Jaroslav Uhlíř s rodinou Profimedia

Jaroslav Uhlíř s rodinou Profimedia

Jaroslav Uhlíř se svým dlouholetým parťákem Karlem Šípem Profimedia
Také se Zdeňkem Svěrákem tvoří slavnou dvojici Profimedia
Vydali spolu zpěvník svých hitů pro děti Profimedia
Uhlíř je autorem mnoha hitů, které již zlidověly Profimedia
8
Fotogalerie

Jaroslav Uhlíř: Kolikrát se rozvedl a proč ho hledala policie?

Když toto pondělí Jaroslav Uhlíř nebral telefony, všichni se vyděsili. Dokonce po něm bylo vyhlášeno celostátní pátrání. Co se mu stalo? A taky vás v tu chvíli napadlo, že ho jako slavného skladatele notoricky znáte, milujete jeho písničky, ale o jeho soukromém životě nic moc nevíte? Třeba kolik měl manželek či jak se dostal ke své profesi i životním kolegům Karlu Šípovi a Zdeňku Svěrákovi?

Co se stalo s Uhlířem?

"Policie pátrá po skladateli Jaroslavu Uhlíři!" Tyto titulky, které v pondělí dopoledne zaplavily internet, asi řadu lidí pěkně vyděsily. Hitmaker měl vypnutý telefon, nikdo nevěděl, kde je. Jaroslava Uhlíře, známého autora hitů k filmům Vrchní prchni!, Ať žijí duchové! nebo Tři veteráni, nakonec policie našla v centru Prahy, nedaleko od bytu, a odvezla do nemocnice. Hláška "Uhlíř se našel" pak zněla jako z Cimrmana, realita úsměvná ale nebyla. „Je mi špatně. Nechci o tom hovořit,“ řekl skladatel, který podle přátel trpí občasnými výpadky paměti a dezorientací. Policii zalarmovala manželka Helena, protože nepřišel domů, nedal o sobě vědět a nebral telefon. Strach o něj měli blízcí o to víc, jelikož vloni prodělal infarkt a bere řadu léků.

Pokračování 2 / 5

Kavárenský typ

Jaroslav Uhlíř spojil celý svůj život s hudbou. Přestože konzervatoř dostudoval, až když mu bylo šestatřicet let, hrával od sedmnácti na klavír a zpíval v kavárenských orchestrech. Vídat jste ho mohla s Evou Pilarovou, byl členem skupin Provinence a Faraon. V sedmdesátých letech začal spolupracovat s textaři Zdeňkem Svěrákem, Karlem Šípem a Miloněm Čepelkou. Nejvíc ho ale proslavilo osmileté pravidelné účinkování s Karlem Šípem v televizní Hitšarádě (později Galašarádě) a dětské písničky, které skládal se Zdeňkem Svěrákem. S tím se seznámil v době, kdy byl zaměstnaný jako skladatel v Československém rozhlase.

Pokračování 3 / 5

Cimrmanův učeň

Každý, kdo ve své době opravdu něco znamenal, účinkoval buď v Semaforu, nebo v Divadle Járy Cimrmana. Jaroslav Uhlíř v druhém jmenovaném působil v roce 1977, hrál dirigenta ve hře Cimrman v říši hudby. „Nejdřív jsem se ale seznámil s Miloněm Čepelkou (taky člen Divadla Járy Cimrmana) a Zdeněk Svěrák nám naši spolupráci trochu záviděl,“ prozradil hitmaker v Českém rozhlasu. Se Zdeňkem Svěrákem začal spolupracovat od roku 1967. Spolupráce jim funguje tak, že jsou spolu schopni skládat písničky po telefonu. Stačí jim na to handsfree, aby měli oba volné ruce. Nevídají se často, nicméně telefonují si za těch padesát let skoro denně. Za celou dobu se prý pohádali jen jednou, kvůli písničce ve filmu Kolja.

Pokračování 4 / 5

Jak napsat hit

Není nutno, Severní vítr, Holubí dům, Dělání… Proč mají jeho písničky takový úspěch, že už skoro zlidověly a hrají se u táboráku? Je to jednoduché. Uhlíř se drží normálního rozsahu, který „uzpívá“ každý, což se u písniček zpívaných profesionály s velkým hlasovým rozsahem většinou nedá. „Například Karel Gott má výborný rozsah, ale lidé si na jeho koncertě zazpívají jen jednu sloku, protože zbytek nevyzpívají,“ řekl Jaroslav Uhlíř Českému rozhlasu.

Pokračování 5 / 5

Drsné vztahy

O co snadněji mu to jde v muzice, o to hůř mu to, zdá se, fungovalo v soukromí. Poprvé se ženil ve dvaceti a jeho první žena byla stejně stará, jenže ženy jsou obyčejně v tomto věku vyspělejší. Zatímco ona už měla o budoucnosti jasno, Jaroslav životu teprve přicházel na chuť. Svazek tedy dlouho nevydržel. Podruhé dopadl ještě hůř. V roce 1984 se oženil se Zojou Uhlířovou, manželství přestalo po nějaké době fungovat, ale Jaroslav Uhlíř se rozváděl dlouho a těžce. Skladatel nechtěl tento krok učinit dřív, než bude jeho dcera Eliška plnoletá (kromě dcery Elišky má ještě syna Štěpána). A tak k samotnému rozvodu došlo v roce 2009, údajně deset let poté, co spolu manželé nežili. Třetí ženu Helenu si vzal před osmi lety. V půlce letošního dubna jste je mohli oba vidět při velkém charitativním online festivalu „Spolu jedním hlasem“, kdy Uhlíř vysílal od sebe z obýváku a se zpěvem mu pomáhala právě jeho žena, psycholožka Helena. Umí nejen zpívat, ale taky hrát na housle!

Doporučujeme

Články odjinud