Jaký vliv mají na vaši váhu - práce, vztahy a děti?

17. 7. 2012
Jaký vliv mají na vaši váhu -  práce, vztahy a děti?
Hmotnost ovlivňuje nejen to, co jíme, jak se hýbeme, ale také kde žijeme, jak jsme spokojení ve vztazích, jakou máme práci a kolik máme dětí… Zkrátka jestli se nám žije dobře, nebo spíš těžko a nic moc nás nebaví.

Dlouho to byla především alternativní medicína, která poukazovala v souvislosti s nadváhou či obezitou nebo tématem hubnutí na to, že nejde vždy jen o vnější vlivy. Jde o to, co sníme a kolik času budeme věnovat pohybu. Například kineziologie odjakživa tvrdí, že kila navíc jsou obvykle znakem určité nespokojenosti, strachů, bojácnosti, nejistoty a nízkého sebevědomí. Protože kila navíc jsou pro takové lidi v přeneseném slova smyslu něco jako „obranný štít“ před nepříjemnostmi života, nic se jim skrze ty tukové zásoby nedostane až „pod kůži“. Dnes už i „klasičtí“ odborníci (či lékaři) tuto možnost připouštějí a spolu s ní fakt, že někdy můžete dělat cokoli, a přesto nezhubnete, protože problém není v tom, co děláte, ale v tom, co neřešíte. A vaše podvědomí si tukové zásoby chce nechat jako ten pomyslný štít do doby, než se s potížemi poperete.

Emoční tuk

„Sama mám díky své praxi zkušenost, že si lidské tělo ukládá tuk nejen jako fyzickou, ale i psychickou obranu. Tvrdím, že každý fyzický problém nebo dysbalance má svůj psychický základ a onen tuk skutečně může být uměle vytvořená obrana proti ublížení apod.,“ potvrzuje Bc. Lenka Černá, koučka se specializací na hubnutí a zdravý životní styl s tím, že tzv. emoční tuk, tuk, kterého se za nic na světě nemůžete zbavit, i když všechno děláte, jak máte, vám nepomůže odstranit bohužel ani nejlepší trenér na světě. Chce to spíš odborníka přes psychiku, který se s vámi podívá na to, co vám v životě skřípe, před čím se v té své vrstvě tuku schováváte. A protože naši životní spokojenost do značné míry určuje, zda se cítíme příjemně v práci, ve vztazích , ve své rodině, podíváme se především na tyto faktory.

PRÁCE

V zaměstnání trávíme i více než osm hodin denně, je tedy jasné, že se velkou měrou podepíše na tom, jak vypadáme. To podle práce si organizujeme zbytek dne, tedy i čas, který budeme nebo nebudeme věnovat péči o sebe, vlastní spokojenosti. A to si pak musíme přiznat, že se značně zanedbáváme. „Nezvládáme takzvaný time management, to je největší chyba. Raději jdeme do restaurace, než abychom si uvařili, jíme ve stresu u počítače, vynecháváme obědy a jíme až večer... Je tedy zapotřebí naučit se správný time management, plánování si jídla i pohybu, i když mám hodně práce,“ doporučuje Bc. Černá jako první krok k vyvážení osobní spokojenosti i hmotnosti.

Baví, nebo nebaví?

Ve vztahu k váze je z pohledu práce důležité také to, jestli ji děláte jen proto, že něco dělat musíte, nebo proto, že jste našli obor, který vás baví a naplňuje. Pokud jste první „případ“, budete to mít se zvládáním váhy obtížnější. „Může se to projevit tak, že z práce chodíte bez energie a znudění. Vinou toho nemáte kapacitu na to jít cvičit, vařit si a radovat se z pohybu, ze života... Což se ovšem může změnit s výměnou práce. Když totiž najdete tu pravou, získáte energii, do života se vám vrátí nadšení, a to můžete využít pro pohyb, zkoušení nových, zdravých receptů, masáží a podobně,“ je si jistá koučka.

Finanční stresy

S vaší prací, váhou a spokojeností souvisí také finanční (ne)pohoda. Dnes ji zažívá kdekdo, a když vás to opravdu trápí a tyto potíže neřešíte, ale uzavíráte do sebe... opět z toho mohou být nahromaděná kila navíc. Anebo to může být ještě jinak, jak říká Bc. Lenka Černá: „Lidé, kteří mají nedostatek peněz, se na něj vymlouvají z hlediska zdravých potravin - nemohu si dovolit koupit to a to, a proto nemohu hubnout. Přitom lidé, kteří jedí zdravě, podle mého názoru utrácejí ve finále méně.“ Peníze mohou být tedy příčinou, ale i výmluvou vašeho nehubnutí. A pokud chcete tyto dvě situace rozlišit, musíte si přiznat pravdu. A když zjistíte, že pro vás jsou peníze problém, který vás sžírá, prostě se zvedněte ze židle a jděte to řešit! Kvůli své psychické pohodě i fyzické spokojenosti.

VZTAHY

Být v pohodě ve vztahu je vůbec jeden z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících životní spokojenost, tu váhovou nevyjímaje! „Vztahy jsou alfou a omegou. A úplně nejdůležitější je vztah nás samotných k sobě. Pokud se máme rádi, je to úplně něco jiného, než když se nenávidíme a bičujeme se za každý přestupek,“ konstatuje koučka a pokračuje: „Co se týká partnerského vztahu, ten samozřejmě naši váhu ovlivňuje velice, a to hlavně v momentě, kdy jsme na partnerovi emočně závislí. Stačí jedna hádka, nepochopení, a máme tendenci svůj žal zajídat. Chceme si také často s partnerem užívat, a tak zahodíme veškerá předsevzetí, vyvařujeme nezdravá jídla, jíme s ním pozdě večer... Dalším faktorem je moment, kdy partner nesouhlasí s naším hubnutím. Často se mi s klienty stává, že se kvůli hubnutí jejich vztah rozpadne. Z partnera se stane nevrlý tvor, který hází klacky pod nohy.“

Jednou jsi nahoře, jednou dole

Váha každopádně ve vztahu mnohdy kolísá. Když je vztah v pohodě, je váha v pohodě. Pokud se něco děje, reaguje na to i naše hmotnost. Jednou směrem nahoru, jindy dolů - to záleží na vašich dispozicích. „Na stres ve vztahu reagujeme různě, záleží na tom, jaké máme emoční naprogramování v oblasti našich vztahů a zdraví,“ potvrzuje Bc. Lenka Černá a připomíná, že existuje jediná možnost, jak se takového váhového kolísání vinou kolísání ve vztahu zbavit: „Mohu to dokázat jen tak, že se stanu na partnerovi emočně nezávislá. To znamená, že moje nálada nebude kolísat na základě chování či stavu druhých. Naučím se být sama se sebou spokojená, a pokud se mi něco nebude líbit, nebudu takový stav řešit přejídáním se, nebo naopak trýzněním a nejedením.“ Což prostě opět znamená, že je potřeba vyřešit partnerské trable, ulevit duši. Pak se uleví tělu a emoční kila se s vámi pravděpodobně rozloučí!

DĚTI

Těhotenství a porod i následná péče o děti s váhou také velmi úzce souvisejí. Některá žena jí v těhotenství za tři, je nadmíru spokojená, užívá si těch devět výjimečných měsíců a alibisticky tvrdí, že kila nechá v porodnici… No, možná, každopádně je nejdůležitější dbát v těhotenství spíše na kvalitu jídla než na jeho kvantitu, jak upozorňuje Bc. Lenka Černá. V každém případě se kila stanou problematická skutečně spíše až po porodu, kdy mnoho žen zůstane silnějších než předtím a ne a ne s tím hnout! Kolika procent žen se to týká? „To bohužel nedokážu odhadnout. Myslím si ale, že ženy, které byly před porodem štíhlé a pracovaly na sobě, budou schopné se opět velice rychle dostat do ,původního‘ stavu. Takto jsou emočně naprogramované a jejich tělo má také takzvaný paměťový efekt. Každá jsme na sebe nějak ,navyknutá‘, a do takového stavu se budeme vždy chtít vrátit,“ říká koučka.

Více dětí, více kil?

Pokud jste byla štíhlá před porodem tak nějak „sama od sebe“, bez toho, že byste se musela snažit, jste v době po porodu vysoce rizikovou skupinou. Přichází stres z péče o dítě, nedostatek spánku, nepravidelnost ve stravování, jež ve vyšším věku dětí přechází v bezhlavé dojídání čehokoli, co nesnědí. Takže to pak končí tu hladověním, tu přejídáním. A nakonec těmi nechtěnými kilogramy navíc, nespokojeností, stresem, vráskami... Kolotoč je to poměrně divoký a stupňuje se dítě za dítětem. Co s tím? „Naučit se zvládnout krizový stav po porodu, kdy na sebe nemáme tolik času. Svým způsobem bych se na to i připravila a pracovala se sebou jako kdykoli jindy, když hubnu nebo chodím do práce. Slíbila bych si, že přesto, že mám doma dítě, se budu snažit si sama pro sebe vařit, dám sebe na přední místo a nebudu se starat jen o blízké, ale i o sebe,“ doporučuje Bc. Lenka Černá neutápět se v mateřství. „Utopit se“ je bohužel příliš snadné. Ve starostech, nestíhání, ukrývaných starostech a nakonec i v těch emočních kilech navíc. Takže co můžete, řešte. Když můžete, řekněte si o pomoc. A nikdy nepřestávejte myslet na to, že žijete jen jednou. A mělo by to tedy být žití, které vás bude bavit, naplňovat, uspokojovat, těšit...

ČTĚTE TAKÉ:
Zpěvačka Adele bude rodit už v září

ČTĚTE TAKÉ:
Velký průvodce výběrem brýlí

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Na konci týdne jste zakopali válečnou sekeru se stresem. Došlo vám, že podléháte nervozitě kvůli věcem, které nestojí za to. Nadřízený vám může být ukradený. Přeci si nenecháte zničit…

Nejčtenější články

Doporučujeme