Jarní únava: Mýtus, nebo realita?

7. 4. 2015
Jarní únava: Mýtus, nebo realita?
Je jarní únava mýtem, nebo realitou? Jak se s ní vyrovnávali naši předkové a není jen odrazem našeho moderního životního stylu?

Pokud bychom se pokoušeli najít jednotný, studiemi prověřený názor oborníků na „diagnózu“ jarní únava, s velkou pravděpodobností bychom této práci věnovali tolik úsilí, že bychom se únavou také „nakazili“. Ani v odborných kruzích totiž nepanuje v této otázce jednotný názor.

Mnozí lékaři výskyt tzv. jarní únavy popírají s odvoláním na absenci relevantních studií, existují však i pozorování, která tzv. jarní únavu dávají do souvislosti s pylovými alergiemi či nedostatkem slunečního svitu v zimních měsících (nebo obojím). Což zní vcelku logicky, tyto aspekty mají reálný základ a mohou k pocitu větší únavy jednoznačně přispět. Lze tedy popírat cosi, co mnozí z nás na jaře opravdu pociťují?

Měli naši předkové na jarní únavu čas?

Naši předkové měli pravděpodobně více důvodů k tomu, cítit se po zimě na pokraji sil; měli méně dostupných vitamínů, často i jídla, o celodenním tepelném komfortu se snad ani nedá hovořit – neznali vytopené autobusy, auta, obchodní domy, příjemně vytopené kanceláře. Zimy byly kruté, neexistovalo „funkční“ oblečení, mnohdy jim musely stačit jen jedny boty. A tak není divu, že si s sebou zima často odnesla nejslabší jedince. Jaro bylo nadšeně očekávané a napříč kulturami a náboženstvími existuje celá řada významných jarních svátků.

Naše předky navíc k jaru dovedlo postní období před Velikonocemi (dnes bychom možná řekli „očistný půst“) a v jejich jídelníčku se přirozeně objevovaly první divoce rostoucí byliny, navíc měli to štěstí, že jim nikdo násilně neposouval čas – jejich životní rytmus se v daleko větší míře řídil přírodou, potřebami zvířat a rostlin, které pěstovali.

Mnoho odborníků se domnívá, že se v minulosti v daleko menší míře vyskytovaly alergie, které umí spolehlivě „zadupat“ nejen radost z jara, ale také s sebou přinášejí pocit obrovské únavy. S jarem zkrátka přicházelo slunce, teplo, vůně, barvy a mnoho práce na polích, zahradách a s novou domácí havětí. Naši předkové možná jarní únavu znali, ale rozhodně na ni neměli čas.

Příroda žije v cyklech, člověk se z nich snaží vymanit

Příroda žije v cyklech, v pravidelně se opakujících dějích. Na zimu se celá příroda důkladně připravuje a v zimě pak odpočívá. Tukem obalená zvířata spí, nebo se snaží šetřit energií. Většina živočichů a rostlin má své přirozené biorytmy, které se po staletí nemění – proč také? Výjimkou je člověk, „dravec“, jdoucí ke stále větší prosperitě a úspěchu, což mu na jednu stranu přineslo mnoho dobrého, avšak v některých aspektech života se zdá, že je tento pokrok draze vykoupen.

Nelze se pak divit, že zatímco jsou zvířata na jaře opilá hormony, příroda je plná radostného pípání a životní energie, my uhonění lidé, se ploužíme – mnozí z nás se cítí unavení a podráždění. A když se navíc přidá přechodné snížení imunity po několika virózách a třeba i pylová alergie, máme jarní únavu, „jako vyšitou“!

8 důvodů, které přispívají k pocitu jarní únavy

• Organismus velmi vyčerpají často se opakující onemocnění, která se typicky vyskytují v zimních měsících (nachlazení, virózy, chřipky angíny apod.).

• Na pozadí pocitu jarní únavy může stát pylová alergie.

• Dlouhodobý nedostatek slunečního světla negativně ovlivňuje psychiku (sluneční svit podmiňuje produkci hormonu dobré nálady – serotoninu) i tvorbu pro imunitu důležitého vitamínu D.

• Vánoční a novoroční svátky bývají obdobím neobyčejné hojnosti – konzumujeme mnoho nezdravých, tučných jídel, pijeme více alkoholu a často trávíme celé dny nicneděláním. To samozřejmě organismu neprospívá.

• Zimní splíny mají bohužel někteří z nás sklon léčit jídlem: čokoládou, sladkostmi i alkoholem – zátěž organismu se kumuluje.

• V zimě míváme méně blahodárně působícího pohybu. Ten je skvělý nejen pro udržení kondice, ohebnosti a pěkné postavy, ale i pro celkovou duševní a fyzickou pohodu (při sportu se do krevního řečiště vyplavují endorfiny, hormony dobré nálady).

• Kvalitní tuzemská zelenina a ovoce jsou bohužel v zimních měsících v regálech supermarketů spíše vzácností, je tedy pravděpodobné, že ač tyto zdraví prospěšně potraviny svědomitě konzumujeme, nemusí nám tisíce kilometrů dovážená rajčata neurčité barvy a krásné jahody bez chuti dodat tolik vitamínů, kolik by organismus přes zimu potřeboval.

• „Citlivé duše“ se někdy hůře vyrovnávají s kontrastem mezi zjevně optimistickou jarní přírodou a ve skrytu duše dobíhajícím zimním splínem, tento kontrast s sebou nese zvláštní nostalgii a smutek, které mohou prohloubit pocit jarní letargie a únavy.

„Jarní únava má jistě řadu příčin, z nichž jen některým lze předcházet nebo je později příznivě ovlivnit. Únava v tomto období souvisí s proběhlou zimou, s minimem slunečního světla, s vysokým výskytem infekčních nemocí, s chybnou skladbou potravy, s nedostatkem vitaminů a dalších přírodních látek,“ shrnují na svém webu příčiny odborníci Centra klinické imunologie v Praze.

Pozor!: Nezaměňte jarní únavu se slabostí provázející některé choroby

„Přechodná únava je zcela přirozený fyziologický jev, nicméně trvá-li více než 2 – 4 týdny, a časem má tendenci spíše gradovat, je na místě konzultovat zdravotní stav s odborníkem!“ tvrdí internistka Jitka Živná.

Alarmující jsou v těchto souvislostech zejména úbytky hmotnosti, přetrvávající zvýšená teplota a bolesti svalů a kloubů. Mezi nejčastější choroby, které dlouhodobá únava provází, patří: chudokrevnost, snížená funkce štítné žlázy, některá autoimunitní onemocnění, cukrovka 2. typu, některá srdečně-cévní onemocnění, únavový syndrom a borelióza, v závažnějších případech i nádorová onemocnění.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Co se týče domácnosti, do nějakých větších zásahů se raději nepouštějte. Renovace nebo různé kutilské práce odložte na jindy. Vaše ručičky by nemusely být teď tolik šikovné a i navzdory…

Nejčtenější články

Články odjinud