Jan Kanyza: Kde skončil charismatický herec a co dnes dělá?

25. 10. 2019
Právě dnes 25. října slaví dvaasedmdesáté narozeniny a je plný energie. Maluje obrazy, vystavuje je, jen na obrazovce ho moc nevidíme. Naposledy si Jan Kanyza zahrál ředitele nemocnice v seriálu Ordinace v růžové zahradě, ale po čtyřech letech z něj odešel. Teď nejvíc času tráví ve svém ateliéru a taky nahráváním audioknih. Ty doslova miluje. A jeho hlas milují i posluchači.

Věnoval se malování

Jan Kanyza se narodil 25. října 1947 v Lipníku nad Bečvou do rodiny učitele a spisovatele a knihovnice. Oba rodiče už byli starší, takže s ním tatínek nehrál fotbal, jako to obvykle mladí tátové s kluky dělají. Ale jemu to nevadilo a rád chodil s otcem do muzea, v němž pracoval jako ředitel. Tam taky objevil lásku ke knihám a historii. Není divu, že veškerý volný čas spíš než sportu věnoval kultuře, tedy knížkám, muzice, výtvarnému  umění a herectví.

Jako gymnaziální student hrál výborně na klarinet, saxofon a klavír a zároveň se věnoval ochotnickému divadlu. Kromě toho chodil s kamarády po okolí Olomouce do přírody, kde malovali. Když se pak musel rozhodnout, zda herectví, nebo malování, bylo to velmi těžké, ale jak později řekl v jednom rozhovoru, převládla u něj touha předvádět se.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Vcházíte do pracovně náročného týdne, který vám přinese vyčerpání a zklamání. Na povinnosti se nemůžete dobře soustředit, proto se objeví nepříjemnosti. Dávejte si pozor na to, ať…