Jak zůstat svěží?

25. 10. 2010
Jak zůstat svěží?
Oči se klíží, hlava padá, mozek vypíná... Znáte to. Právě když se potřebujete nejvíc soustředit a efektivně pracovat, tělo padá únavou. Jistěže to nejlepší a určitě také nejpříjemnější by bylo dopřát mu krátkého šlofíka. Jenže kdo tuto sladkou možnost pokaždé má? Raději volíme variantu právě opačnou – zaháníme únavu všemožnými kofeinovými nápoji či pochutinami.

Klepněte pro větší obrázek

Lijeme do sebe hektolitry kávy, k nim si přikousneme čokoládu a všechno to pěkně spláchneme kolou či ionťákem. Hlava je vzhůru, zato svědomí jako dehet. Ale proč vlastně – škodí nám kofein anebo spíš nadbytek cukrů a tuků? Co vlastně a přesně kofein v těle člověka způsobuje? Jde o nejrozšířenější legální psychoaktivní látku na světě, která velice dobře účinkuje, pokud potřebujeme jednorázově zvýšit pozornost či ostražitost a naopak potlačit únavu. Rozhodně není třeba se jí bát. Ale na druhou stranu je velice důležité ji dobře znát a mít k ní respekt. Je jako oheň. Což si uvědomovali i naši dávní předci.

Výlet do historie

Už v době kamenné lidé objevili, že žvýkání semen, kůry nebo listů určitých rostlin jim usnadňuje práci, stimuluje jejich pozornost a zlepšuje náladu. A později přišli i na to, jak účinek kofeinu ještě zvýšit – když rostlinu zalijí horkou vodou. Existuje řada legend o tom, jak byly povzbuzující účinky kofeinu objeveny. Podle jedné z nich spadly údajně čínskému císaři Shennongovi, který panoval 3000 let př. n. l., lístky rostliny náhodou do horké vody a osvěžující voňavý nápoj byl na světě. Co se týče kávy, byla její historie písemně zaznamenána až v devátém století našeho letopočtu. Tehdy byly kávové boby k dostání pouze v Etiopii. Populární legenda připisuje jejich objevení tamnímu pasákovi koz, který si všiml, že zvířata, která se pásla na kávovníku byla čilejší a v noci pak méně spala. Po jejich vzoru tedy také zkusil sníst několik plodů a zažil stejné osvěžení a povzbuzení jako kozy.

Komu a kdy pomůže

Kofein příznivě stimuluje centrální nervový systém. Zrychluje tep, uvolňuje hladké svalstvo, rozšiřuje tepny a stimuluje oběhový a respirační systém (srdce a dýchání). Proto pomáhá lidem postiženým astmatem. Kofein také zvyšuje obsah mastných kyselin v oběhovém systému, proto ho léta využívali sportovci. Účinky můžete zaznamenat ještě dvanáct hodin po jeho požití. Lékaři a odborníci na výživu považují za rozumné denní množství zhruba 300 mg kofeinu, což odpovídá dvěma až třem šálkům kávy. Velké množství kofeinu může člověka naopak utlumit, způsobit podrážděnost, nervozitu, vést ke ztrátě energie případně i křečím.

Na co si dát pozor Zejména citliví jedinci si stěžují, že jim káva způsobuje nevolnost, což může být vyvoláno překyselením a podrážděním žaludku lógrem. Pokud člověku káva nechutná anebo jednoduše nemá možnost a čas dát si šálek pokaždé když potřebuje nabudit, je možnost užít Kofein K – kofein v tabletě. Nezatěžuje tolik trávicí systém, nepůsobí močopudně, je skladná a vždycky po ruce. A na to jak je malá, je velice účinná – jedna tabletka odpovídá šálku silné kávy. Takže opatrně s dávkováním!

ČTĚTE TAKÉ:
Po čem muži touží ( a holky taky)!


STAŇTE SE FANOUŠKEM DAMA.CZ NA FACEBOOKU

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Překvapíte dnes šéfa i kolegy schopností aktivizovat v případě potřeby vrozenou intuici, díky čemuž jste schopni vyřešit nejednu záhadu nebo problém. Stáváte se tudíž na pracovišti…

Nejčtenější články

Články odjinud