Foto: iStock

Foto: iStock

 Foto: iStock
 Foto: iStock
 Foto: iStock
 Foto: iStock
11
Fotogalerie

Jaké jídlo si můžu vzít do letadla? Přehled povolených, zakázaných i nedoporučovaných potravin plus tipy na vlastní svačinky

Letní zahraniční dovolená letadlem je na spadnutí, a tak pravděpodobně plánujete, jak to uděláte s jídlem a pitím na cestu. Jestli si myslíte, že vlastní občerstvení je v letadle zakázané, jste na omylu. Jaké potraviny a nápoje si můžete a které naopak nesmíte vzít do příručního zavazadla? Poradíme vám několik chutných a zábavných tipů na dobroty, které si můžete do letadla vzít, a ukážeme vychytávky, jak si domácí svačinu na cestu prakticky zabalit.

Do letadla si můžete vzít vlastní jídlo a pití podle stanovených pravidel. V rámci Evropské unie jsou předpisy jednotné. Rozdíly mohou nastat při cestování do jiných zemí světa, které mají obavy, že by k nim mohly být zavlečeny nejrůznější nemoci či škůdci. Jedná se např. o USA, kam nemůžete dovážet vlastní ovoce a zeleninu a také instantní pokrmy o váze více než 350 g. Při cestování na Nový Zéland nesmíte převážet žádné potraviny a například na Maledivy je zakázáno dovézt vepřové maso. Před svým letem si proto vždy překontrolujte, jestli se na vaši cílovou destinaci nevztahují nějaké potravinové výjimky, a respektujte je.

Věděli jste, že:

 • Do USA nemůžete dovážet vlastní ovoce a zeleninu a také instantní pokrmy o váze více než 350 g?
 • Při cestování na Nový Zéland nesmíte převážet žádné potraviny?
 • Na Maledivy je zakázáno dovézt vepřové maso?

Na letech, které trvají více než 6 hodin, je většinou servírováno občerstvení. To bývá v ceně letenky. U nízkonákladových společností jídlo nedostanete, ale můžete si jej objednat. V nabídce letecké společnosti Smartwings jsou například řízečky, minidezerty, kanapky, chlebíčky, ovocná mísa či špízy nebo hlavní chod. Cena za hlavní jídlo se pohybuje kolem 450 Kč za osobu.

Povolené jídlo a pití do letadla

 • Tekutiny a gely – zde platí pravidlo, že si do letadla můžete vzít tekutiny a gely s obsahem maximálně 100 ml. Takovýchto nádob je povoleno mít v příručním zavazadle nejvýše 10 a musí se vám vejít do jednoho průhledného, znovu uzavíratelného plastového sáčku o rozměrech 20 × 20 cm a objemu 1 litr.
  Patří sem: voda, proteinové nápoje, marmelády, džemy, paštiky, med, zavařeniny, kečup, majonézy, pomazánky, tvaroh, jogurty, pudink, pivo, víno a alkohol s obsahem  do 70 %.

Pozor, do povoleného množství je třeba počítat také drogerii!

 • Cukrářské výrobky – jedná se o hotové produkty určené k přímé konzumaci, jako jsou dorty, zákusky či jiné sladké pochutiny. Jejich základ by však neměly tvořit žádné tekuté či gelové součásti.
 • Jídlo v prášku, instantní pokrmy – sem patří instantní polévky, předvařené těstovinové pokrmy, prášková ochucovadla vody.
 • Masné výrobky a sýry – salámy, šunky, uzeniny, klobásy, tvrdé a poloměkké sýry.
 • Čerstvé ovoce a zelenina – nakrájené nebo v kuse. Můžete si vzít také sušené ovoce a patří sem také bylinky.
 • Pečivo – může být jen suché nebo předem opečené. Není problém udělat si doma obložený rohlík nebo toast.
 • Pochutiny – bonbony, sušenky, müsli tyčinky, čokoládové tyčinky, oříšky, křupky, chipsy, lupínky.     
 • Dětská výživa – pevná i tekutá. Je to voda na mléko, umělé i mateřské mléko, přesnídávky, džusy, pyré, ovoce, piškoty, sušenky.

V tomto případě nejste omezeni ani povoleným množstvím. Platí však, že dětské výživy by nemělo být více, než potřebujete po dobu celého letu.

 • Ryby a mořské plody
 • Občerstvení domácí výroby – sendviče, bagety, wrapy, lívance, těstovinový salát, ovocný či zeleninový salát, bábovka, muffiny apod. Součástí tohoto občerstvení by neměla být tekutá složka.

Zakázané jídlo a pití do letadla    

 • Nápoje a tekutiny o objemu více než 100 ml.
 • Velké láhve s alkoholem. Neplatí, pokud je zakoupíte v bezcelní zóně.
 • Pomazánky, krémové sýry, marmelády, jogurty, kaše, smoothie, pudinky a další podobné potraviny s objemem více než 100 ml.
 • Ovoce a zelenina, která má tendenci plesnivět jako např. maliny, jahody nebo borůvky.
 • Zmrzlina, ledová tříšť, ledové kostky. Nic, co by se rozpustilo nebo roztálo.
 • Potraviny v konzervách.

Které potraviny nejsou do letadla vhodné?

Do letadla se nedoporučuje brát potraviny, které by mohly nějakým způsobem znepříjemňovat let ostatním cestujícím. Mohou to být hodně aromatická a kořeněná jídla, např. výrazně aromatické sýry, kyselé zelí, česnekové a cibulové pokrmy, španělské chorizo, italská gorgonzola nebo durian.

Jak v letadle převážet jídlo?

Abyste se vyhnuli problémům při kontrole na letišti nebo při konzumaci v letadle, vyzkoušejte naše tipy na praktické balení svého občerstvení. Jídlo vám díky nim při bezpečnostní kontrole neskončí v koši, ani se vám nerozkutálí po letadle.

 • Je maximálně vhodné, aby všechny zakoupené pokrmy a pití zůstaly v originálním obalu s etiketou. Pracovníci letiště se tak budou lépe orientovat a zbytečně vám nevyhodí něco, co byste si na palubu mohli vzít.
 • Používejte průhledné, znovu uzavíratelné plastové sáčky.  
 • Pokud si s sebou berete tekutiny, mějte je v obalu s obsahem 100 ml. Neplatí zde možnost mít obal s obsahem 200 ml a tento mít naplněný jen z poloviny.
 • Plněné bagety, rohlíky a chleby obalte průhlednou fólií, případně převažte šňůrkou nebo zajistěte gumičkou, aby držely pohromadě. 
 • Používejte praktické svačinové krabičky a boxy. Výborné jsou ty, které mají několik přihrádek. Díky nim si můžete jednotlivé pochutiny rozdělit do různých sektorů a nedojde k tomu, že by se vám vše smíchalo. Pokud budete mít krabičku s průhlednými částmi, bude kontrola na letišti o to jednodušší.
 • Nejvhodnější je vzít si s sebou ke konzumaci plastovou lžičku.

Tipy na domácí občerstvení do letadla

Hravé a zdravé svačiny si nemusíte brát jenom do práce či do školy. Také vaše dovolená a cesta letadlem si zaslouží trochu kreativity! Věřte, že až uvidíte ceník předražených snacků a jídel na letišti nebo přímo v letadle, budete se plácat po ramenou. Navíc před odjezdem na dovolenou zužitkujete všechny zásoby, které byste jinak z ledničky museli vyhodit.

1. Čerstvá zelenina a ovoce

Dlouhou chvíli si můžete ukrátit chroustáním mrkve, salátové okurky či papriky. Dobré je také jablko, banán nebo meruňky. Zejména šťavnaté kousky zaženou žízeň a dodají tělu potřebné tekutiny, kterých si do letadla tolik vzít nemůžete. Nemusíte se ani bát toho, když si uděláte ovocný či zeleninový salát.

2. Obložený talíř

I v tomto případě se jedná o kousky na chuť, případně malý hlad. Nakrájejte si tvrdý sýr či šunku na kostičky, domácí klobásku na kolečka, přidejte k tomu olivy a opět čerstvou zeleninu a doplňte samostatně zabaleným opečeným toastem.

3. Těstovinový salát

Použít můžete jakékoli těstoviny a přidat k nim např. tuňáka, kukuřici, rajčátka, papriku, okurku, olivy a mrkev. Tuňáka můžete nahradit kuřecím masem či tofu. Lehké přelití dresingem či tatarkou by vadit nemělo.

4. Domácí tyčinky, perníčky

Z tyčinek získáte potřebnou energii. Na jejich výrobu můžete použít med, oříšky, ovesné vločky, sušené ovoce a další ingredience. Menší děti jistě potěší perníčky a vůbec nebude vadit, že nejsou Vánoce.

5. Muffiny, bábovky, banánový chlebíček s oříšky

Jistě máte svůj oblíbený recept na koláč, který chutná celé rodině. Záleží tedy jen na vás, jestli to bude cuketová sladká buchta, banánové muffiny nebo jablečná bábovka.

6. Sendvič, wrap, obložená bageta

Ani v tomto případě se nekladou meze vaší fantazii. Do pečiva můžete vložit vše od uzenin, přes sýry, zeleninu až po vajíčka. Dejte však pozor na přílišné prolití dresinkem či použití hutných pomazánek. Domácí dobrota by vám mohla být zabavená. Připravit si můžete také zapečené toasty.

7. Česká klasika

Nesmíme zapomenout ani na tradiční svačinu: Řízek, chleba a kyselá okurka. To je jídlo, které na cestách ještě nikdy nezklamalo.  

Doporučujeme

Články odjinud