Jan Tříska zarecituje Máj pro Konto Bariéry

7. 7. 2003
Jan Tříska zarecituje Máj pro Konto Bariéry
Nadace Charty 77 – Konto BARIÉRY pořádá 7. července benefiční večer, na kterém zazní nezkrácená verze známé Máchovy básně v podání Jana Třísky. Akce se uskuteční od 21,00 hodin na nádvoří Nejvyššího purkrabství Pražského hradu a její výtěžek bude určen na financování osobních asistentů pro postižené.

„Jsem velice ráda, že se nám podařilo navázat spolupráci s tak výbornými umělci a spojit tento ojedinělý projekt se jménem Konta BARIÉRY, které si právě v letošním roce připomíná 10 let od svého založení. Výtěžek jsme se rozhodli věnovat na financování osobních asistence postižených lidí, která je pro jejich život velmi důležitá, ale bohužel není hrazená státem, “ uvedla ředitelka Konta BARIÉRY, Mgr.Božena Jirků.

Večer proběhne jako komponované představení, jehož režie se ujal renomovaný divadelník a Třískův bývalý spolužák z DAMU, Jan Kačer. Hudební doprovod zajistí klavírista Jan Jiraský, který zahraje výběr z velkého milostného cyklu Zdeňka Fibicha Dojmy nálady a upomínky.

„Máj je báseň notoricky známá, ale i neobjevená,“ říká Jan Kačer. „Lidé ji vnímají především jako báseň lyrickou a romantickou – myslím ale, že je víc o návratu, domově a o dospívání. A že se zdaleka netýká jen lásky, ale těch nejhlubších a nejcitlivějších věcí člověka, jako je otec, nebe a země.

„Jako mladík jsem se žádnou dívku nesnažil obloudit recitací právě téhle básně,“ přiznal Jan Tříska. „Hlavně proto, ze jsem byl hloupý a tu báseň jsem dostatečně neznal. Patřil jsem zkrátka k davu těch, kteří dovedli citovat jenom pár veršů. Takže budu recitovat "Máj" poprvé až teď. Cítím vůči němu něco jako dluh. Chtěl bych ten příběh vyprávět. Nechci objevovat nic nového. Nemíním ho přikrášlovat. Jako když držíte v ruce třpytící se diamant, nemá smysl volat: "heleďte se jak se blejská!" Bud se blýská, anebo ne… A pak, teprve s lety dovedete pochopit co ono "na tváři lehký smích, hluboký v srdci žal" vlastně znamená.“

Předprodej vstupenek na tuto jedinečnou akci je zajištěn v síti TICKETPRO, v pokladně Divadla Na Zábradlí, v Leica Gallery Prague v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu a v pokladně na místě konání. Cena vstupenek je 440,- Kč. Více informací je na www.bariery.cz. Nadace Charty 77 se dnes angažuje v sociální a zdravotní oblasti a v oblasti vzdělávání a kultury, tradičně také v problematice lidských práv. Vyhlašuje několik prestižních cen, pořádá benefiční divadelní představení, umělecké výstavy a aukce výtvarných děl a další projekty. V roce 1992 zorganizovala první charitativní sbírku známou jako Konto MÍŠA. Veřejnost zaujal i další velice úspěšný projekt „Ostrovy života“.

zdroj: Konto BARIÉRY, Ogilvy Public Relations

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Milí Střelci, jste věční optimisté, a to vás nabíjí. Na všem vidíte jen dobré věci a nebojíte se pokořit nejvyšší stupně dřiny. Nyní se nemusíte bát, že vám dojdou síly. Podzimní energie…

Nejčtenější články

Doporučujeme