Princ Philip s Alžbětou II. Profimedia
Princ Philip zamlada Profimedia
Princ Philip se narodil 10. června 1921 v Řecku Profimedia
Princ Philip byl velkým milovníkem póla Profimedia
14
Fotogalerie

Jaký byl princ Philip, manžel královny Alžběty II., který vždy stál v jejím stínu?

Dnes, 9. dubna 2021, vydal Buckinghamský palác smutnou zprávu: Ve věku 99 let zemřel Princ Philip, životní láska královny Alžběty II. Profesí námořník, vášnivý pilot se musel smířit s tím, že celý život hrál druhé housle, ač byl řeckým a dánským princem. Podívejte se na video o životě prince Philipa v úvodu článku.

Nejdelší manželství ze všech

V požehnaném věku 99 let zemřel doma na zámku Windsor princ Philip, který se v zimě léčil v nemocnici s infekcí a prodělal zákrok na srdci. "S hlubokým zármutkem Její veličenstvo oznamuje smrt svého milovaného manžela, prince Philipa, vévody z Edinburghu. Zemřel pokojně dnes ráno ve Windsoru," oznámila královská rodina na svém  twitterovém účtu. Pohřeb Prince Philipa se bude konat v sobotu 17. dubna 2021 bez přístupu veřejnosti. 

Princ Philip byl se svou ženou celých 69 let, jejich manželství bylo nejdelší v historii britských králů. Své ženě byl vždy oporou a do roku 2017 plnil i veškeré královské povinnosti, vyplývající z jeho postavení. 

Úvodní foto: Profimedia

Princ Philip se narodil 10. června 1921 na ostrově Korfu  jako princ řecký a dánský, jeho matka byla pravnučkou slavné královny Viktorie. Byl tedy velmi vzdáleným příbuzným své ženy Alžběty. Kvůli politické situaci musel z Řecka utéct, vyrůstal pak ve Francii a v Británii. Studoval na internátní škole Gordonstoun ve Skotsku, která byla velmi tvrdá. Poté princ Philip sloužil v britskému námořnictvu, za druhé světové války bojoval za Británii. 

S Alžbětou se seznámil ještě jako teenager, jemu bylo 18 a jí 13, když si začali psát. Vzali se 10. listopadu 1947 ve Westminsterském opatství,  pět let poté Alžběta nastoupila na trůn. Měli spolu čtyři děti, osm vnoučat a 10 pravnoučat. Podívejte se na video o životě prince Philipa v úvodu článku. 

Doporučujeme

Články odjinud