Jarní gruntování je spolehlivou jízdenkou k lékaři

6. 5. 2005
Jarní gruntování je spolehlivou jízdenkou k lékaři
Blíží se léto a hospodyňky hodné tohoto označení posedá tradiční jarní úklidový amok. Zvlášť když rozjásané sluneční paprsky nemilosrdně odhalují nejen zašlá okna, ale nakukují i do těch koutů příbytků, jež se za šedivých zimních dnů utápěly v přívětivém pološeru.

Jen málokterou ženu velké gruntování skutečně baví a vyžívá se v něm. Většina jej pokládá za úmornou a otravnou záležitost, již chce mít co nejdříve a nejrychleji za sebou. A mnohdy přitom podceňuje nebezpečí, jež tuto činnost provázejí. Vědí o tom své lékaři ve zdravotních střediscích i v nemocnicích, jimž právě měsíce březen a duben, jež jsou zasvěceny pucování domácností, každoročně zajišťují podstatně zvýšený přísun pacientů s poraněními, která při něm utrpěli. Podle údajů rakouské instituce Sicher Leben (Bezpečný život) končí denně v inkriminovaném období vinou velkého úklidu na nemocničních lůžcích až 85 lidí, přičemž se 71 procento z nich rekrutuje z osob ženského pohlaví, třetina je ve věku přinejmenším šedesáti let nebo starších.

"Mnohá zranění jdou na vrub pádu z rozviklaných židlí, starých žebříků nebo improvizovaných stupínků, jež jim mají pomoci dosáhnout co nejvýše," uvedl vedoucí instituce Rupert Kreiser a dodal, že k nejnebezpečnějším aktivitám patří mytí oken.

Mnohé ženy se totiž při něm nejen opírají, ale také naklánějí přes parapet, aniž si uvědomují propast, která se pod nimi dole otvírá. Proto by měly obvyklou metodou čistit pouze jejich vnitřní plochy a na vnější využívat teleskopické tyče. A pokud jde o starší ročníky, zklamou-li je s pomocí příbuzní, měly by se spoléhat na služby profesionálů a nechtít blízkým uštědřovat názornou lekci, která je může spolehlivě přivést až do nemocnice.

Nejčastějšími úrazy při úklidu jsou zlomeniny kostí či otevřené rány, které si na své konto připisují třiadvacet procent všech poranění, v těsném závěsu následují s dvaceti procenty zhmožděniny žeber či spodní části páteře. V polovině případů musejí lékaři ošetřovat a fixovat horní končetiny.

Ve snaze zamezit zbytečné utrpení pilných a čistotných hospodyněk vydal Sicher Leben několik doporučení, která by jim měla zajistit alespoň minimální ochranu a bezpečí. V žádném případě nespěchat, ponechat si na domácí práce dostatek času a nesnažit se je zvládnout v rekordní době. Šetřit by se nemělo nejen na vhodné obuvi s rovnou, plochou a protiskluzovou podrážkou, ale také na odpovídajících žebřících, vybavených širokými, neklouzavými a pohodlnými stupni, na nichž je dostatek prostoru i pro odkládání dalších pomůcek, například kbelíku. Důležité je i zvolit si fixní místo pro kýbl či vysavač, aby se takříkajíc nepletl pod nohy a rozohněná uklízečka přes něj neustále nezakopávala či v horším případě nepadala. Nemluvě už o tom, že velké riziko představuje i do vysokého lesku nablýskaná podlaha. (Plus)

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Když si jen vybavíte další pracovní kolotoč, je vám z toho špatně. Nicméně můžete ještě odpočívat a užívat si prodloužený víkend se vším všudy. Budete mít dostatek času na nabrání sil. Už…

Nejčtenější články

Doporučujeme