Jaromír Hanzlík veš filmu Kočár do Vídně Foto: Profimedia

Jaromír Hanzlík veš filmu Kočár do Vídně Foto: Profimedia

Jaromír Hanzlík ve filmu Postřižiny coby uřvaný strýc Pepin Foto: Profimedia
Jaromír Hanzlík ve filmu Postřižiny coby uřvaný strýc Pepin Foto: Profimedia
Jaromír Hanzlík byl idolem žen Foto: Profimedia
Sám herec ale říká, že to nikdy nechápal Foto: Profimedia
13
Fotogalerie

Jaromír Hanzlík slaví 75: Uřvaný strýc Pepin nikdy nehrál prince a nesnáší dnešní pohádky

Charismatický herec, kterého si každý vybaví především jako uřvaného strýčka Pepina z Postřižin nebo rozevlátého kovboje Honzu z komedie Léto s kovbojem, slaví dnes 15. února 2023 své pětasedmdesáté narozeniny. Komu přebral partnerku a proč se odstěhoval do Švýcarska?

Ve filmu už jako dítě

Když před pěti lety slavil Jaromír Hanzlík sedmdesátiny, dostal na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech Cenu prezidenta festivalu za umělecký přínos. Zaslouženě. Bylo mu pouhých sedmnáct, když se Jaromír Hanzlík ve filmu objevil po boku zkušených herců, jako byli Miroslav Macháček, Jana Brejchová nebo Jiří Pleskot. Už tady ale ukázal, že má velký talent a že z něj roste skutečná herecká hvězda.

Jaromír Hanzlík se narodil v Českém Těšíně, kde byl otec v angažmá v divadle. Když byly Hanzlíkovi čtyři roky, rodiče se rozvedli. Pak vyrůstal s otcem. Ovšem díky mamince, která pracovala jako asistentka režie v Československé televizi, dostával už jako malý kluk role v komparzu. První větší roli dostal v roce 1961 ve snímku Taková loď, bylo mu třináct. Zahrál si tam pionýra a jak později řekl, byl rád, protože v reálném životě ho do Pionýra nevzali.

Jaký byl první český sitcom Taková normální rodinka? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 4

Na vztah nepotřeboval papír

Psal se rok 1966, kdy se dostal na DAMU, ale do školy nenastoupil. Začal hrát v Divadle na Vinohradech, začal se objevovat ve filmech. Exceloval v Postřižinách, muzikálu Noc na Karlštejně, v komedii Léto s kovbojem. Nezapomenutelný byl i v televizních seriálech Sanitka nebo Nemocnice na kraji města, později například v Pojišťovně štěstí.

Pokud jde o ženy, nikdy prý nechápal, proč po něm tak šílely. Během života měl partnerek několik, ženatý byl jen jednou, s matkou svého syna. Jak prozradil letos v rozhovoru pro magazín Téma, na ženu nepotřebuje mít žádný papír, aby vztah fungoval. Nebyl přelétavý a s každou svou partnerkou vydržel dlouho. Po prvním manželství, které trvalo dvanáct let, žil stejnou dobu s Janou Brejchovou, kterou přebral Brodskému. S ní taky vychovával její dceru Terezu, která ho ale nesnášela.

Pokračování 3 / 4

Život ve Švýcarsku

Přestože se později mnohokrát spekulovalo, jestli měl poměr s hereckou kolegyní Danielou Kolářovou, která byla jeho častou filmovou partnerkou, oba vztah popírají. V roce 1993 odešel z Divadla na Vinohradech, protože potřeboval uzdravit duši, jak prozradil v pořadu Za scénou. Po odchodu odešel do švýcarského Bernu, kde žil patnáct let s partnerkou Dagmar Silvínovou (Danou), která se v roce 1966 stala první českou královnou krásy.

Před několika lety se ze Švýcarska vrátil a jeho další partnerkou se stala Lenka Kozlová. Po návratu domů začal zase točit, nechal se přemluvit k pokračování Nemocnice na kraji města, objevil se v několika pohádkách, kde si zahrál krále. Velmi rád vzpomíná na Nesmrtelnou tetu, kde se prý pořádně vyřádil. „Hrát blbého krále je vděčná věc,“ řekl na tiskové konferenci zlínského festivalu.

Pokračování 4 / 4

Léto s gentlemanem

Nerad jezdí autem, raději chodí pěšky. Před osmadvaceti lety taky přestal kouřit a rád pije bylinkové čaje, což ho prý naučil režisér Dudek. V bylinkách se dokonce i vyzná a chodí je sbírat. Den musí začít něčím sladkým, třeba koláčem nebo buchtou. Miluje tmavou čokoládu a rád chodí do dobrých restaurací. Má rád hlavně středomořskou a asijskou kuchyni. Vařit ale neumí.

Současné pohádky ho moc neoslovují. Prý jim moc nerozumí, má raději klasické, jako byly Pyšná princezna nebo Byl jednou jeden král. A nelíbí se mu ani, že se točí moc detektivek. I proto napsal scénář k filmu Léto s gentlemanem, v němž si před třemi roky i sám zahrál jednu z hlavních rolí.

 

Doporučujeme

Články odjinud