Jaké nemoci můžete chytit ve vodě: Záněty, plísně, bradavice i parazity | Foto: iStock

Foto: iStock

Jaké nemoci můžete chytit ve vodě: Záněty, plísně, bradavice i parazity

Radost z koupání během letních měsíců vám můžou pěkně zkazit některé zdravotní komplikace. S některými si poradíte samoléčbou, v některých případech bude ale návštěva lékaře nutná. Úplně nejlepší je samozřejmě nemocem z vody předcházet.

Zánět spojivek

Oči v létě chráníme hlavně před sluncem, riziko ale představuje i voda. Zejména u moře se rády potápíme a sledujeme podmořský život, bez potápěčských brýlí bychom to ale dělat neměly. „Otevírat oči pod vodou bez ochranných brýlí na chvíli ničemu nevadí, pokud není voda znečištěná a potápěč má oči zdravé. Delší styk otevřených očí s vodou už ale může způsobit podráždění očí a následné problémy. Slaná mořská voda oči dráždí a způsobuje štípání, pálení a řezání očí. Působením větru či slané vody může dojít ke vzniku zánětu spojivek, který je dobré vždy zaléčit příslušnými kapkami,“ upozornil Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Ve sladkých vodách si pak dávejte pozor hlavně na sinice. „V rybnících, kde je přírodní, a tudíž neudržovaná voda, je příznivé prostředí pro přežívání bakterií a virů, nejčastěji se tam ve větším množství množí sinice. Koupání ve vodě s velkým výskytem sinic může způsobit zánět spojivek nebo rohovky, léčba takových zánětů bývá komplikovaná, navíc mohou trvale poškodit zrak. Nebezpečné jsou sinice hlavně pro malé děti, starší lidi, těhotné ženy, alergiky a nositele kontaktních čoček. Proto je dobré chránit si zrak například plaveckými nebo potápěčskými brýlemi,“ popsal Pavel Stodůlka. Podráždit oči pak může i chlór v bazénech, proto je pak po koupání propláchněte čistou vodou nebo použijte umělé slzy, a pokud jste měla nasazené kontaktní čočky, vyhoďte je.

Zánět spojivek: Příčiny, příznaky a léčba. Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 5

Vyrážka

Sinice ve vodě můžou u citlivějších jedinců a alergiků vyvolat reakci, při které na těle vyskáčou svědivé pupínky. První pomoc je stejná jako u jiné kožní reakce. „Na alergické projevy se používají lokální přípravky s kortikoidy a antihistaminiky, které tlumí zánětlivou reakci a snižují svědění. Pokožku je třeba též hydratovat, vhodné jsou přípravky s obsahem panthenolu,“ radí odborná konzultantka BENU lékáren PharmDr. Ivana Lánová. Při akutních obtížích i preventivně pomáhají pak léky na alergii, které zmírní svědění a zarudnutí pokožky. V neposlední řadě na spálenou pokožku pomůžou i chladicí obklady a termální vody ve spreji. V některých případech pak kopřivku můžou způsobit paraziti jako například larvy ptačí motolice. Svědivé pupínky po pár dnech obvykle mizí a pomoci si můžete opět antihistaminiky.

Pokračování 3 / 5

Gynekologické problémy

I po koupání v čisté vodě vás může potrápit svědivý a pálivý výtok, který signalizuje infekci. „Chlór používaný na dezinfekci bazénů stejně jako sediment v moři může podráždit vaši pochvu i stydké pysky. Proto je lepší se po koupání vždy osprchovat a samozřejmě také se převléci do suchých plavek. Vlhko je nejčastějším původcem potíží,“ říká Ilona Bittnerová, zakladatelka specializovaného e-shopu s menstruačními pomůckami Maluna.cz.

Během svých dnů si koupání v čisté vodě odepřít nemusíte, je ale pravda, že při menstruaci jsme k infekcím náchylnější. Nejlepší ochranou je pak menstruační kalíšek, který vodu k děložnímu čípku nepustí. Na tampony ale raději zapomeňte, protože nasáknou vodu, ve které se koupete, a můžou tak vznik zdravotních potíží naopak podpořit.

Pokračování 4 / 5

Zánět močových cest

S tímto nepříjemným problémem se můžeme setkat po celý rok, v létě je ale častější právě kvůli koupání v přírodních nádržích. Vliv má přitom složení vody i prochladnutí. Infekci způsobují bakterie, houby i viry. Projevuje se pálením, častým močením a bolestí v podbřišku. Při rozsáhlejším zánětu se pak objevuje i krev v moči. O nasazení antibiotik v tomto případě rozhoduje praktický lékař, který provede odběr krve a moči. Pokud se přidá ještě vysoká teplota a bolesti zad, pak může jít o zánět ledvin a v takovém případě je nutné vyhledat lékařskou pomoc co nejdříve.

U lehčích potíží často stačí i samoléčba – dostatek tekutin, teplo, nezadržování moči, bylinné urologické čaje a brusinky. Pokud nedojde ke zlepšení, vyhledejte lékaře, který vám předepíše antibiotika nebo chemoterapeutika.

Pokračování 5 / 5

Plísně a bradavice

Zejména ve veřejných bazénech se to plísněmi a bakteriemi jenom hemží. Vlhké prostředí vyhovuje různým kvasinkám, které nejčastěji napadají chodidla a kůži mezi prsty. To se projevuje svěděním, zarudnutím, lámáním a tvrdnutím kůže. Postižené nehty se pak zabarvují do žluta a ztlušťují se. U bazénů a ve sprchách proto nechoďte naboso, noste prodyšnou obuv a v případě, že už plíseň máte, nohy potírejte antimykotickou mastí či roztokem, dezinfikujte ponožky i obuv. Pomoci může také octová voda, která plísně spolehlivě hubí.

Dalším častým problémem koupališť jsou bradavice, které způsobují papilomaviry. Jde o infekční kožní onemocnění, proto pokud nějakou bradavici na těle máte, měla byste být vůči ostatním ohleduplná a veřejné bazény nenavštěvovat. Můžete zkusit přírodní léčbu – užívání hlívy ústřičné, přikládání plátků česneku nebo potírání šťávy z vlaštovičníku či homeopatika. Pokud nic z toho nezabere, bude muset zasáhnout kožní lékař, který většinou použije kyselinu salicylovou nebo výrůstky zamrazí.

Doporučujeme

Články odjinud