Jan Tříska by slavil 86: Blízký přítel Havla se proslavil v USA, skonal kvůli rituálu

4. 11. 2022
Jan Tříska by 4. listopadu 2022 oslavil už osmdesáté šesté narozeniny. Těch se ale bohužel nedožil. Osudným se herci s charismatickým hlasem stal paradoxně jeho rituál pro štěstí, když spadl z Karlova mostu. Jak prožíval zatčení Václava Havla a co ho vedlo k emigraci?

Tříska chtěl být tanečníkem, Höger mu to rozmluvil

Charismatický herec epických rolí Jan Tříska byl mužem mnoha talentů. Měl výrazné taneční nadání a chtěl být tanečníkem. Když ho však jednou zaslechl Karel Höger, jak recituje, rozmluvil mu to a přesvědčil ho, aby se vydal hereckým směrem. Vystudoval tedy DAMU, díky čemuž se později stal historicky nejmladším členem činohry v Národním divadle, stejně jako kdysi herec Ladislav Pešek.

Nezapomenutelný byl zejména jako Romeo v představení Shakespearovy divadelní hry. Ovoce mu přineslo také zdejší setkání s kolegou Otomarem Krejčou. Oba divadelníci se shodli na tom, že pro ně angažmá v Národním divadle začíná být trochu svazující, a v důsledku toho se rozhodli projevit svou kreativitu při založení vlastního Divadla za branou, které otevřeli 23. listopadu 1965.

Co jste o Janu Třískovi nevěděla? Podívejte se na video:

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

Pokud vás přepadne plačtivá nálada, tak se jí poddejte, nicméně s ní neobtěžujte okolí. Jedná se o krátkodobou záležitost a zbytečně byste se ztrapnili. Jinak jste totiž nad věcí a…