Jak změnit kurz své kariéry

3. 10. 2007
Jak změnit kurz své kariéry
Měníte-li práci, nejspíš uvažujete o pozicích podobného typu, kvalifikačně na sebe navazujících, ve stejném oboru. Z pomocné účetní asistentky se stanete účetní odpovědnou například za jeden účetní okruh, dále postoupíte na samostatnou účetní odpovědnou za veškeré účetnictví. Pak se nabízí pozice hlavní účetní s dalším rozšířením působnosti a pravomocí a následně například pozice Finanční Controller.

wwwprace.jpg" align=right hspace=5>Rozdíl je také v tom, u jakého typu společnosti budete pracovat. Účetní může působit přímo ve firmě, která vede vlastní účetnictví, může fungovat u účetní firmy a vést účetnictví více společnostem, případně u auditorské firmy, kde profilace bude opět poněkud odlišná. Každý typ firmy poskytuje jiný typ rozvoje a postupu. V každém případě však rozvíjíte stále "stejnou" kariéru.

Mluvíme-li o kariérové změně, máme na mysli případ, kdy se rozhodnete razantně změnit obor či typ pozice. Člověk, který doposud pracuje v obchodních pozicích a postoupil například z postu pultového prodavače na pozici obchodního asistenta či obchodního specialisty a stal se tzv. Account Managerem zaměřeným na určitý tržní segment a skupinu zákazníků, kterým nabízí a prodává produkty či služby, se rozhodne pro změnu kariéry. Chce zcela opustit dráhu obchodu (nepokračovat tedy na pozici například Obchodního manažera) a nalézt nový profesní směr, například na postu Personálního pracovníka.

Důvody?

 • Máte schopnosti a talent, které ve své současné profesi nevyužíváte
 • Na současnou pozici jste se dostal spíše pod tlakem okolností spíše než ze svobodné volby, vy však cítíte, že vaše místo je někde jinde
 • Přestěhovali jste se někam, kde s vaším profesním zaměřením nenajdete uplatnění
 • Obor, ve kterém působíte, stagnuje, vy si však stagnaci dovolit nemůžete Chcete změnit životní styl, a to vám současná práce neumožňuje…


Kariérové změny jsou snazší u mladých lidí, u nichž se předpokládá, že ještě hledají svůj směr a místo, kde zakotví. U lidí vyššího věku s mnohaletou praxí v jednom oboru změnit profesní dráhu není jednoduché, je to však možné. Je ovšem třeba postupovat velmi obezřetně:

 • Nespěchejte, neunáhlujte se. Nepouštějte se do kariérové změny bez rozmyslu.
 • Nepůjde to rychle. Buďte trpěliví.
 • Nepleťte si znechucení z vaší současné práce způsobené pouze nevhodnou firmou nebo arogantním nadřízeným s potřebou změnit zásadně svou profesní dráhu.
 • Nikdy neměňte profesní dráhu jen kvůli penězům. Vidina vysokých platů a benefitů v určitém oboru není tou správnou motivací. Myslete na radost z práce, na seberealizaci.
 • Neměňte profesní dráhu ani jen kvůli tlaku okolí - rodičů či partnera. Oni za vás do práce chodit nebudou. Kariéra je vaše osobní věc.
 • Nikdy neměňte profesní dráhu jen proto, že druzí na daném poli mají úspěch. Není řečeno, že se to podaří i vám. Z dálky se často tráva zdá zelenější a není vidět bodláčí.
 • Nezačínejte se změnou profesní dráhy dříve, než kontaktujete své známé, poradce, pracovní asociace a jiné lidi, kteří vám poskytnou dostatečně kvalitní informace o oboru, do kterého chcete vstoupit.
 • Nemůžete změnit profesi bez dobrého základu ve vzdělání, kvalifikaci, dovednostech. Musíte nalézt most mezi vaší "starou" a "novou" profesí.
 • Dovednosti a zkušenosti, které můžete přenést mezi jednotlivými profesemi, jsou pevným základem vaší změny.

Rozhodli jste se?
Jste-li z toho poněkud nervózní, je to zcela normální. Neznepokojujte se. Vaše očekávání musejí být pozitivní! Zažeňte obavy i předsudky. Vždy začněte zhodnocením vlastních předností a slabin, sebereflexí, rekapitulací toho, co máte rádi a co neradi.
Vždy si vytvořte strategii a plán. Změnu nemůžete provést nahodile. Zásadní chybou je pustit se do změny bez rozmyslu. Plánujte. Než si vytvoříte smysluplnou strategii, uplynou měsíce. Plán musí zahrnovat postup a brát ohled na finanční záležitosti, situaci na trhu, doplnění vzdělání... Využijte doporučení při plánování pracovní dráhy.

Chcete-li se o pracovní problematice dozvědět více, vyzkoušejte Poradnu na http://www.prace.cz">www.prace.cz.Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Dohodnout se s vámi není zrovna moc jednoduché, a proto začínáte mít pověst bručouna. Už se konečně povzneste nad všechno zlé a naučte se s lidmi znovu slušně mluvit. Pokud to tak…

Nejčtenější články

Doporučujeme