Jaké je tajemství houslí Stradivari?

9. 4. 2002
Jaké je tajemství houslí Stradivari?
Mistr houslař z Transylvánie Claudiu Pall tvrdí, že odhalil tajemství světově proslulých houslí Antonia Stradivariho z italské Cremony. Téměř půl století se rumunský mistr snažil vyluštit tajemství magického zvuku Stradivariho nástrojů, který si tajemný Ital odnesl s sebou na onen svět zhruba před třemi sty lety.

Jaké je tajemství houslí Stradivari?

Mistr houslař z Transylvánie (Sedmihradsko) Claudiu Pall tvrdí, že odhalil tajemství světově proslulých houslí Antonia Stradivariho (1644-1737) z italské Cremony. Téměř půl století se rumunský mistr snažil vyluštit tajemství magického zvuku Stradivariho nástrojů, který si tajemný Ital odnesl s sebou na onen svět zhruba před třemi sty lety.

Objev rumunského mistra houslaře je skutečně překvapivý. Zdá se, že za své výjimečné akustické vlastnosti vděčí nástroje mistra z Cremony zvláštní cizopasné houbě, která se občas objevuje ve dřevě určeném k výrobě hudebních nástrojů.
V průběhu mnohaletých experimentů s různými odrůdami dřeva narazil Pall také na záznamy jednoho vědce, který zkoumal výchozí materiál pro nástroje „zázračného Stradivariho“. Mezi údaji z chemických rozborů objevil Pall i přítomnost vzácného druhu houby, parazitující na dřevě, která se vyskytuje pouze v blízkosti toků s jedním konkrétním složením vody.
„Věděl jsem, že Stradivari pracoval výhradně se dřevem, které pocházelo z Tyrolských Alp, a navíc z jedné konkrétní lokality. Tak jsem nasměroval svůj výzkum právě tam,“ říká Pall. Každá maličkost měla svůj důležitý význam – kde a kdy byl strom poražen, kde se zpracovávalo dřevo, jak dlouho pobývalo ve vodě, jak se provádělo sušení… včetně chemického složení vody v řece.
Výsledky Pallova výzkumu jsou překvapující. Jeho housle, vyrobené ze dřeva obsahujícího tuto houbu, mají podle odborníků unikátní rezonanci a neopakovatelný zvuk. Pall je přesvědčen, že nejbližší „efektu Stradivariho“ jsou nástroje, které byly máčené pouze v říčce zvané Bystrica. Jen tato horská bystřina má složení blízké některým tokům v Tyrolských Alpách. V kraji se řece přezdívá Zlatá Bystrica, protože v dávných časech se v ní těžil drahocenný žlutý kov.
Aň už je důvod mistrova úspěchu jakýkoliv, „housle od Palla“ jsou podle odborníků skutečně velkolepé. Mezi muzikanty jdou na dračku a mistr Pall se v nejbližší době chystá na rozšíření své houslové líhně.(Plus)

zdroj: Plus

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

V podstatě jste klidní a vyrovnaní, ale v manželství je to spíše hurikán. Nejedná se o nic klíčového, ale raději našlapujte kolem partnera jako myšky, jinak to schytáte. V zaměstnání jde…

Nejčtenější články

Doporučujeme