Jaro ve znamení alergie

9. 4. 2011
Jaro ve znamení alergie
Červené, podrážděné, suché oči nebo nadměrné slzení. Zánět spojivek. Citlivost očí na jarní vítr, alergický kašel či pokašlávání s mírnou dušností či pískáním na průduškách. Sucho v krku, chrapot, ztráta hlasu, mírná bolest v krku. Všechny příznaky mají společného jmenovatele - alergii.

„Alergie zahrnuje širokou škálu onemocnění se společným základem – genetickou dispozicí. Pokud se tato genetická „vloha“ projeví, trpíme příznaky alergické rýmy, alergickým zánětem spojivek, průduškovým astmatem, potravinovou alergií, alergií na hmyzí bodnutí či alergickou reakcí na léky,“ vysvětluje praktická lékařka MUDr. Gabriela Navrátilová a upozorňuje, že tím výčet alergických onemocnění zdaleka nekončí: „Alergická reakce se v podstatě může projevit na kterémkoliv systému a orgánu těla. Nejznámější alergickou diagnózou je alergická rýma. U ní pozorujeme vliv sezónnosti se zvýšením zejména v období pylů. Pojem „senná rýma“, který se kdysi pro pylovou alergickou rýmu užíval, však už dávno neplatí. Takzvaná pylová sezóna u nás totiž trvá až osm měsíců – začíná na konci února a končí počátkem října, zahrnuje tedy tři roční období.“

Na jaře jsou v ovzduší především pyly stromů. Nejdříve se uplatňují pyly lísky a olše. Vysokou agresivitou pylu se později vyznačuje nastupující pyl břízy a jasanu, pak následují další stromy jako habr, javor, dub, ořešák. Pyl je lehký, létá na velké vzdálenosti, stoupá velmi rychle vzhůru, a proto je schopen vyvolávat obtíže ve vzdálených místech od vlastního zdroje. Existují čtyři různé typy léků, které je možné užívat při trápení s alergickou reakcí na cizorodou látku v okolí. Preparáty se od sebe liší svými účinky. K dlouhodobé léčbě se používají takzvané kromony. Nemají prakticky žádné vedlejší účinky, ale působí jen tehdy, pokud je člověk bere ještě před kontaktem s alergenem - tedy dlouhodobě a pravidelně. Nejúčinnější dlouhodobou léčbou alergií jsou kortikoidy, jsou však spíše určeny pacientům se závažnějším onemocněním, kteří nereagují na jiné léky. Vedle vynikajících pozitivních účinků totiž může léčba kortikoidy vyvolávat i některé nepříjemné vedlejší účinky. K léčbě svědění a kýchání se užívají antihistaminika, blokující účinek histaminu, který se uvolňuje v místě podráždění a způsobuje všechny známé nepříjemnosti. Nejčastěji používané jsou léky uvolňující ucpání nosu neboli dekongestiva, u pacientů oblíbené zejména pro svůj okamžitý účinek. Mezi ně patří nosní kapky či spreje, které stahují krevní cévy zásobující nosní sliznici, a tak zmírňují otok a uvolňují ucpaný nos. „Nejčastěji používají pacienti osvědčený nosní sprej Aloe Vera, který se používá jako nosní sprej především při senné rýmě, vazomotorické rýmě, a podobně,“ říká MUDr. Gabriela Navrátilová.

„Lidé obvykle vítají jaro s radostí a očekáváním,“ říká šedesátiletá Vladimíra B. z Lipové. „Moje očekávání jsou poněkud jiného rázu – začne dřív pálení očí, nebo nos, který se promění ve vodovod? Budou agresivnější černé bezy, či kvetoucí topoly? A co teprve lebeda či bříza! Kdybych neměla pro všechny případy při ruce nosní sprej Aloe Vera, ani bych se na jaro tolik netěšila…“KAŽDÝ DEN NOVÉ SLEVY NA JEDNOM MÍSTĚ!

ČTĚTE TAKÉ:
Tereza Kostková: Nikdo mě nevyhodil, rozhodla jsem se sama!

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Budete mít chvílemi pocit, že jste jako v Kocourkově, přičemž nejhorší to bohužel bude při komunikaci s vaším partnerským protějškem. Dráždí vás určitá netečnost a tvrdohlavost, kterých…

Nejčtenější články

Články odjinud