"Jarní" zlomeniny: prokletí naší doby

"Jarní" zlomeniny: prokletí naší doby

Každé jaro se lékaři potýkají s prudkým nárůstem počtu dětských zlomenin. Ty nejkomplikovanější mají na svědomí módní sporty - skateboardy a kolečkové brusle, "inlajny".

"Jarní" zlomeniny: prokletí naší doby

Každé jaro se lékaři potýkají s prudkým nárůstem počtu dětských zlomenin. Ty nejkomplikovanější mají na svědomí módní sporty - skateboardy a kolečkové brusle, "inlajny". Rodiče jsou sice ochotni koupit své ratolesti brusle i za pět, deset tisíc korun, avšak už nepovažují za nutné investovat do ochranných pomůcek.
"Neřekl bych, že si dnešní děti lámou kosti více než předchozí generace. Jedné je ale jisté: zlomeniny jsou bolestivější a především komplikovanější," shodují se lékaři z dětské kliniky Thomayerovy nemocnice v Praze, ve které ošetří ročně šestnáct set zlomenin.
Zatímco my jsme si lámali ruce a nohy sotva oschly meze hlavně při fotbale, pády z takzvaných inlajnů mají následky mnohem horší.
Dětské hry jsou stále rychlejší a agresivnější. Západně od našich hranic provázel prudký rozvoj skateboardů a kolečkových bruslí také prodej ochranných pomůcek, u nás tomu tak většinou není. Přestože i mezi rodiči pomalu přibývá těch uvědomělejších, většina stále ještě sice koupí synovi či dceři brusle za pět, deset tisíc korun, ale už je nenapadne, aby k nim za pár stovek nechali přibalit helmu, nákoleníky a ochranné rukavice. Nebezpečí zlomenin je na jaře o to větší, že se mnoho dětí teprve učí po zimě na vánočním dárku pohybovat... navíc bez jakéhokoli odborného vedení.
Podle lékařů přibylo hlavně velmi ošklivých, komplikovaných zlomenin, vyžadujících složité operace a řadu měsíců, někdy i let léčení. A za drtivou většinu mohou skateboardy a inlajny. Například fotbal nebo hokej, pokládané dříve za riskantní, kontaktní sporty, jsou ve srovnání s nimi prý zcela bezpečné.

zdroj: Plus

Doporučujeme

Články odjinud