Je očkování proti HPV opravdu nesmysl?

9. 9. 2013 Reklama
Je očkování proti HPV opravdu nesmysl?
Vakcinace patří mezi mezníky, které výrazným způsobem pozitivně ovlivnily život na naší planetě, a to nejenom lidí, ale i zvířat. Očkováním, tj. vpravením celých oslabených, tělu nebezpečných, mikroorganismů nebo jen jejich částí - tzv. antigenů* do příjemce, je imunitní systém vyzván k bezprostřední obranné reakci.

Vývoj skutečně účinné vakcíny ovšem není triviální záležitost a stává se, že i několik desetiletí trvající snaha světových imunologů není korunována úspěchem. Naproti tomu podobně dlouholetá snaha odhalit původce karcinomu děložního čípku vyústila dokonce v několik vakcín, jejichž úkolem je chránit očkovaného jedince při případném nakažení lidskými papilomaviry (HPV), označovanými za původce tohoto onemocnění.

V současné době je známa celá řada HPV kmenů označovaných čísly, z nichž pouze některé jsou dávány do souvislosti s karcinomy. Ve všech vakcínách najdeme antigeny HPV virů kmenů 16 a 18, které jsou zodpovědné přibližně za 70 % karcinomů děložního čípku. Takové antigeny jsou sice pro uvedené kmeny virů typické, ale protože to jsou chemicky složité látky, jejich „stavební kameny“ mohou být součástí antigenů, které se vyskytují i na dalších příbuzných kmenech, jako je kmen 31 nebo 45. Proto obranná reakce proti kmenům 16 a 18 může tzv. zkříženě chránit i proti některým dalším typům HPV virů s rakovinotvorným potenciálem.

Klepněte pro větší obrázek

Vakcíny kromě antigenů obsahují tzv. adjuvans*, jejichž úkolem je stimulovat imunitní reakci a zesilovat účinek vakcín. Standardní součástí prakticky všech adjuvans používaných u většiny vakcín více než padesát let je hydroxid hlinitý. Odpůrci očkování vyzdvihují nebezpečnost hliníku ve vakcínách programově, ale bez konkrétních důkazů. Podle řady studií, včetně studie americké Agentury pro bezpečnost potravin a léčiv (FDA), je riziko pro děti vystavené celkovému množství hliníku přijatého ze všech vakcín očkovaných během prvního roku života extrémně nízké. Bez vhodného adjuvans by byla schopnost vakcíny vyvolat chránící imunitní reakci minimální.

Je třeba připustit, že vakcinace vždycky nezaručuje, že k onemocnění docela určitě nedojde. Vakcína proti karcinomu děložního čípku není výjimkou. Při včasné aplikaci to může být svým způsobem „pojistka“ proti život ohrožujícímu onemocnění.

Klepněte pro větší obrázek

*Očkovací slovníček:

Antigen je látka z vnějšího prostředí nebo v těle vznikající, která stimuluje tvorbu protilátek. Protilátky následně pomohou imunitnímu systému zničit nebo neutralizovat jakýkoli další, podobný antigen (třeba skutečný HPV virus).

Antigeny v HPV vakcínách jsou jen prázdné obaly - kopie HPV viru bez DNA. Nemohou se proto množit a vyvolat onemocnění. Navenek ale vypadají jako HPV viry a tak probudí imunitní systém k tvorbě ochranných protilátek.

Protilátka je protein, který je schopen jako součást imunitního systému identifikovat a zneškodnit cizí objekty (bakterie a viry) v těle. Množství protilátek je důležité pro zajištění spolehlivé a dlouhotrvající ochrany organismu.

Adjuvantní systémy (adjuvans) pomáhají stimulovat imunitní systém s cílem zvýšit a zlepšit ochranu proti závažným onemocněním.

Podrobné informace o bezpečnosti hliníku ve vakcínách lze najít na stránkách www.fda.gov.

Klepněte pro větší obrázek

Vakcína Cervarix je vázaná na lékařský předpis a není hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění s výjimkou úhrady pro 13leté dívky. Před předepsáním léku se prosím seznamte s úplnou informací o přípravku dostupnou také na www.gskkompendium.cz nebo se obraťte na společnost GlaxoSmithKline, s.r.o., Hvězdova 1734/2c, 140 00 Praha 4; e-mail: cz.info@gsk.com; www.gsk.cz. Případné nežádoucí účinky prosím hlaste také na cz.safety@gsk.com. O vhodnosti očkování se poraďte se svým lékařem nebo s lékařem Vaší dcery.

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Máte za sebou výbušnější období, ale to už je naštěstí minulostí. Rozhodli jste se nebrat věci osobně a problémům se prostě vyhýbat. O ničem hluboce nekonverzujete a do vášnivých debat se…

Nejčtenější články

Doporučujeme