Jak zpracovat léčivky?

23. 11. 2001
Jak zpracovat léčivky?
Nevlídné podzimní počasí nám asi nikomu na náladě nepřidá a často ani ne na zdraví. A potom přichází ke slovu nejen medikamenty zakoupené v lékárnách, ale také bylinky, které se díky svým léčebným účinkům ( staletími prověřené) dostávají do popředí našeho zájmu, jak tomu kdysi bývalo.

Jak zpracovat léčivky?

Nevlídné podzimní počasí nám asi nikomu na náladě nepřidá a často ani ne na zdraví. Rýma, kašel, chřipka..... to jsou častí průvodci podzimními dny. A potom přichází ke slovu nejen medikamenty zakoupené v lékárnách, ale také bylinky, které se díky svým léčebným účinkům ( staletími prověřené) dostávají do popředí našeho zájmu, jak tomu kdysi bývalo.

Bylinky lze zakoupit ve specielních obchodech nebo si je můžeme sami vypěstovat ( takové prý chutnají nejlépe). Pokud jste si bylinky sami vypěstovali, teď je máte jistě správně usušené a voňavé a můžete je dále zpracovávat. Co všechno lze z léčivých rostlin připravit?  Jsou to nálevy, odvary, šňávy, prášky, sirupy, tinktury, masti, obklady, koupele.

Jak je správně připravit?

Nálevy - jedná se o vylouhování určité části rostliny tzv. drogy ve vroucí vodě ( pozor nevaříme, nejčastěji se používá naň nebo květy), louhuje se přibližně deset minut, scedíme a osladíme medem, můžeme užívat studené, teplé, ale i ledové.

Odvary - vyrábějí se podobně jako nálevy, ale k vylouhování slouží tvrdé části rostlin, jako je kořen nebo kůra, musíme je tudíž povařit, aby se uvolnily léčivé látky ( vaříme cca deset minut).

Sirupy - drogu smícháme s vodou a s medem, povaříme a přecedíme, jsou vhodné především pro děti.

Tinktury - v tinkturách lze uchovat léčivou sílu bylin až dva roky, byliny se louhují v 50 % alkoholu ( výborné rozpouštědlo léčivých látek) a denně se protřepávají, po dvou týdnech roztok přecedíme a nalijeme do lahví. Použití - jedna čajová lžička do čaje nebo vody.

Masti - rozemletou drogu vmícháme do mastného základu a potíráme postižená místa, je dobré je uložit do chladničky.

Teplé obklady - rozdrcené byliny můžeme smísit s horkou navlhčenou obilnou moukou, s chlebem nebo s mlékem, naneseme na kůži a překryjeme gázou. Bylinky můžeme namočit i v teplé vodě, zabalit do gázy a přiložit na kůži.

Studené obklady - gázu namáčíme ve studeném bylinném nálevu a přikládáme na kůži.

K výrobě těchto produktů používejte však jen ty bylinky, které opravdu dobře znáte.

Autor: Dana Alsherová
Zdroj: Peter Albright, Alternativní terapie

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Dostáváte se do lepší nálady a přestáváte na věci tlačit. Pokud si nebudete brát všechno osobně, ještě se v práci vyznamenáte. Do ničeho nešťourejte a nechte si každého dělat, co chce. Jen…

Nejčtenější články

Doporučujeme