Kozlík lékařský podpoří klidný spánek Zdroj: Profimedia.cz

Kozlík lékařský podpoří klidný spánek Zdroj: Profimedia.cz

Řebříček má detoxikační účinky Zdroj: Profimedia.cz
Esenciální oleje můžete přidávat do koupele, nebo použít do aromalamp Zdroj: Profimedia.cz
Třezalka posiluje imunitu a má zklidňující účinky Zdroj: Profimedia.cz
Mateřídouška je protizánětlivá a má zklidňující účinky Zdroj: profimedia a Archiv
7
Fotogalerie

Jak zůstat na podzim fit, aniž byste sáhli po chemii

Na podzim příroda vytváří jedinečnou barevnou galerii obrazů, která přinese potěchu téměř každému člověku. Je to ovšem i doba plná změn, s nimiž se váš organismus může těžce vyrovnávat. Za pomoci fytoterapie a aromaterapie však lze prožít toto období v dokonalé harmonii.

Mnoho lidí říká, že začátek nového roku pro ně není leden, nýbrž září. Ležérní čas prázdnin a dovolených se mění na pravidelný režim, přinášející spoustu povinností. Od návratu do školních lavic přes nástup na vysokou až po zápisy do kroužků a kurzů. Obzvláště máte-li děti, bude váš diář posetý poznámkami až nad hlavu. Adaptace na změny a na spoustu úkolů ve vás může vyvolat pocity nejistoty, strachu i odpovědnosti, zda nově příchozí situace zvládnete. Negativní emoce pak často způsobí i potíže ve fyzické sféře, a to v podobě nespavosti, žaludeční neurózy, bolestí hlavy či poruch srdečního rytmu.

Voňavá aklimatizace po dovolené

Čas následující po letních měsících „vylepšených“ dovolenou znamená návrat do kvapíkového rytmu. Obzvlášť vrátíte-li se z končin, kde život plyne o poznání pomaleji. Proto pokud to jde, neplánujte v práci nic zásadního a nastavte se do „zajížděcího režimu“ alespoň po dobu 48 hodin.

Na pomoc si přizvěte i mátu peprnou. Svěží éterický olej kápněte do aromalampy či difuzéru, aby posílil váš mentální výkon. Po návratu z práce si připravte koupel z geránia (do jednoho decilitru mléka přidejte 8 kapek éterického oleje, dobře rozmíchejte a nalijte do napuštěné vany) nebo si dopřejte masáž tímto protistresovým olejem (dvě polévkové lžíce mandlového oleje doplňte o dvě kapky geránia). Zástupce říše aromaterapie vás během několika dní jemně přivede zpět do reality každodenního života.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pro klid duše Bachovy esence

Ať již nastupujete do nové školy, zaměstnání, měníte bydliště nebo si nemůžete zvyknout na změnu času, podpořte tento přechod esencí z ořešáku královského. Pomůže vám zanechat minulost za sebou, adaptovat se na aktuální životní situace a směřovat kupředu.

Přelaďte se v říjnu

Pro někoho výhra jedné hodiny spánku navíc, pro druhého bezesné noci, než si tělo přivykne na nový režim. Změna času není zrovna příjemným zásahem do biorytmů lidského organismu, a tak nechcete-li v noci vyhlížet jako na orloji, proveďte následující rituály.

Recept od pátera Kneippa

Poohlédněte se po kozlíku lékařském (Valeriana officinalis). Nálev či sušený extrakt z oddenků (k dostání v lékárnách jako léčivý přípravek) zkracuje dobu usnutí, redukuje probouzení během noci a zvyšuje kvalitu spánku. Ráno nezanechává pocit omámení, jako tomu bývá po některých běžně předepisovaných lécích.

Už během první i druhé světové války se kozlík používal k léčení traumat utrpěných po výbuchu granátu a po bombardování. V dnešní době výrazně snižuje nepříznivý dopad stresu na lidský organismus. Bavorský léčitel Sebastian Kneipp si kozlík lékařský chválil také jako přírodní sedativum. Účinné látky v kozlíkovém kořenu zvyšují v mozku hladinu neurotransmiteru – kyseliny gama-aminomáselné (GABA). Tím tlumí stavy úzkosti, nervozity, rozčilení, duševního napětí a obnovují psychickou rovnováhu.

Na chmury s bylinkou svatého Jana

Ubývající světlo a sluneční paprsky ve vás mohou probudit zasmušilost, vnitřní neklid i deprese. S třezalkou tečkovanou (Hypericum perforatum) se vám podaří zvládnout podzimní splíny o poznání lépe. Zvyšuje hladinu nervových přenašečů (především serotoninu) v mozku a společně s látkami, jako je hypericin a hyperforin, pozvedá náladu.

To platí i v případě, že se vám zakousl stres do žaludku a potřebujete uvolnit napětí v této oblasti. Rostlina se žlutými kvítky disponuje protibakteriálními a protivirovými účinky. Zvyšuje hradbu vašeho imunitního systému a vy pak snáze odoláte nájezdu podzimních infekcí, nachlazení a chřipek.

Až se vám ozvou zvuky a tlaky v břišní dutině, poznáte, že na podzim jsou nejvíce zatíženými orgány slezina, slinivka a žaludek. Pomozte jim následujícími opatřeními. Každé ráno nalačno vypijte sklenici teplé vody s pár kapkami z čerstvého citronu. Za 20 minut si dopřejte teplou snídani. Snídaně, obědy a večeře přijímejte každý den ve stejnou dobu. Prospějete tím svému nervovému systému a napomůžete dobrému trávení.

Zahrňte do svého jídelníčku více kořenové zeleniny.

Při přípravě a do jídla používejte rostlinné oleje, zejména sezamový, avokádový a olivový budou blahodárné pro vaše zažívání. Rozletí-li se ve vašem břiše balon nadýmání a plynatosti, pijte 3x denně nálev z řebříčku, řepíku nebo mateřídoušky (jednu čajovou lžičku zalijte 2,5 dl vařící vody a nechejte 10 minut vyluhovat pod pokličkou).

Podzimní úklid

Během roku nashromáždíte v těle obrovské množství škodlivých látek. Vaše „motory“ jsou zanesené a únava v podzimních dnech vás vysává. Očista jater, ledvin a střev od toxinů vás nabije zcela novou vitalitou a zlepší činnost vnitřních orgánů. Jakmile se zbavíte „nezdravé skládky“, dojde také k posílení vlastní obranyschopnosti. Jste pak odolnější proti zimním neduhům (chřipky, virózy, záněty dýchacích cest, onemocnění ORL) a lépe snášíte chladné období.

Ovšem pozor, složení podzimní detoxikační kúry se výrazně liší od té jarní! Proto oslovte odborníka – fytoterapeuta, aby vám sestavil program přímo pro vás na míru. S ním máte záruku kvality a efektivních účinků pro váš organismus.

Pro lví hřívu

Až vám v hřebenu zůstane více vlasů než obvykle, nepropadejte panice. V určitých obdobích roku (zejména na jaře a na podzim) může vaši hlavu opustit padesát až sto vlasů denně. Tento úbytek trvá maximálně 1–2 měsíce a jedná se o přirozený jev. Pro zmírnění sezonního vypadávání vlasů zařaďte do stravy více ryb (makrela, losos, sleď), ořechů (hlavně vlašské, lískové a para), mandlí, slunečnicových, dýňových a chia semínek, máku, čočky, pšeničných klíčků, hub, sóji a produktů z ní, petržele, kakaového prášku, červené řepy a švestek.

Vlasy myjte vlažnou vodou šampony v biokvalitě a pokožku na hlavě každý večer promasírujte pár kapkami lichořeřišnicové tinktury. Prokrví vlasové cibulky a podpoří růst bujné kštice. Mgr. Pavla Apostolaki fytoterapeutka, aromaterapeutka www.medicinabm.cz


Hodinku před spaním si dejte bylinkový čaj přinášející zklidnění (lípu, třezalku, meduňku, verbenu) nebo vypijte šťávu z jednoho jablka a půlky celeru. • Po celý den jste atakováni mnoha zvuky, hlukem a informacemi. Proto minimálně deset minut před spánkem buďte v absolutním tichu a klidu. Můžete z okna pozorovat měsíc, hvězdnou oblohu, přenést se do krátké meditace, modlitby nebo strávit tento čas v láskyplném objetí s partnerem. • Před usnutím kápněte na vatový tampon umístěný vedle polštáře éterické oleje (levandule úzkolistá, pomeranč, růžové dřevo, mandarinka), které vás přenesou do říše snů. • Až vlezete do postele, položte se na záda, zavřete oči a dýchejte pomalu jen nosem. Vnímejte každý svůj nádech a výdech, jak vám jako stříbrná nitka prochází nosem. • Uléhejte a vstávejte každý den ve stejnou dobu.

Článek vyšel v časopise Moje Zdraví

Doporučujeme

Články odjinud