Komentáře k článku zpět na článek

j66 16. 1. 2020 | 16:29

Vnímání snachy se změnilo při těhotenství, tj. když měla hormonální výkyvy. Takže zvýšená citlivost k evidentně nevhodným komentářům tchyně určitě je dost zhoršila vztahy mezi nimi. Následně tchyně sama řekla, že k nim nechce chodit, protože snacha ji nesnáší. Takže nechápu, proč na návštěvu prostě neposlala jen manžela s vnučkou a musela tam jet taky. Vždyt to nemohlo ničemu prospět. Následně drtila do manžela, jaká je jeho matka hrozná, až se pro klid v domě s ní přestala stýkat. Tchyně se nezastávám, ale jednání snachy mi teda moc adekvátní nepřijde. Situaci teda určitě neuklidńovala, spíš přikládala pod kotlem. Co bude dělat, až takhle do jejího syna bude vandrovat její snacha?

j66 16. 1. 2020 | 14:32

Pokud tchyně je hysterion, tak to syn ví, takové chování se v úzkém rodinném kruhu nedá přehlédnout. Proboha, je to jeho matka a žena ho dotlačila k tomu aby s ní přerušil styky. Pokud ji nesnášela, tak mohla poslat na návštěvu jen manžela s dětmi, hned by ubyl jeden stresující faktor. Všechno se dá nějak vyřešit, když je vůle. Ženský se nesnášejí a všichni okolo z toho mají problém

helza 15. 1. 2020 | 18:00
Karel2529 15. 1. 2020 | 16:08

@Elynor: Mně to vždy přišlo jako paradox. Když se potkají dva slušní lidé, vše si řeknou v klidu bez překřikování. Takový lidé nepotřebují nějaké rady, jak se chovat, protože to prostě vědí. Naopak když vůči slušnému stojí někdo vulgární, útočný nebo jinak problémový člověk, žádné rady nepomohou. Vy s ním můžete zkoušet vyjít slušně, ale takový člověk stejně bude po zlém trvat na svém. Takže v prvním případě jsou rady nadbytečné a něco jako vytýkací dopis není třeba. Ve druhém případě jsou rady nefunkční a něco jako vytýkací dopis je též nefunkční.Osobně si nedokážu vzpomenou, že bych kdy v životě potkal někoho hádavého trvajícího na svém omylu, s kým bych se dokázal slušně domluvit a díky věcným argumentům, nebo přímé logice, nebo prosté lidské slušnosti ten člověk svoji chybu uznal a ustoupil. Život mě naučil pouze právě to, že s někým přerušit bez vysvětlení kontakt možná je buranské (což si nemyslím), ale rozhodně to přináší duševní pohodu, když mě takový člověk neotravuje a já ho nemusím řešit. A jak se říká: ,,Na hrubý pytel se dává hrubá záplata."V dnešní době se to skoro bojím napsat, ale možná by se ta tchýně mnohem více nad sebou zamyslela, což by mohlo vést k nápravě jejího chování, kdyby v momentě, kdy urážela snachu, syn bouchl do stolu a matku vyrazil ze dvěří.

helza 15. 1. 2020 | 10:52

@Elynor: Terentius Marcus Varro řekl: "Vady a nedostatky manželky je třeba potírat nebo snášet. V prvním případě se stane lepší tvá manželka, v druhém – ty sám". Možná totéž platí i o matce/otci a dítěti. Pouze s tím, že dítě nemá možnost vady svých rodíčů potírat, ale musí je snášet. O vytýkacím dopise jsem neslyšela, ale zdá se mi to velice logické a moudré. Škoda, že mě to nikdy dřív nenapadlo. I když pochybuju, že by mi něco takového pomohlo, měla bych aspoň pocit, že jsem udělala trochu víc, než jsem udělala, navíc ve vší slušnosti.

Elynor 15. 1. 2020 | 06:50

Dodatečně mě napadlo, jestlipak taky moje snacha někde na internetech píše, jak jsem příšerná tchyně... taky jsem si vnouče v porodnici nepochovala... sakryš, a ani ten "vytýkací dopis" jsem nedostala. Teď tápu v temnotě.

Elynor 15. 1. 2020 | 06:46

@Karel2529: Vytýkací dopis... ono se to totiž doporučuje. V různých poradnách a u psychologů. Leckdo není schopen v osobním styku formulovat svoje myšlenky tak, jak by si přál, dá se vyvést z míry, neřekne všechno, co chtěl říct, nebo se nechá druhou stranou "ukřičet". Je těžké sdělovat nepříjemné věci někomu, ke komu má člověk citový vztah a ještě ho bere jako autoritu, což se ve vztahu syn-matka dá očekávat. Proto je dopis dobré řešení. To se napíše v klidu, je čas se nad tím zamyslet, srovnat si myšlenky, a jasně a podrobně vysvětlit svůj pohled na věc, aniž by byl dotyčný přerušován různými výkřiky a výlevy. I ta druhá strana má potom dost času si to sdělení přečíst víckrát, zamyslet se nad tím a bezprostřední reakcí se nezhorší vztahy. Navíc osobně pokládám ze elementární zdvořilost vůči rodinnému příslušníku mu sdělit, že se s ním nadále nechci stýkat a proč. Samozřejmě lze jednostranně a bez vysvětlení přerušit veškerý kontakt, ale je to takové buranské, a vůči vlastní matce teda nic moc. Otázkou zůstává, jak mohla tak nemožná osoba s "diagnózou" vychovat toho úžasného muže, do kterého se hrdinka článku zamilovala. To je taková věčná záhada u všech podobných příběhů o strašidelných tchyních.

helza 14. 1. 2020 | 20:56

@Karel2529: To si bohužel myslím taky. Pro něj bude strašně těžké najít si "normální " ženu, ty náznaky, že není něco v pořádku, nebude umět rozeznat a hysterici se mohou od sebe nesmírně lišit. Navíc je možné, že ani svou matku nevidí takovou jaká je. Znám to ze své zkušenosti.

Karel2529 14. 1. 2020 | 20:10

@helza: A nebylo by tedy nejlepší nejednat vůbec? Nemuseli udržovat s babičkou žádný vztah a měli by klid, když se prý chování babičky nedá změnit. Ale zase se tam píše, že jeho žena se s ním pořád hádala, že se ji nezastal. Třeba se opět stalo to, že muž si vzal za manželku povahově shodnou ženu s jeho matkou, tudíž jeho žena je také hysterická a svoji hysterii projevoval vůči tchýni skrze nucení manžela, aby matku zavrhnul. Navíc je tento příběh pouze její verze, tedy mohla chování tchýně dost zveličit.Co říkáte na takovou hypotézu?

helza 14. 1. 2020 | 19:49
helza 14. 1. 2020 | 19:48

@Karel2529: Lidé s poruchami osobnosti (zjména histerickou, nebo narcisticou) bývají většinou neobyčejně milí, laskaví, milující a vstřícní. Navíc mívají schopnost vycítit, co od nich okolí očekává a tím pádem působit ještě laskavěji a empatičtěji. Ve skutečnosti nic z toho nejsou, každý, i vlastní dítě, je pro ně pouze prostředkem pro naplnění vlastních potřeb. Proto se jejich laskavost dokáže změnit v nenávist v jediném okamžiku, když se situace přestane vyvíjet tak, jak oni si plánují. Tyto lidi nelze kritizovat, ani s nimi diskutovat a to dopravdy. Což Radek ví a proto jedná tak, jak jedná.

helza 14. 1. 2020 | 19:31

@Rambíša: Lidé, Kteří se takto podivně chovají k tomu nemají žádný důvod a vůbec nic tím nesledují, prostě takto vidí svět, takto jej chápou a takto na něj reagují. Jejich rodina - v tomto případě manžel (pokud je) a syn jsou soužitím s nimi deformování, takže nehledají vysvětlení, nehledají odpovědi a ani se nebrání, dokonce ani neví čemu a proč se mají bránit.

Karel2529 14. 1. 2020 | 19:27

Na mě to působí těžko uvěřitelně, když je tam psáno, že tchýně byla nejprve milá, ale změnilo ji těhotenství snachy. Kdyby tchýně nesnášela snachu hned, dávalo by to mnohem větší smysl. Jinak takový vývoj svědčí o nějakém rozvoji duševní poruchy, protože se těžko milý člověk najednou změní v úplně nenávistného.Jinak ten Radek je tedy chlap k pohledání. Poslal matce vytýkací dopis. To je fajn, že se k tomu po letech urážení manželky zmohl. Přece to nepůjde mámě říct osobně, mohl by dostat pár facek nebo dokonce přes zadek

Rambíša 14. 1. 2020 | 18:25

Ta tchýně se chovala opravdu podivně,zajímalo by mne,proč tohle někdo dělá,co tím sleduje....Jak asi manžel její chování vysvětloval? Nebyl žádný tchán? Příběh opět nějak nedodělaný.

Noral 14. 1. 2020 | 13:51

Tady je evidentní že tchyně není po psychické stránce v pořádku.Být ve stejné situaci,byla bych nakonec ráda že se nestýkáme.Měla bych obavy že mým dětem ublíží.Ta žena patří k psychiatrovi.

Noral 14. 1. 2020 | 13:51

Tady je evidentní že tchyně není po psychické stránce v pořádku.Být ve stejné situaci,byla bych nakonec ráda že se nestýkáme.Měla bych obavy že mým dětem ublíží.Ta žena patří k psychiatrovi.

Mata69 14. 1. 2020 | 08:23

Nejdřív mi přišla na mysl hláška: " Ludánku, kdo je víc, maminka nebo já?!" , ale manžel ( nebo ten partner) se na konec sebral a konečně zasáhl. Měl to udělat dávno, mnohem dříve. No a paní tchýně nejspíš nebude psychicky v pořádku.

Přečtěte si také

Horoskopy

V neděli si uvědomíte, proč byl na vás partner naštvaný a udobříte se s ním. Nejde o nic závažného, ale…

Nejčtenější články

Doporučujeme