Jaro je tady a s ním opary

4. 4. 2002
Jaro je tady a s ním opary
Opar, nepříjemné infekční onemocnění kůže, které se obvykle vyskytuje na rtech či v okolí úst a nosu, sužuje mnoho lidí nejčastěji na jaře. Jeho výskyt v tomto období podporuje první sluníčko a oslabení organismu po zimě.

Jaro je tady a s ním opary

Opar, nepříjemné infekční onemocnění kůže, které se obvykle vyskytuje na rtech či v okolí úst a nosu, sužuje mnoho lidí nejčastěji na jaře. Jeho výskyt v tomto období podporuje první sluníčko a oslabení organismu po zimě. Stejné riziko představuje i pobyt u moře nebo na horách.
Opary vyvolané virem herpes simplex jsou nejrozšířenější puchýřnatou virovou infekcí kůže nebo sliznic. V současné době se rozlišuje 6 lidských typů herpes viru:
typ 1 vyvolává převážně projevy na rtech a v okolí úst,
typ 2 postihuje oblast kolem genitálií a hýždí a
typ 3 je vyvolavatelem pásového oparu a planých neštovic.
Asi 70 až 80 procent lidí má protilátky proti herpes virům, což znamená, že většina z nás tuto infekci v různě intenzivní formě prodělala a zůstává nositelem tohoto viru, který je velmi infekční. Mnoho lidí trpí na opakované opary, někteří velmi často. Návraty onemocnění jsou částečně způsobeny novým vzplanutím infekce, částečně jsou vyvolány opakovanou nákazou. Závažným a život ohrožujícím stavem jsou herpesvirová onemocnění mozkových plen, případné šíření oparu v oblasti oka může vést k trvalému poškození zraku. Závažnou komplikaci může opar způsobit u lidí s těžším průběhem atopického ekzému.

Nejčastější příčiny
Příčinou nového vzplanutí infekce jsou mnohdy různé stresové faktory, které na člověka působí. U žen bývá provokujícím momentem menstruace. Opar se může objevit také v průběhu horečnatého onemocnění, při větším psychickém stresu a velmi často i po prudkém oslunění. Slunce v zimě při pobytu na horách, opalování během prvních jarních víkendů nebo dovolená u moře na počátku léta, kdy organismus ještě není na takovou zátěž připraven - to vše může vést k velmi nepříjemnému a někdy dost bouřlivě probíhajícímu zánětu.

Příznaky a léčba
Lze účinně zabránit opakovaným návratům oparu, nebo alespoň omezit jejich výskyt? Odborníci očekávali výsledky hlavně v oblasti vakcinace. Tyto pokusy ale zatím nevykázaly žádný přesvědčivý účinek, takže pacientům zůstává jediné možné opatření

  1. léčba nově vzniklého oparu.

Celková léčba se používá u závažnějších a rozsáhlejších onemocnění, u pacientů s poruchou imunity nebo jinak oslabených jedinců. Léčbu běžných projevů oparů, například oparu na rtu, je naopak nejlepší svěřit do rukou samotného pacienta. Stanovit podle příznaků správnou diagnózu je totiž jednoduché i pro laika. K typickým projevům oparu patří krátké období nepříjemných pocitů v postižené oblasti, následuje zduření a začervenání ložiska a pak vznik puchýřků na povrchu. Právě v tomto období je ideální zahájit místní léčbu. Mezi velmi populární volně prodejné léky na našem trhu se v posledních deseti letech zařadil aciklovir, který je určen pro celkovou i lokální léčbu oparů.

Zovirax - prověřený lék
Zovirax krém je lék, který se používá pro lokální léčbu oparů. Je účinný od prvních příznaků oparu až po stadium puchýřku. Odborné studie opakovaně prokázaly, že jeho místní aplikace je zcela bezpečná, zmírňuje průvodní příznaky oparu a zkracuje dobu jeho hojení. Aciklovir, účinná látka Zoviraxu, brání v napadených buňkách rozmnožování viru.
Efektivita této léčby závisí na účinku hlavních účinných látek, stejně však i na použitém nosiči, tedy základu, v němž je účinná látka obsažena. Základ nesmí dráždit ani vyvolávat kontaktní alergii a musí být schopen léčivo správně uvolňovat.
Všechny tyto vlastnosti má moderní základ krému Zovirax s dimetikonem a propylenglycolem. Obě tyto látky zaručují snadnější pronikání účinné substance do kůže, nedráždí a z kosmetického hlediska zajišňují optimální komfort při ošetření. Zovirax krém se nanáší pětkrát denně na postižené místo a na rozdíl od původního nosného základu již po 38 sekundách zajišňuje vstřebávání acikloviru v místě infekce. I kosmeticky působí průhledný krém velmi dobře. Po jeho nanesení na opar, nezanechává tento krém žádné bílé skvrny. Lepší snášenlivost nového krému Zovirax dokazují výsledky odborné studie, která porovnávala starší a nový typ léčiva.

Pokusy mohou vést k alergii
Pacienti, kteří trpí opakovanými projevy oparu, často střídají různé přípravky určené pro lokální léčbu. Od nich očekávají ústup subjektivních potíží a rychlejší hojení zánětu. Často tak vystavují postiženou oblast vlivu nejrůznějších "přírodních" i klasických léčiv, leckdy v přesvědčení, že "když to pomohlo sousedce, pomůže to i mně". Tím je možné vysvětlit poměrně častou komplikaci virového oparu, která je vyvolána kontaktní alergií na součásti lokálně použitých léčebných prostředků k ošetření ložiska.
Mezi klasické "přírodní" alergeny (látky způsobující alergii), často používané v lidových receptech proti oparům, patří propolis nebo látky s tea tree olejem.
Z místních léků, které jsou u nás dostupné, byl donedávna nejrizikovější neomycin (antibiotikum používané lokálně v některých léčivech) a nověji další látky, jako je například tromantadin.
Ani v případě lidových prostředků, ani u zmíněných léčiv nejde o škodlivý vliv těchto látek v pravém slova smyslu. Kontaktní alergická reakce je ekzémový typ alergie, který vzniká na podkladě přecitlivělosti zprostředkované T lymfocyty pouze u lidí senzibilovaných (přecitlivělých). Nastává po určité době latence, tedy až po opakovaném kontaktu s alergenem. Některé chemické látky jsou známé jako silné kontaktní alergeny, jiné naopak tento typ přecitlivělosti způsobují zřídkakdy.

Na jarním sluníčku sice organismus po dlouhé zimě celkově pookřeje, riziko vzniku oparů je však v tomto období vyšší. Je proto dobré mít vždy po ruce kvalitní a účinný přípravek, který rozvoj tohoto nepříjemného kožního onemocnění pozastaví.

Autor: MUDr. Andrea Vocilková, dermatolog

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Připravte se na spokojený den, ve kterém se přihodí nespočet zajímavých věcí. Máte nakročeno k velkému úspěchu. Pakliže se zabýváte grafikou, návrhářstvím, designem a podobnými obory,…

Nejčtenější články

Doporučujeme