují klidnou atmosféru a jisté prostředí.
Famous
30. listopadu 2015
Diváci života
Jsou to lidé, kteří se snaží nevyčerpávat svoje energetické rezervy.
Mají obvykle suchý humor, který používají s blízkými lidmi.
Ze své podstaty jsou to „mírotvorci“, kteří nenávidí konflikty.
Jejich vztahy i s blízkými lidmi jsou spíše pasivní.
Mají tendenci být spíše diváky, a to v mnoha aspektech života.
Jana LeBlanc
26. března 2015
Co dělat, když žijete s flegmatikem?
1. Nechte ho žít a dejte mu pokoj
Jeho hlavní motivací v životě je vyhýbat se konfliktům a chaosu. Když přijde domů, rozhodně pro něj není ideální, aby ho tam čekaly křičící děti a naštvaná manželka, která mu hned bude něco vyčítat a která je „připravená ho zabít“. Jeho ideální představa je sednout si na pohovku, zapnout televizi nebo na chvíli usnout. Je to jeho způsob, jak uniknout šílenství a vytvořit si z vašeho domova útočiště chránící před bouří.
2. Nesnažte se ho překvapit
Když to samozřejmě jde, dopřejte flegmatickému partnerovi nebo partnerce dostatek času na to, aby se mohli připravit na nadcházející události, jinak by je mohly rozhodit. Co flegmatici z celé duše nesnášejí, je náhlá změna plánů. Obvykle jim trvá delší dobu, než se „zahřejí“, takže potřebují přípravu.
Martina Machová
8. března 2016
3. Nechte ho odpočívat a nevyčítejte mu lenost
Flegmatici potřebují klid a odpočinek, je to jejich emocionální potřeba. Pokud tedy dorazí domů z práce a lehnou si, není to lenost, ale potřeba, bez které se jejich tělo a duše neobejdou. Musíte pochopit jejich omezené energetické rezervy a netlačte je k neustálému výkonu.
4. Chvalte je
Chvála je klíč, který opravdu může váš vztah posílit či zachránit. Začněte si všímat jemných kvalit, které má flegmatický partner, začněte mu vyjadřovat upřímnou chválu a poctivé uznání. Když to budete dělat, začnou být mnohem spokojenější a projeví se to změnou ve vašem vztahu. Připomínejte jim jejich skvělé vlastnosti, třeba jejich loajálnost a pracovitost. Když jim budete věřit, budou věřit i oni sami v sebe.
Dita Váchová
27. srpna 2013
5. Nekritizujte je a nenuťte k fyzickým projevům
Jsou prostě takoví, pochopte, že vás mohou milovat i tehdy, když využívají jen minimum fyzické pozornosti. Nekritizujte je za to, že mají neochotu projevovat náklonnosti, jiní nebudou, ale špatně to nemyslí. Ujišťujte je, že jsou cennými lidskými bytostmi, i když nemají snahu být nejlepší. Váš flegmatický partner nemusí nikdy dosáhnout takového úspěchu, aby mu tleskal svět, tak mu tleskejte vy!
Ivana Ašenbrenerová
27. ledna 2024
6. Nic na ně nehrajte a aplikujte milující motivaci
Flegmatici jsou mírumilovní a občas mohou ostatní frustrovat svou tvrdohlavostí a taky otálením. Flegmatik často říká: Nevím nebo je mi to jedno, cokoli chceš, udělej. Když na něj budete tlačit, aby se už „hergot konečně vyjádřil“, nic nenaděláte, stáhne se spíše do ulity a nevyleze z ní. Vnitřní motivace flegmatika je odlišná. Možná se budete divit, ale vhodným partnerem pro flegmatika je cholerik, protože flegmatik umí naslouchat a dokáže přibrzdit cholerika.