Je vám cítit z úst? Tyto potraviny vás zbaví zápachu

Je vám cítit z úst? Tyto potraviny vás zbaví zápachu

Trápí vás častý zápach z úst, kterého se nemůžete zbavit, i když si pravidelně čistíte zuby, používáte ústní vodu a máte neustále po ruce žvýkačky a ústní sprej? Zkuste na to jít přírodní cestou a zápachu se zbavit definitivně.

Máta i na kloktání

Patří mezi osvědčené bojovníky proti nepříjemným pachům obecně. Daleko lepší a zdravější je místo žvýkaček s mátovou příchutí rozžvýkat několikrát denně čerstvé mátové lístky. Výhodou máty je i to, že kromě příjemného aromatu dezinfikuje ústní dutinu a také upravuje trávicí potíže, takže omezuje i další možný důvod halitózy. Vhodný je i silnější mátový výluh, který si připravíme z čerstvých listů už ráno a který v průběhu dne můžeme kdykoli kloktat.

Pokračování 2 / 9

Všestranné jablko

Jablko je ovoce, které si poradí snad se vším. V ústní dutině pomáhá likvidovat bakterie, které se rozkládají a bývají příčinou zápachu. Zejména tvrdší odrůdy s tužší dužinou zároveň čistí chrup, zbavují ho plaku, a zároveň tak omezují možný důvod nepříjemného odéru. Dobré je dávat si ho kousek po každém jídle.

Pokračování 3 / 9

Fenykl nejen pro děti

Přestože se fenyklová semínka používají především na vaření čaje pro malé děti, které trpí zažívacími problémy, jsou výborná v boji proti špatnému dechu. Pomáhají totiž zvyšovat tvorbu slin, které odplavují bakterie, původce zápachu. Zároveň podporují trávení, a zabraňují tak i vnitřním důvodům odéru.

Pokračování 4 / 9

Voňavá skořice

Skořice pomáhá při halitóze nejen kvůli své příjemné a oblíbené vůni, ale i kvůli tomu, že má dezinfekční účinek, zlepšuje trávení, podporuje tvorbu slin, a nepříjemné zápachy tak aktivně omezuje. Používá se jednoduše tak, že skořicový prášek rozmícháme v poháru teplé vody. Tu můžeme popíjet nebo ji použít několikrát za den jako kloktadlo. V ústech zanechává velmi příjemný svěží pocit a vůni.

Pokračování 5 / 9

Silný hřebíček

Podobné účinky najdeme i u hřebíčku, který má navíc tu výhodu, že jeho použití je praktičtější. Prostě si kousek vezmete do úst a žvýkáte ho místo bonbonů. Dobré je ho nosit s sebou v malé krabičce a v průběhu dne ho několikrát použít. Kdo uvítá měkčí verzi hřebíčku, může ho nechat přes noc macerovat ve vodě.

Pokračování 6 / 9

Zelené jako dezinfekce

Jde o zelené ovoce a zeleninu. Tyto potraviny obsahují hodně chlorofylu, který pomáhá ústa dezinfikovat, a omezovat tak tvorbu zubního plaku a kyselin dráždících žaludek. Zelené ovoce a zelenina zároveň dokážou pach neutralizovat. Patří sem například limetky, angrešt, avokádo, hrušky, kiwi, salát, olivy, mangold, chřest, zelí, cuketa, salátové okurky a podobně.

Pokračování 7 / 9

Voda proti bakteriím

Špatný dech často způsobuje nedostatečná vlhkost v ústech, protože pak se daleko snadněji množí bakterie, které odér způsobují. Proto je třeba dodržovat pitný režim a popíjet neslazenou vodu. Když bychom volili sladké nápoje, jen tím situaci zhoršíme, protože cukr tvorbu bakterií naopak podporuje.

Pokračování 8 / 9

Čistící jogurt

Dobrým pomocníkem proti nepříjemnému odéru z úst je i bílý neslazený jogurt. V první řadě pomáhá zlepšit trávení, které je příčinou zápachu dost často. Zároveň ničí bakterie v ústech, působí i jako slabá dezinfekce, a tím odér neutralizuje.

Pokračování 9 / 9

Citrusy nezklamou!

Citrusy se hodí při halitóze například z toho důvodu, že vitamin C působí antibakteriálně v ústech. Dokážou také neutralizovat zápach způsobený silněji aromatickými potravinami – včetně česneku a cibule, sýrů a podobně. Když něco takového sníme, měli bychom si dát kousek pomeranče nebo citronovou šťávu s kousky dužiny. Odér spolehlivě zlikvidujeme.

Jak si správně vybrat kartáček na zuby? Podívejte se na video:

Doporučujeme

Články odjinud