Jana Paulová podrobuje muže hlubokému bádání

28. 2. 2012
Jana Paulová podrobuje muže hlubokému bádání
Jana Paulová patří mezi naše nejpopulárnější herečky, svoje nezastupitelné místo si vybudovala zejména v komediálním žánru. Už přes deset let je věrná pražskému Divadlu Kalich, na jehož jevišti odehrála v nerozlučné dvojici s Pavlem Zedníčkem 1000 představení! Toto neuvěřitelné jubileum oba herci oslaví v půlce března.

Jaký divadelní žánr je vám jako herečce nejbližší?

Rozhodně právě komedie. Smích v sále mě nabíjí. Nějaký čas jsem se herectví nevěnovala, a když jsem se vrátila na jeviště, měla jsem takový podivný pocit. Ale jen do chvíle, kdy se diváci rozesmáli. Cítím, jak jejich smích jakoby ospravedlňuje moje konání na jevišti.

Jak odpočíváte po práci?

Jak tak léta běží, snažím se nedělit svůj den na před a po práci. I práci se snažím brát jako příjemně užitý volný čas. Snažím se prostě radovat z každého okamžiku, a když mi to někdy nejde, uklidím se někam do koutku a tiše si pláču.

Zmínili jsme blížící se společnou „tisícovku“ s Pavlem Zedníčkem. Vaším nejstarším představením je legendární Natěrač, kterého hrajete přes 10 let. Baví vás to ještě?

S Natěračem je to složité. Celý den před představením si říkám, že už ho přece nemůžu hrát. Navíc Natěrač je pro nás velmi náročné představení. Ještě deset minut před začátkem se na sebe s Pavlem Zedníčkem díváme úplně zničení při představě, jakou máme před sebou dřinu. Ale jakmile vlezeme na jeviště, zmocní se mě radost malého dítěte a vidím i na Pavlovi, jak se probere a jenom září. To platí samozřejmě pouze v případě, kdy nám diváci v sále pomáhají.

Vaší naopak nejnovější inscenací je hudební komedie Láska naruby, v níž hrajete zpěvačku, která kvůli získání angažmá musí předstírat, že je muž. Jak se cítíte ve své první mužské roli?

Vzhledem k tomu, že celý život patřili muži k mým oblíbeným tvorům a často jsem je podrobovala tak hlubokému bádání, že kdybych stejnou péči věnovala třeba studiu kvantové fyziky, měla jsem z ní už doktorát, role muže mě zaskočila snad jen tím, jak teplým oblečením je pánský oblek a kolik vrstev musí muž své eleganci obětovat.

S Pavlem Zedníčkem tvoříte nerozlučnou dvojici: momentálně máte na repertoáru pět komedií. Jste přáteli i v soukromí?

A jací! Pavel je můj úhlavní kamarád, mám ho moc ráda a velice si našeho přátelství považuji. Myslím, že Čmaňa – jak se Pavlovi už od JAMU přezdívá - je dávno členem mé rodiny. Něco mezi bratrem, otcem, dcerou, synem…(smích)

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Nevstávejte moc brzy a přispěte si. Během týdne jste si moc neodpočinuli a nemáte to v plánu ani o víkendu. Plánujete mnoho činností, ale ne vše vyjde do posledního detailu. Mezi…