Komentáře k článku zpět na článek

helza 19. 6. 2020 | 09:26

@Noral: Pak gratuluji. "Hrozny" je spisovné a správné, ale to naše "hrozno" je prý nehezké, jak psala Rambiša. A nespisovné, stejně jako to prso.

Noral 18. 6. 2020 | 15:41
helza 17. 6. 2020 | 19:47
helza 17. 6. 2020 | 19:44

@Elynor: Kdysi se říkalo (možná se to říká dodnes), že díky rudným dolům v Jeseníkách a řece Moravě, je na Moravě spousta radonu, v Olomouci jsme bydleli ve čtvrti nad zasypanými rameny, kde ho i měřili. Byli jsme taková jedna velká geopatogenní zóna. Nikdy jsem na to nevěřila, ale když píšeš co píšeš, pak je to možná pravda a v tom je ta příčina. Když bouchl Černobyl, spekulovalo se, že byť jsme mu blíž, než Čechy, jsme na to záření zvyklí a neublíží nám tolik. Kdo ví. A Senička, kde žijeme dnes, je sice od řeky daleko, ale zase tady téměř nevidíš barák s jinou, než eternitovou střechou. Moje rodina ale bydlela vždycky jinde. A stejně - maminka zemřela v 66-ti letech na rakovinu plic, vlastní otec na rakovinu varlat, dědeček na rakovinu tlustého střeva - všichni okolo šedesátky. Jenom babička se dožila téměř 80-ti a zemřela na rakovinu žaludku. Když vezmu své spolužáky, (bylo nás 40 a schází se nás už pouze 13), pak určitě víc jak polovina zemřela na nějakou rakovinu. Teď, když už nám táhne pomalu k té osmdesátce, už možná začnou i ti Parkonsoni, mozkové a srdeční příhody a jiné nemoci. Nebo tady máme blbou prevenci.

Elynor 17. 6. 2020 | 09:34

@helza: No nevím, pokud má někdo rakovinu čehokoli, tak většinou je na dlouhodobé nemocenské, tu a tam musí na nějaké vyšetření, případně na operaci, ozařování, chemoterapii, to těžko přehlédneš - ve vlastní rodině. Vím naprosto přesně, že v naší rodině nikdo nezemřel na rakovinu, ani z otcovy, ani z matčiny strany. Tedy poslední generace, samozřejmě nemohu vědět, jestli někdo z předků nezemřel na rakovinu třeba v 18.století. U kamarádek je to podobné, u spolupracovníků a sousedů nevím, těch se neptám. Ale jelikož se mi donesou drby často i tak, tak třeba vím, že někdo má například Parkinsona, jiný utrpěl mozkovou příhodu, další srdeční příhodu a má kardiostimulátor, že mají lidi cukrovku, nebo alergii, případně astma. Ale o rakovině skutečně vím pouze v jediném případě, a to ještě ten člověk nakonec zemřel ve věku blízkém 90 let na něco úplně jiného.

helza 17. 6. 2020 | 09:08

Co se týče onoho prsu, pak cituji: "Prsy (singulár prs, mužského rodu, hovorově prso, latinsky mamma), též ňadro."
Viz slovník současné češtiny (https://www.nechybujte.cz/slovnik-soucasne-cestiny/prs... ) pak: .... "prso -a s (6. j. -u; 1., 4. mn. -a; 2. mn. prsou; 3. mn. -ům; 6. mn. prsou; 7. mn. -y) (hovor.) ....
mít dítě u prsu = kojit
krmit dítě z prsu
obnažené prsy
mít pevné prsy
pravý/levý prsZkrátka v hovorové češtině je jedno prso povoleno a myslím si, že pokud obyčejný člověk vypráví svůj příběh, může hovorovou češtinu použít.

helza 17. 6. 2020 | 08:49

@Elynor: Možná se ti to tak jeví, jelikož do soukromí blízkých nevrtáš a sama si hlídáš to své. Já jich jenom v rodině znám docela dost, i těch, kteří ještě žijí a bojují. A z těch, kteří už s námi nejsou, je určitě méně těch, kteří nezemřeli na rakovinu - když se zamyslím, pak pouze otec a jeho rodina, a ten byl nevlastní. I letos, v březnu, zemřela dceřina patnáctiletá neteř na nádory v mozku, s kterými bojovala přes dva roky. A pokud se rozhlédnu po přátelích a známých, spolupracovnících, bývalých sousedech v Olomouci i nových v Seničce, pak jich znám nepočítaně. Spíše opět neznám rodinu, v níž by někdo s rakovinou nebojoval.

Elynor 17. 6. 2020 | 07:50

Ještě bych dodala, že mě poněkud zarazilo to úvodní konstatování - samozřejmě znáte lidi, kteří onemocněli - to jsem se teda musela zhluboka zamyslet, jestli znám osobně někoho, kdo onemocněl rakovinou prsu. A neznám. Nebo o tom nevím, protože to dotyčná nikde nevyprávěla. Vůbec osob, o kterých vím, že onemocněli jakýmkoli druhem rakoviny, je slovy jeden člověk. A tady se to podává, jakože "samozřejmě znáte" - jako by to bylo běžné na potkání.

Elynor 17. 6. 2020 | 07:43

@Radna: Tak já kupuju právě ta kuřecí prsa. Ještě jsem neviděla označení masa "kuřecí prso", dokonce ani v jídelním lístku různých restaurací se to moc často nevidí, ačkoli se tam jinak najdou perly. K příběhu - ono to ani tak není o rakovině, jako o tom, že lidi si najdou na internetu plno fíkovin o nemocech všeobecně, a pak mají tendence podléhat bludům, místo co by se normálně léčili. A to bych si dovolila souhlasit.

Rambíša 16. 6. 2020 | 17:20

To slovo prso se hodí akorát pro označení masa z drůbeže,jinak nehezké,asi jako slovo "hrozno" pro pojmenování vinných hroznů. Paní Jana z článku zřejmě neprováděla samovyšetření....Ještě nemá vyhráno,dokud nepřežije víc než 7 let.

Radna 16. 6. 2020 | 15:34

Chápu, některé chyby mě také dráždí (nejvíc asi by jsem ), ale tohle zrovna neřeším, protože sama jsem si ještě nikdy nekoupila dva kuřecí prsy (vlastně ani jeden kuřecí prs ), tak prso mě fakt nedráždí.
A paní z článku přeji, ať to dobře pokračuje a už je vše dobré.

monada 16. 6. 2020 | 10:47
Elynor 16. 6. 2020 | 07:54

Nikdo nemůže "přijít o prso", protože nikdo žádné "prso" nemá. Ženy mají dva prsy, mohou tedy přijít o jeden prs, v horším případě o oba prsy. Podstatné jméno "prsa" je pomnožné. Nemá jednotné číslo, stejně jako ho nemá například výraz ústa nebo záda. Nikdo neřekne ústo, zádo. Stejně jako v případě pomnožných podstatných jmen "kamna," nebo "vrata" nikdo neřekne ani nenapíše "vrato, kamno". Nechápu, proč zrovna prsa budí tu potřebu vyrobit paskvil "prso". Kdo to vymyslel jako první, měl by být veřejně pranýřován.

Přečtěte si také

Horoskopy

Záleží jen na vás, jak neděle proběhne. Pokud se budete zabývat starými křivdami a připomínat je,…