Jan Werich: Moudrý klaun zažil slávu i pády. Co měl rád a jaká měl tajemství?

8. 2. 2019
Jan Werich: Moudrý klaun zažil slávu i pády. Co měl rád a jaká měl tajemství?
Před pár dny měl tento legendární herec výročí narození. Přestože jeho vtipné hlášky dodnes kolují mezi lidmi, jeho život tak humorný nebyl. Zažil slávu i pády, hořkost, ztráty i smutné a dusné chvíle doma s manželkou a dcerou. Přesto je Jan Werich jednou z největších osobnostní českého filmu, divadla i prózy. Na co budeme vždycky vzpomínat, pokud se vysloví jeho jméno?

Proslavilo ho Osvobozené divadlo

Narodil se 6. února 1905 v Praze do rodiny úředníka. Přestože studoval práva, na nichž se seznámil se svým budoucím kolegou a přítelem, Jiřím Voskovcem, právničině se nevěnoval. Oba společně založili legendární avantgardní Osvobozené divadlo, v němž si dělali legraci z čehokoli. Dokonce i z nastupujícího nacismu. I proto jim divadlo v roce 1939 zavřeli a netrvalo dlouho a raději emigrovali do USA. S Voskovcem si ještě před válkou Werich zahrál ve čtyřech filmech, například ve snímku Pudr a benzín (1931) nebo Hej rup (1937).

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

Milí Střelci, ponořili jste se do svých myšlenek a teď je vám mnohem lépe. Pochopili jste totiž fakta, která děláte špatně a tak je před vámi nádherné období. Na pracovišti se vrací věci k…

Nejčtenější články

Doporučujeme