Je poklidné manželství zárukou věrnosti? Vůbec ne. Právě naopak!

21. 9. 2015
Je poklidné manželství zárukou věrnosti? Vůbec ne. Právě naopak!
Odborníci se svorně shodují na faktu, že žije-li člověk ve šťastném manželství, neznamená, že je ochráněn před nevěrou. Jaké jsou nejčastější příčiny vzniku mimomanželských vztahů? Jak a kde k nevěrám dochází?

To, že člověk žije ve spokojeném manželství bez konfliktů a hádek, partneři si rozumějí a vycházejí si všemožně vstříc, ještě neznamená, že si budou věrni. „Klidné bezvětří“ s sebou nese nedostatek vzruchu, emocionální bariéry, odcizení a u spousty lidí i touhu, ať už vědomou či podvědomou, po milostném dobrodružství.

Většina nevěrných potenciální poměr dopředu neplánuje. Jak nejčastěji vzniká mimomanželský vztah, popisuje americká psycholožka doktorka Duana Welchová, autorka slavné knihy Love Factually (Láska faktická).

„Většina podvádějících nejsou záměrní nevěrníci. Obvykle se v situaci ocitnou téměř náhodou. Podle výzkumů se nejčastěji k nevěře dostáváme takto: Potkáme se v zaměstnání, pořád dokola na sebe narážíme, začneme se vyhledávat. Seznámíme se, sblížíme se. Posléze si sdělíme, že se přitahujeme, ale že jsme zadaní a v žádném případě se neuchýlíme k mimomanželským stykům. Nevěra následuje posléze. Velkou chybou v partnerských vztazích bývá, že si lidé vytvoří emocionální zdi, zatímco ve vztahu se spolupracovníkem „emocionální okna“. Prvním opravdovým a nebezpečným krokem k fyzické nevěře je, když potenciální milenci začnou trávit společný čas i mimo zaměstnání - na obědě, na večeři, na pracovním výjezdu. Tam většinou začne i fyzická stránka vztahu,“ tvrdí odbornice.

Další skupinou nevěrníků jsou ti, kteří mimomanželský poměr plánují. Zadají své údaje a požadavky seznamovací agentuře a očekávají, co se bude dít. Většina klientů - mužů uvádí jako hlavní příčinu svého počínání nudu. Ženy si stěžují na emocionální odpoutání ve vztahu.

„Nuda je důvodem u těch lidí, především mužů, kteří nejsou spokojení se svým sexuálním životem. Jsou ve věrném vztahu už velmi dlouho a touží po vzrušení a něčem novém,“ vysvětluje profesorka Schwartzová z University of Washington.

„Naopak ženy láká k nevěře emocionální odpoutání ve vztahu. Platí totiž, že muži častěji (ale ne bez výjimky!) provozují nevěru kvůli fyzickým aspektům (nuda v sexu apod.), zatímco ženy (ale opět nikoli bez výjimek!) většinou kvůli nedostatku emocí ve vztahu (necítí se být milovány a obdivovány).“

„Většina lidí, která na seznamovací weby přichází, se nehodlá s manželem - manželkou rozvést, jen touží po troše vzrušení,“ řekl sycholog Eric Anderson, odborník na mezilidské vztahy, v rozhovoru pro britský deník The Mail.

Odborníci se svorně shodují na faktu, že žije-li člověk ve šťastném manželství, neznamená, že je ochráněn před nevěrou.

Naopak. Existují studie, podle nichž podvádějící muži mají často velmi spokojené a šťastné manželství,“ dodává Welchová.

Na čem se vědci neshodli, je to, zda, pokud už člověk nevěru spáchá, by ji měl přiznat partnerovi. Zhruba polovina odborníků je zastáncem strategie našeho doktora Plzáka: "Zatloukat, zatloukat, zatloukat!" Druhá půlka se přiklání k názoru, že vztah má být natolik intimní, aby si v něm partneři řekli vše, pracovali na situaci a problém překonali. Nevěra může vztah v určitých případech oživit a upevnit. Když je vztah však narušený, partneři si nedůvěřují a mají mezi sebou zmíněné emocionální stěny, může přiznání jen prohloubit nedůvěru, krizi a dvojici ještě více odcizí.

Dáma.cz je na facebooku. Přidejte se k nám!

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

V tomto červencovém týdnu se vám podaří všechno, na co sáhnete. Nejste podezíraví, ale měli byste být. V práci se někdo kamarádský obrátí proti vám. Ale žádný strach, zvládnete ho levou…

Nejčtenější články

Doporučujeme