Jana Štefánková: "Já taky nejsem bez chyb"

Jana Štefánková: "Já taky nejsem bez chyb"

Pozvání k rozhovoru pro náš časopis přijala Jana Štefánková. Povídaly jsme si o všem možném, o jejích bývalých i současných aktivitách, pracovním i soukromém životě. A protože je Jana Štefánková velice milá, vtipná a chytrá společnice, uteklo nám hodinové povídání jako voda.

Jana Štefánková: "Já taky nejsem bez chyb".

Pozvání k rozhovoru pro náš časopis přijala Jana Štefánková. Povídaly jsme si o všem možném, o jejích bývalých i současných aktivitách, pracovním i soukromém životě. A protože je Jana Štefánková velice milá, vtipná a chytrá společnice, uteklo nám hodinové povídání jako voda.

V 19 letech jste se stala playmate českého Playboye, posléze amerického. Začala jste pracovat v zahraničí. Co pro Vás bylo asi nejtěžší?
Největší problém byla jazyková bariéra, v té době jsem hovořila pouze německy, což ve světovém měřítku bohužel moc neznamená. Měla jsem ale obrovskou výhodu ve svém tehdejším partnerovi Ernstovi, který mě hodně podporoval, cestoval za mnou, takže jsem nikdy moc sama nebyla. Pochopitelně, že se člověku stýská, ale já jsem tehdy prožívala svoje nejtěžší období, kdy nám tragicky zemřela maminka. Snažila jsem se od svého smutku spíše ujet a pobyt venku mi hodně pomohl i psychicky.

Moderování Peříčka byla obrovská příležitost realizovat se na televizní obrazovce? Ze dne na den jste se stala známou moderátorkou. Pak jste ale pořad opustila, proč?
Já jsem tam tak rychle, jak to možná vypadá, nepřišla. Ten pořad jsem nedostala proto, že by byl přímo připraven pro mě. Byl vyhlášen celorepublikový konkurz, který jsem vyhrála. To, že jsem odešla, bylo docela pochopitelné. Když dva roky děláte nějaký pořad, tak je na čase, aby ten pořad dosáhl nějaké změny. Také jsem už potom nesouhlasila se scénářem. Nynější moderátorka byla moje tehdejší dramaturgyně a já jsem nechtěla přitvrzovat. Mám svoje meze. Prostě jsem se rozhodla, že už v tom duchu, se kterým jsem nesouhlasila, nebudu pokračovat. A osobně si myslím, že jsem udělala dobře. Každý pořad by se měl někam posunout a možná, že bych se za chvilku dostala do fáze, kdy už bych diváky nudila. Odchodu navíc ještě napomohly změny, které tehdy v Nově nastaly. Dalších aktivit mám spoustu, a tak jsem odešla.

Pomýšlíte na návrat do televize?
Samozřejmě televize je fajn a člověk má touhu se tam dostat zase zpátky. Vídat se v televizi je celkem příjemný zvyk, i když já to zase až tak moc ráda neměla. Na druhou stranu nejsem člověk, který by moderoval to první, co mu přijde do cesty. Nabídek jsem dostala docela hodně, ale diváci jsou zvyklí vás vídat v určitém pořadu a nechtějí si moc zvykat na změny.

Máte pocit, že jste tím zaškatulkovaná?
To bych neřekla, ale myslím si, že laňka byla nasazena docela hodně vysoko. Zklamat diváka můžete jen jednou a reputace se získává zpátky strašně těžko. Hodně o tom přemýšlím a uvidím.

Jaký typ pořadu byste si vybrala?
Já bych se nechtěla vracet do erotických pořadů, protože si myslím, že člověk asi dvakrát nevstoupí do jedné řeky. Mě se líbí pořady typu Objektivu, mluvím několika jazyky a určitě bych svoje jazykové znalosti chtěla více využívat.

Jakými jazyky hovoříte?
Mluvím německy, anglicky, kreolsky, rusky a teď studuji francouzštinu.

Přibližte nám trochu kreolštinu?
Kreolština je dialekt, kterým se hovoří na Seychelách, ještě na Mauritiu, na určité části Madagaskaru a na určitých ostrovech v Karibiku. Poslechově trochu připomíná francouzštinu, ale francouzština to není.

Nedávno se na trhu objevila v pořadí již druhá kolekce spodního prádla pod názvem Lingerie Jana Štefánková. Je v něčem nová?
Rozdíl mezi kolekcemi je vždycky, trendy jdou neuvěřitelně rychle kupředu a jestliže chceme, aby se prádlo dobře prodávalo, musíme s těmito trendy jít. Tato druhá kolekce je pochopitelně jiná než ta předchozí, ale vzhledem k tomu, že se jedná teprve o druhou kolekci, tak se také trošku hledá - co české ženy rády nosí, které barvy se jim líbí, za co jsou ochotny utratit a za co ne.

Co upřednostňují české ženy?
České ženy jsou v tomto ohledu ještě stále hodně konzervativní. Mají rády bílou, černou a málo experimentují s barvami. Já například zbožňuji zelené spodní prádlo, v nové kolekci je kupříkladu úplně nádherná petrolejově modrá barva. Je škoda, že ženy málo experimentují, hezké spodní prádlo může být i vhodný doplněk, dodá sebevědomí a je možná důležitější než to, co je opravdu vidět. Oblečením hezkého spodního prádla může začít hezky i nový den. Ženy nekladou ještě takový důraz na spodní prádlo zřejmě i z důvodu, že to není vidět.

Proč jste si ke spolupráci vybrala firmu Litex?
Litex je podle mne úspěšný a bude ještě úspěšnější, protože používá opravdu špičkové materiály. Vloni jsme byli s manžely Skřivanovými, majiteli firmy, vybírat přímo na veletrhu v Lyonu materiály na spodní prádlo. Tyto materiály jsou konkurenceschopné všech světových značek. Vzhledem ke dlouholetým zkušenostem švadlen z Litexu, kde šijí plavky a sportovní oblečení, je prádlo opravdu perfektně zpracované. Já sama jsem před první kolekcí prádlo testovala. Nemilosrdně jsem ho házela do pračky, abych viděla, jak prádlo drží nebo nedrží. A musím říci, že prádlo je trvanlivé, krásné a ještě navíc cenově dostupné. A to je příjemná kombinace. Krom toho je to český výrobek.

Jak se pohybuje cena jedné soupravy?
Většinou se prádlo neprodává jako soupravy, ale zvlášň. Cena podprsenky se pohybuje v rozmezí 500 - 600,-Kč a kalhotky větší krajkové od zhruba 250,- do 400,-Kč.

Prodává se pouze v obchodech firmy Litex nebo i v běžné obchodní síti?
Prádlo je k dostání i v běžné obchodní síti, například v Tescu. Snažíme se, aby bylo dostupné široké veřejnosti. Konkurence ve spodním prádle je obrovská, ale myslím si, že už se značka Lingerie Jana Štefánková na trhu našla a že jsme vyplnili tu pomyslnou díru na trhu. Předností jsou i větší velikosti, pokud je dívka útlá a má velikost E nebo D, tak se v kolekci určitě najde.

Podílela jste se na vzniku kolekce i autorsky?
Autorsky přímo ne, ale třeba při výběru materiálů ano. Hlavní osobou, která stojí za finální podobou prádla, je paní Skřivanová. V principu jsme se snažili vybrat to nejlepší, co už ve světě je a vymyslet nějaké nové tvary.

Máte zprávy o tom, jak se Vaše prádlo prodává?
Pochopitelně mám, většinou to nejsou hodnocení průběžná, ale celoroční. Z nich se kromě jiného dozvídám, jaké barvy a střihy se prodávají, které typy kalhotek - jestli tanga nebo klasicky střižené. To jsou výzkumy, které jsou hodně zajímavé a třeba i překvapující.

Prodávají se více tanga nebo kalhotky klasické?
Tanga a ve všech velikostech. Tanga jsou podle mého názoru docela hodně lichotivé kalhotky a třeba i větší zadeček vypadá v tangách velmi sexy, tak asi proto.

Uvažujete o rozšíření sortimentu?
V současné době ne. Prádlo je mi hodně blízké a myslím si, že je ještě potřeba určitá osvěta. Také si uvědomuji, že i když každá žena chce mít hezké spodní prádlo, může někdy jeho výběr zasáhnout velice nepříznivě do rozpočtu. Proto Litex dělá krásné krajkové, ale i jiné spodní prádlo, které je kvalitní a za dostupnou cenu. Dlouho jsem žila venku a líbí se mi být spojována s českými značkami. Také se nechci vrhat do spousty věcí najednou a raději se chci věnovat jedné pořádně.

Takže tu máme vhodný tip na vánoční dárek, spodní prádlo z kolekce Lingerie Jany Štefánkové?
Já si myslím, že ten nejvhodnější?:-)))))

S kým budete trávit Vánoce? Co pro Vás Vánoce znamenají?
Vánoce jsou pro mě symbol jistoty, v dětství jsem se na ně hrozně těšila. Je to krásná tradice, lidé se k sobě začínají chovat lépe, i když bohužel jen dočasně. Miluji vánoční výzdobu, miluji vánoční Prahu, vánoční atmosféru, koledy, tradiční vánoční jídlo. Je to pocit, že se něco nemění, že je to stálé, taková příjemná jistota. Chtěla bych trávit Vánoce společně se sestrou, určitě se pojedu podívat za taňkou domů, ale nemám to ještě úplně naplánované.

Žijete střídavě v Čechách a v zahraničí? Jste kosmopolita. Kde se cítíte doma?
Já jsem určitě kosmopolita, studovala jsem na Havaji, v Austrálii, pracovala jsem v Americe, v Evropě. Ale doma je doma.

A to doma je na Vysočině, odkud pocházíte, nebo v Praze?
Já teď za svůj domov považuji už víc asi Prahu. Náš táta je super, ale bez maminky už je to jen poloviční domov. Přesto tam velice ráda jezdím. V Praze mám svého partnera, Prahu miluji, vyhovuje mi zdejší styl života. Všeobecně považuji za domov Českou republiku. Kdybych se měla rozhodnout, kde jinde bych v Evropě chtěla žít, asi bych si vybrala pro život francouzské pobřeží. Myslím si, že je nám mentalita Francouzů hodně blízká.

Máte při svém pracovním vytížení čas odpočívat?
Ve volném čase samozřejmě relaxuji, tvrdě odlišuji práci od svého soukromí, to si nenechám vzít. Vždy si udělám čas na své záliby a koníčky. Při příchodu domů nemilosrdně vypnu telefon, i kdybych měla přijít o jakoukoli zakázku. Nejsem workholik, ani velký kariérista, jak to možná mnohým lidem připadá. Prostě ráda odpočívám. V tom jsme si s přítelem podobní, on také není workholik, i on dokáže vypnout telefon. Nemám ráda ty upracované a uštvané typy, kteří nemají čas na rodinu, přátelé, zábavu. Nakonec jim pak život proteče mezi prsty.

Současný přítel je ten pravý?
Já doufám, že ano. Znám ho už tři roky a poznala jsem ho nejen ve chvílích, kdy je to krásné, ale i když byly nějaké problémy. Já si myslím, že je důležité poznat partnera i v krizových nebo problémových situacích, protože lidé pak reagují úplně jinak. Moc bych si přála, aby to byl ten pravý.

Chtěla byste na svém příteli něco změnit, má nějakou vlastnost, která Vám vadí?
Přítel je trochu cholerik, ale který chlap občas není. Možná je to tu a tam potřeba, aby se trochu pročistil vzduch. Vždyň po bouřce a po dešti je nejlepší a nejsvěžejší vzduch. Měnit bych na něm asi nic nechtěla, já taky nejsem bez chyb.

Co Vás na muži zaujme na první pohled?
Na cizích mužích nevnímám, jestli se mi líbí nebo ne, muže musím nejdřív poznat. Potom se mi třeba začne líbit člověk, který je na první pohled ošklivý nebo nepřitažlivý. Nejsem typ ženy, která by se koukla na muže a řekla - ten má nádherný oči, ramena nebo ruce. Zkrátka moc se na ulicích po cizích mužích nekoukám.

Co byste chtěla změnit na sobě?
Všechno:-)))))). Jsem trošku líná, chtěla bych mít větší dávku disciplíny, jsem schopná půl dne nevylézt z postele. Asi bych teď momentálně chtěla být trochu pilnější při studiu francouzštiny a také bych se chtěla rozhoupat k rodině. Možná to souvisí i trochu s tím pohodlím, miminko je velká životní změna.

Rozhoupat k rodině? Takže plánujete svatbu a děti?
Tak určitě. Děti už docela brzy. Jenom mám trochu obavy, aby se ten náš vztah svatbou nepokazil. Znám případy, kdy se vztah po svatbě pokazil.

Kolik plánujete dětí?
Děti plánuji tři, k tomu dvě hned po sobě. Moje sestra je jen o 10 měsíců mladší než já. Rodiče mi vlastně tímto způsobem pořídili vrstevníka a nejlepší kamarádku, protože naše vesnice má jen 25 domů. I když pro maminku to muselo být hodně náročné. No, a potom bych ráda ještě jedno miminko na stará kolena :-)))), takového mazlíčka. Pokud budu zdravá, tak bych si to takhle jednou přála.

Jak se staráte o svoji postavu?
Mám bohužel sklony k tloustnutí, musím se trochu omezovat. Jím všechno, nedržím žádné diety, těmi si člověk může spíše ublížit. Chce to dodržovat určitou disciplínu, ale trvale. Nejím třeba hovězí a vepřové maso, i když výjimečně si ho také dám. Jsem zastáncem starého rčení "pij do polopita, jez do polosyta".

Jakou máte ráda módu?
Já mám rozdělený šatník na pracovní šatník a soukromý šatník. Pracovní šatník to jsou desítky večerních a koktejlových šatů. Když moderuji, potřebuji vhodné oblečení. Oproti tomu můj soukromý šatník obsahuje samé pohodlné oblečení, bundy, trička, sportovní boty. Moc se ani v soukromí nelíčím, nosím dioptrické brýle, zatímco pracovně nosím kontaktní čočky. Ale pokud se týká módy nejsem absolutně žádný trendista, nosím věci, co mě se líbí. Sice občas dostávám v módních časopisech čtyřky, ale to mě nechává docela chladnou. Musím se v oblečení cítit dobře.

Vyžíváte služeb vizážistů? Jakou kosmetiku používáte?
Při práci používám služeb vizážistů a kadeřníků, i když make-up bych asi dobře zvládla i sama. Z kosmetiky používám takový mix. Docela značky střídám, kromě řasenek, ty už mám několik let stejné. Mám přecitlivělé oči, a proto používán hypoalergenní Lancom. Hodně používám lesky, úplně geniální dělá nyní firma Zepter, stíny od Christiana Diora, nesypou se.....

A Váš nejoblíbenější parfém?
Nejoblíbenější parfém mám od Givenchy, ale dnes mám na sobě Davidova. Doma mám hodně parfémů, používám jiné na léto, jiné na zimu, na den nebo na večer. Nemám moc ráda ovocné ani těžké vůně, spíše upřednostňuji lehké vůně.

Co plánujete do budoucna?
Nemám plánování příliš v oblibě. Řídím se hodně svojí náladou a asi by mne příliš stresovalo, kdybych věděla, že za půl roku musím být tam a tam. Jsem velmi vděčná za to, že mám svobodné povolání, a to asi ne každému vyhovuje. Někteří lidé mají rádi svoji jistotu. Já mám sice nejistotu, jestli vydělám peníze, ale zase mám volnost a možnost práci si vybírat. Dávám přednost volnosti před jistotou, ale samozřejmě, že nežiji ze dne na den. Zatím se rozhoduji sama za sebe, ale možná až budu mít jednou rodinu, začnu přemýšlet trochu jinak.

S Janou Štefánkovou si povídala Dana Švigová
Bližší informace o nové kolekci spodního prádla Lingerie Jana Štefánková najdete na stránkách Litex Praha.

Doporučujeme

Články odjinud