JANA (48): Můj syn spáchal sebevraždu, nedokázala jsem mu pomoct

31. 10. 2019
JANA (48): Můj syn spáchal sebevraždu, nedokázala jsem mu pomoct
Jana prožila v životě jednu z největších ztrát, když přišla o syna. Celá situace vedla až k rozvodu, což byla pro Janu další rána, přesto ale bojuje dál.

Mohla jsem ho zachránit? Všechno je jen moje vina – to se mi honilo hlavou, když jsem se dívala do hrobu svého prvorozeného syna Jakuba.

Nikdy by mě nenapadlo, že se to stane právě mně. Naše rodinná diagnóza neměla jediný šrám. Žádné rakoviny, duševní choroby ani jiná onemocnění. Přesto se nám zrádná nemoc nevyhnula, a dokonce hned dvakrát.

Když se narodil můj druhý syn Kamil, lékaři mu diagnostikovali dětský autismus. Bylo to pro všechny těžké, ale ta největší životní rána nás teprve čekala. S Kamilem jsme to nakonec zvládli a jsem si jistá, že byl a je opravdu šťastné dítě.

O deset let později ale našemu prvorozenému synovi diagnostikovali schizofrenii. Jakub v té době studoval prvním rokem na Karlově univerzitě. A náhle, jako mávnutím proutku, ztratil zájem naprosto o všechno. Prakticky ze dne na den se z něj stal jiný člověk. Jen ležel, nebyl schopný ani vstát z postele.

Pamatuji se, jak manžel nadával, jaký je lenoch. Trvalo mu dlouho, než přijal fakt, že je náš Kuba nemocný. Vůbec si to nechtěl přiznat. Vlastně si myslím, že se s tím nikdy nevyrovnal – viděl v něm nadějného lékaře, a místo toho měl syna na důchodu.

Já měla tehdy jediné přání: Aby byl alespoň trochu šťastný. Ale nebylo jednoduché s tím žít. Ani pro něho. To teď už možná šťastný je… v nebi.

Stále se obviňuji, že jsem ho neuhlídala, nebyla mu dostatečně nablízku. Nezvládla jsem se o něj postarat, naslouchat jeho pocitům, utišit jeho vnitřní bolest. Nevěděla jsem, jak mu pomoct.

I přes všechna varování ze strany lékařů spáchal náš syn sebevraždu. Ztráta byla hrozná a já jsem se s ní nesmířila dodnes. Mám-li být upřímná, nebýt mého druhého syna a odborné pomoci, už tu taky nejsem.

 Řetězec špatných událostí se završil naším rozvodem. Kamil zůstal v mé péči a já si moc dobře uvědomuji, jak moc mě potřebuje. Řekla jsem si, že nemůžu selhat jako matka ještě u svého druhého syna. Je jasné, že své břemeno si s sebou ponesu celý život.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Až do konce týdne budete více unavení a rychleji se vyčerpáte, proto vám mohou vzniknout resty. Ani toho se nemusíte bát, protože vše zdárně dokončíte. Nebude to však ze dne na den.…

Nejčtenější články

Doporučujeme