Jaro na ostro

7. 5. 2008
Jaro na ostro
Slunečných dní pomalu přibývá a nás pěkné počasí láká vyměnit umělé osvětlení fitness center za jarní přírodu. Dokonce i ti, kteří přes zimu na fyzickou aktivitu pomalu rezignují a radši zůstávají zachumlaní v teple, se s probouzejícím jarem rozhodnou napravit škody, které na jejich vzhledu a fyzičce napáchala dlouhá zima. Není nic snazšího než obout tenisky nebo skočit na kolo a vyrazit po práci ven na čerstvý vzduch. Radost ze sportu nám však může zkalit špatné vidění a potřeba brýlí.

Pokud patříte mezi padesát procent těch, kteří mají nějakou zrakovou vadu, může se při sportu více než kdykoliv jindy stát, že vám překáží váš už jinak úplně samozřejmý doplněk, tedy vaše brýle. Brýle kloužou na nose, když se více zpotíte. Při plavání je máte věčně zacákané a nemůžete se v nich potápět. A to necháváme stranou hrozící možnost poranění oka při jejich rozbití, zejména při kontaktních či míčových sportech. Navíc se vám může stát, že do speciálních sportovních brýlí, které jsou často pro některé sporty nezbytné, ale ani do některých slunečních brýlí, není možné vybrousit dioptrická skla.

Lidé, kteří potřebují minimální korekci, proto často své brýle při sportu odkládají a sportují bez nich. To však rozhodně není ideální řešení. Nemusí se zrovna u bazénu vrhat na cizí lidi, nebo být za nevychovance, který nezdraví své kamarády, či padat z kola, protože nevidí výmol na cestě. Nedostatečně ostré vidění zpomaluje reakce a způsobuje i neuvolněnost a křečovitost, což požitku ze stoprocentního sportovního výkonu nepřispívá.

Nejjednodušším řešením je zajít do nejbližší oční optiky s aplikačním střediskem a koupit si v ní jednodenní kontaktní čočky. Ty jsou pro příležitostné nošení při sportu naprosto ideální. Navíc je jejich aplikace velice rychlá a odpadá u nich nutnost pravidelně o čočky pečovat a čistit je. Jednoduše, když potřebujete dobře vidět bez brýlí, otevřete nové balení, nasadíte si čočku, kterou po vyjmutí z oka vyhodíte. Jednorázové kontaktní čočky jsou navíc velice pohodlné. Nepočítá se s opakovaným nasazováním, vyjímáním a další manipulací, proto mohou být mnohem tenčí než jiné typy. Pokud se jednodenní čočky nosí pouze příležitostně na sport či jako změna nebo doplněk k brýlím, vycházejí jako nejlevnější varianta.

Ani lidé, kteří vyzkoušeli kontaktní čočky před několika lety a zjistili, že je na očích nesnesou, na ně nemusí zanevřít navždy. Tento obor se vyvíjí velice rychlým tempem a každou chvíli jsou na trh uváděny novinky s cílem poskytnout jejich nositelům co největší pohodlí a minimalizovat případné možné komplikace. Společnost CIBA Vision, která je světovou jedničkou v inovacích kontaktních čoček, uvedla letos na trh novou generaci jednodenních kontaktních čoček DAILIES® AquaComfort Plus. Ty zachovávají všechny výhody stávajících jednodenních čoček Focus® DAILIES® All Day Comfort s ještě dokonalejším zvlhčením. Díky třem zvlhčujícím činitelům, které působí každý v jiný okamžik, jsou tyto čočky pohodlné po celý den.

„Už při vyjmutí z obalu je patrný rozdíl. Nová čočka působí na první dotyk ještě hladším a tenčím dojmem. Nová kombinace třech činitelů zvlhčení napomáhá ztrojnásobit jejich účinnost,“ říká MUDr. Tomáš Utíkal z Beskydského očního centra ve Frýdku-Místku.

Lubrikant zmírňující tření je přidán do roztoku, ve kterém je čočka uchována. Tím se zvyšuje pohodlí bezprostředně po nasazení. Smáčivý činitel zlepšuje klouzání očního víčka po čočce, která je tak po celý den ještě pohodlnější. Navíc se s každým mrknutím postupně uvolňuje další zvlhčující látka, díky čemuž jsou oči celý den zvlhčovány a svěží.

Krátce po své premiéře ve Francii obdržely tyto čočky prestižní cenu „Pont d'or“ v kategorii kontaktních čoček. To znamená, že přes 780 francouzských optiků ocenilo tuto inovaci a potvrdilo jejich kvalitu.

Ať již vidíte špatně na dálku či nablízko, můžete hrát volejbal, plavat, běhat či se pořádně zapotit na in-linech, aniž byste se museli bát o své oblíbené brýle a přitom se můžete plně soustředit na svůj výkon bez marné snahy o zaostření.

Věděli jste, že...

  • Při používání jednodenních čoček na ně sáhnete pouze jednou, což značně snižuje riziko vzniku infekce?
  • O jednodenní kontaktní čočky se nemusíte nijak starat? Ráno je vyjmete z nového balení, nasadíte a večer je jednoduše vyhodíte?
  • Při používání kontaktních čoček na nich vznikají usazeniny, které se musí každý den pečlivě očistit? Tuto starost nemáte s jednodenními čočkami, protože každý den vkládáte do oka novou v podstatě sterilní čočku.
  • Jednodenní kontaktní čočky jsou podstatně tenčí než čočky více denní, proto je v oku opravdu skoro necítíte?
  • Pokud nosíte kontaktní čočky méně než každý druhý den, jsou jednodenní kontaktní čočky nejlevnějším řešením?
  • Existují kontaktní čočky, které ráno nasadíte a celý den nepotřebujete brýle na čtení a při tom vidíte perfektně i na dálku?
  • Jednodenní kontaktní čočky jsou pro vás nejlepším řešením, pokud je chcete střídat s brýlemi a nenosit je každý den?
  • Jednodenní kontaktní čočky existují i v barevných verzích bez dioptrií?
  • Pokud chodíte plavat, představují pro vás jednodenní kontaktní čočky nejnižší riziko infekce i finanční ztráty při jejich poškození?

zdroj: Euro RSCG Public Relations

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Bohužel nyní máte co do činění s nervózně prskajícím Marsem, který svou kvadraturou zadělává na stres a napětí. Spousta rozličných vjemů je pro vaši pokojnou duši zátěž, tudíž jednáte…

Nejčtenější články

Články odjinud