Co vyrobit z mladých kopřiv: Recepty na kopřivový šampon i tonikum na vlasy

Co vyrobit z mladých kopřiv: Recepty na kopřivový šampon i tonikum na vlasy

Období, kdy kopřivy rostou téměř na „každém rohu“, je tu. Jistě víte, že právě tato žahavka je blahodárná nejen pro naše zdraví, ale i pro krásu. Tak popadněte rukavice, natrhejte plnou náruč a vyrobte si domácí produkty!

Proč je kopřiva dobrá na vlasy?

Už naše babičky věděly, že čerstvé kopřivy vlasům prospívají. Skvěle fungují například během sezónního vypadávání vlasů, kterému odvar z kopřiv dokáže zabránit, stačí kopřivy půl hodiny povařit v jednom litru vody s octem a tři týdny vlasy odvarem oplachovat. Kopřivy navíc podpoří růst nových vlasů, a pokud máte tmavé vlasy, kopřivy jako bonus dokážou váš odstín zvýraznit.

Které účesy letos frčí? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 4

Vlasové tonikum

Chcete-li, aby vaše vlasy byly hebké, lesklé, hladké a plné vitality, vyrobte si domácí tonikum. Na něj budete potřebovat velký svazek kopřiv, ideálně čerstvých, půl litru vody, půl litru bílého vinného octa, lžíci aromatických bylinek jako levandule nebo rozmarýn či pár kapek éterického olejíčku. Kopřivy v hrnci s vodou a octem přiveďte k varu a nechte dvě minuty probublávat, poté přidejte bylinky a nechte chladnout. Tekutinu sceďte do lahve a používejte každý druhý den pro opláchnutí vlasů po mytí.

]

Pokračování 3 / 4

Kopřivový šampon

I když kopřivové přípravky seženete v každé drogerii či lékárně, když si šampon vyrobíte sama, budete mít stoprocentní jistotu, že opravdu obsahuje velké množství kopřiv. K výrobě kopřivového šamponu budete potřebovat kvalitní jemný šampon bez vůně ideálně určený pro miminka, stačit vám bude čtvrt hrnku. K tomu hrnek vody, půl i více hrnku čerstvých kopřiv a můžete přidat i pár kapek mandlového, levandulového nebo tea tree oleje. Vodu přivedete k varu, vložíte do ní kopřivy klidně i s kořenem a vypnete sporák. Obsah necháte minimálně dvacet minut louhovat a tekutinu poté scedíte. Tu smícháte se šamponem a olejem a důkladně promícháte. Poté tekutinu přelijete do lahve, kterou budete uchovávat v lednici. Před každým mytím nezapomeňte obsah protřepat.

Pokračování 4 / 4

Na co ještě kopřivy fungují?

Kopřivy jsou blahodárné nejen pro vlasy, ale například i pro pleť. Stačí ji denně otírat vodou ze spařených kopřiv – lépe se tak zbavíte akné a ekzémů. Na jaře se také doporučuje pít čaj z čerstvých kopřiv, který krásně detoxikuje tělo a zbaví ho škodlivin, protože kopřiva má protizánětlivé, močopudné a antiseptické účinky. Rozhodně ale nezvyšujte denní dávku ani neprodlužujte délku kúry. K lepšímu prokrvení těla se dříve používalo šlehání čerstvými kopřivami během saunování, pokud ale nejste masochistka, asi k této praktice nepřistoupíte. Stačí si proto dopřávat studenou sprchu a zakončit ji politím nohou hodně teplým kopřivovým odvarem, efekt bude téměř totožný.

Doporučujeme

Články odjinud