Jana Dítětová: Vystřídala 5 mužů a byla nežádoucí osobou

Jana Dítětová: Vystřídala 5 mužů a byla nežádoucí osobou

Jana Dítětová byla pro roli ochotná udělat téměř cokoliv, když to bylo potřeba. Rudolf Hrušínský o ní říkal, že když se rozdával talent, šla si dvakrát, Dítětová se ale nakonec velkou hvězdou nestala. V její kariéře totiž tvrdě zasáhl osud.

Vinklář ji opustil v bačkorách

Narodila se v roce 1926 v rodině plzeňského hospodského. V hospodě si taky poprvé vyzkoušela, jaké to je hrát. Její debut sklidil velký úspěch. Ve třicátých letech se přestěhovali do Prahy a Jana začala chodit do herecké školy E. F. Buriana. V šestnácti si jí všiml režisér Miroslav Cikán a obsadil ji do filmu Karel a já. Když se pak objevila v romantické komedii Martina Friče Prstýnek, nesmazatelně se zapsala do srdcí diváků.

Poprvé se Jana provdala hned po válce za režiséra a scenáristu Vladimíra Vlčka. Byl to kovaný komunista, který ji neustále přesvědčoval o světlých zítřcích. Jaký to pro ni musel být šok, když emigroval!

V pražském Realistickém divadle pak potkala Josefa Vinkláře, v němž našla druhého manžela. V roce 1955 se jim narodil syn Jakub, který je dnes malířem. Manželství ale netrvalo dlouho, po třech letech Vinklář odešel z bytu jen v bačkorách a už se nevrátil. I potom ale zůstali přáteli.

Pokračování 2 / 4

Opět sama!

Zdá se, že měla Jana na muže smůlu. O ctitele přitom nouzi neměla. Celý život ji miloval ruský houslista David Oistrach, s nímž si dlouho psala a tajně se scházela v hotelu, když přijel kvůli svým koncertům do Čech. Byl totiž ženatý. V roce 1967 vstoupil do jejího života psychiatr Stanislav Grof a zdálo se, že s ním Jana najde konečně štěstí. Jenže v tomtéž roce získal Grof stipendium v USA a už se nevrátil. Jana zůstala opět sama.

Pokračování 3 / 4

Výlet do Holandska

Pak přišel rok 1968 a osud si s ní zase zažertoval. Dostala totiž nabídku, aby si zahrála ve filmu Žert. V tomto osudném roce se do ní zamiloval holandský historik a nakladatel Hans Roty. Na jeho pozvání za ním přijela do Holandska i s tehdy třináctiletým synem. Hans si ji chtěl vzít a Jana dokonce otěhotněla. Jenže se nedokázala vzdát divadla a Československa. I když Hans navrhl, že se za ní přestěhuje, nevyšlo to. Na naše území vstoupila sovětská vojska a sen o společném životě se rozpadl jako domeček z karet.

Pokračování 4 / 4

Nežádoucí osoba

Jana šla na potrat a kvůli roli ve filmu Žert přišla na několik let i o práci. Znamenalo to pro ni nejen ztrátu iluzí, ale taky bolest. Na protest vystoupila z komunistické strany a i ona se ocitla na seznamu nežádoucích osob. Další rána přišla zanedlouho. Houslista Oistrach během koncertního turné zemřel a Jana začala strádat ještě víc.

Neuměla asi stárnout, stejně jako spousta dalších hereček, a tak se upnula k alkoholu. Opilou ji ale nikdy nikdo neviděl! Přidaly se bolesti kyčlí, parodontóza a šedý zákal. Kvůli parodontóze přišla o zuby. V roce 1991 zemřela na stomatologické klinice v Praze na rakovinu hrtanu.

Doporučujeme

Články odjinud