Jana Tylová mistryní domácího šampionátu v luštění sudoku!

8. 2. 2007
Šampionka z loňského Mistrovství světa v luštění sudoku, dvaatřicetiletá Jana Tylová z Mostu, se stala i mistryní na Airwaves Mistrovství republiky v této disciplíně. Šampionát proběhl tuto sobotu, 27. ledna, v brněnském klubu Semilasso za účasti 82 nejlepších luštitelů z ČR a několika hostů ze Slovenska.

Po napínavém finále skončil na druhém místě šestadvacetiletý Brňan Pavel Pellar, jenž Českou republiku již reprezentoval na zmíněném světovém klání v italské Lucce. Třetím je patnáctiletý brněnský talent Jakub Ondroušek, který se stal druhou hvězdou klání. Po čtyřech hodinách suverénně zvítězil v základní části a pouze jedno zaváhání ve finále ho připravilo o titul. Všichni tři medailisté budou společně s dalšími třemi finalisty (Vendula Šíchová, Robert Babilon, Petr Nepovím) reprezentovat Českou republiku na Mistrovství světa v luštění sudoku 2007, konaném v pražském Top Hotelu od 28. března do 1. dubna.

Na šampionátu se luštily kromě běžných 9 x 9 i další druhy hádanek – diagonální, nepravidelné, součtové, liché a sudé sudoku a rovněž úplně nové formáty. Finále bylo promítáno na velké projekční plátno. Diváci i ostatní účastníci tak mohli sledovat rozličné postupy luštění finalistů. Velké sympatie vzbudili hlavně nejmladší účastníci – zmíněný Jakub Ondroušek a nejmladší luštitelka, desetiletá Nikolka Klaclová, které byla udělena divoká karta.

Celý turnaj byl rovněž přenášen po internetu a zájemci jej mohli sledovat na oficiálních stránkách Mistrovství světa v luštění sudoku www.sudoku07.com

„V nominačních turnajích na Airwaves mistrovství republiky se hlásilo přes 3000 adeptů. Počet uchazečů ovlivnilo kromě jiného zveřejnění nominačních hádanek v celostátním Deníku a oblíbených odborných titulech Křížovka a hádanka a Luští celá rodina. Vedle nejlepších luštitelů-čtenářů se do domácího šampionátu zapojili vítězové přeboru Grand prix, jenž proběhl v listopadu v Mostě, a dále vítězové Airwaves Sudokuligy. Konkurenci jsme ještě zahustili přizváním slovenských šampionů,“ popisuje obsazení turnaje Vítězslav Koudelka. On sám byl kapitánem českého týmu na MS 2006.

Sudoku ve své stávající podobě vzniklo v roce 1979, kdy daný princip použil Američan Howard Garns ve hře Number Place (volně přeloženo - očíslování). Ta vyšla v hádankářském časopise Dell Magazines. Název sudoku (súdži wa dokušin ni kagiru) pochází z Japonska, kam jej v roce 1984 přivezlo nakladatelství Nikoli. O skutečnou expanzi se postaral o pár let později Novozélanďan Wayne Gould, jenž vymyslel speciální počítačový program generující hlavolamy a přesvědčil proslulé noviny Daily Telegraph, The Guardian, Daily Mail a Die Zeit, aby sudoku pravidelně zveřejňovaly. Kořeny sudoku však sahají mnohem hlouběji – až k logickým hrám starým přes 1000 let. Formu sudoku – latinský čtverec – pak vynalezl v 18. století švýcarský matematik, fyzik a astronom Leonhard Euler.

Cílem hry sudoku je doplnit chybějící čísla 1 až 9 v předem dané předvyplněné tabulce. Tato tabulka je rozdělená na 9x9 polí, která jsou seskupena do 9 čtverců (3x3). K předem vyplněným číslům je potřeba doplnit další čísla tak, aby platilo, že v každé řadě, v každém sloupci a v každém z devíti čtverců byla použita vždy všechna čísla jedna až devět. Čísla se nesmí opakovat v žádném sloupci, řadě nebo v malém čtverci.

2. ročník Mistrovství světa v luštění sudoku se uskuteční v pražském Top Hotelu od 28. března do 1. dubna 2007. Akce se uskuteční pod záštitou prezidenta republiky Václava Klause. Je očekávána účast 200 šampionů z 30 zemí celého světa. Zvláštností Mistrovství světa v luštění sudoku bude off-program v podobě klání celebrit a VIP účastníků. I mezi nimi má sudoku oddané a velmi zdatné hráče.

Kontakt: SMART Communication s.r.o. - marketing, media & promotion Silvie Marková Na Zájezdu 6/1940 101 00 Praha 10

T/F: +420 272 657 121 M: +420 604 748 699 E: office@s-m-art.com W: www.s-m-art.com

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Patříte ke znamením, která prahnou po super kariéře a nechcete být jen průměrní pracovníci. Životní dílo se vám daří, ale momentálně se musíte srovnat s nepřízní osudu. Snížení výkonnosti…

Nejčtenější články

Doporučujeme