Je vám zima? Podívejte se do země snů

26. 2. 2016
Máme pro vás tři tipy na země, kde vám bude teplo a krásně. Navíc vás okouzlí rozmanitá příroda i mentalita, navštívíte zajímavé památky a pochutnáte si na místních specialitách.

Indie

Indie je skvělá země pro všechny druhy cestovatelů. Pro plážovou dovolenou je ideální riviéra Goa, které se také někdy říká „Indie pro začátečníky“. Je to totiž bývalá portugalská kolonie, a tak má hodně blízko k evropským standardům. Pláže jsou veliké a servis v hotelích bezchybný. S typickou Indií se tu ale nesetkáte. Pokud naopak máte chuť na dobrodružnou dovolenou, je potřeba si uvědomit, že Indie je neskutečně velká a procestovat ji za jednu návštěvu prostě nejde. Proto je mnohem lepší zaměřit se na jednu dvě oblasti a nechat si pár dnů na to, abyste si mohli vychutnat atmosféru navštívených míst. Ideální je cestovat ve skupince a jezdit vlakem, protože na nádražích a ve vlaku se odehrává důležitá část života lidí všech vrstev společnosti. Navíc výhodou takového cestování je, že je extrémně levné.

Pokud budete cestovat vlakem a jíst v místních restauracích, utratíte za měsíc pár tisíc. Mě osobně vyšla třítýdenní cesta na 10 000 Kč (bez letenky), a to jsem si z Indie přivezla i pět párů bot, stříbrný řetízek a látky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

3 MÍSTA, KTERÁ MUSÍTE VIDĚT

 • 1. Agra a Tádžmahal

Reálnému pohledu na monumentální stavbu pro předčasně zesnulou ženu císaře Šáhdžahána se žádná fotografie nevyrovná. Mimořádný zážitek je prohlédnout si ho za svítání z lodě.

 • 2. Váránasí

Poznejte posvátné město na březích Gangy, kterému dominují nádherné pavilony a paláce z 18. a 19. století. Pod nimi se nacházejí široká schodiště zajišťující přístup k vodě, která slouží k mnoha účelům – józe i jako pohřebiště.

 • 3. Amritsar

Posvátné město všech, kteří vyznávají náboženství jménem sikhismus. Uprostřed umělého jezera stojí zlatý chrám, který je pro ně totéž co pro muslimy Mekka.

PRAKTICKÉ TIPY

 • Letenky do Dillí se společností Emirates seženete kolem 15 000 Kč.
 • Budete potřebovat vízum. Žádá se o něj elektronicky. Důležité informace najdete na www.india.cz * Kraťasy a trička bez ramínek nechte doma. Na místě si pořiďte pandžábí – dlouhé kalhoty a halenu s rozparky.

Vietnam

Vietnam patří k zemím, kde je dovolená s cestovní kanceláří zbytečné vyhazování peněz. Stačí, když ovládáte alespoň základy angličtiny. Jestli se vám podaří výhodně koupit letenku a nebudete prahnout po luxusu, neutratíte za třítýdenní pobyt víc než 25 tisíc korun. A to i přesto, že za spoustu věcí zaplatíte kvůli barvě pleti mnohem víc než místní. Na mapě se to možná nezdá, ale Vietnam je obrovský. Z Hanoje do Saigonu je to přes 1200 kilometrů, přibližně dva dny vlakem nebo autobusem. Jízdenky koupíte v místních cestovkách. Pokud vás tlačí čas, vyplatí se uvažovat i o přeletu.

Cenově vás výhodná letenka vyjde skoro jako vlakový lístek v lůžkovém voze. Těšte se ale na rozmanitou přírodu, včetně úchvatných terasovitých rýžových polí v horách na severu, zajímavé památky a samozřejmě vietnamské jídlo. Úžasný relax pak nabízí tropický ostrov Phu Quoc, kde se budete koupat v Jihočínském moři.

3 MÍSTA, KTERÁ MUSÍTE VIDĚT

 • 1. Sapa

Horské městečko v severozápadním Vietnamu přitahuje turisty hlavně kvůli rozličným národnostním menšinám známým pro své pestré šaty a ozdoby na těle. Úchvatné jsou i místní tradiční trhy a zdejší příroda, hlavně typická terasovitá rýžová políčka.

 • 2. Delta Mekongu

Místní cestovky pořádají do této oblasti dvoudenní až třídenní výlety. Lodičky vás provezou po kanálech, která spojují obydlí Vietnamců, pole a obchody. Místní plovoucí trhy a zboží z nich je bezkonkurenční. A příroda tady má snad všechny odstíny zelené.

3. Phu Quoc

Jde o ostrov ležící zhruba 15 kilometrů od pobřeží Kambodže. Na hodně pláží je sice vstup zakázán kvůli vojenským základnám, ale na těch ostatních si užijete koupání v průzračné modrozelené vodě. Místní se živí především rybolovem, takže se připravte na to, že většinu jídelního lístku tvoří ryby a plody moře. Na ostrově je také továrna na vyhlášenou rybí omáčku „nuoc mam“.

PRAKTICKÉ TIPY

 • Počasí ve Vietnamu se liší oblast od oblasti. Severní část země bývá chladnější, proto nepodceňte teplé oblečení.
 • Do Vietnamu budete potřebovat vízum. Vyřízení trvá 2 až 3 týdny a počítejte s minimální cenou 2500 Kč – vstup na měsíc pobytu.
 • Povinné očkování nemusíte mít žádné, ale doporučuje se očkování proti tetanu, žloutence typu A a B, obrně a také břišnímu tyfu.

Zanzibar

Africký ostrov Zanzibar je zvláštní místo. Jedni na něj nedají dopustit, druzí zase nechápou, co na něm ti první vidí. Zanzibar je Afrika, a s tím je potřeba počítat. Perfektně čisté ulice tady nenajdete a servis také může trochu skřípat. Ale! Bílé pláže omývané nádherně modrou až zelenomodrou vodou Indického oceánu jsou nepřekonatelné. Navíc Zanzibar má jedny z nejteplejších vod pro koupání – až neuvěřitelných 27 stupňů! Nevýhodou jsou sice velké odlivy, ale dají se najít i pláže, kde se kvůli plavání nemusíte vzdálit několik stovek metrů od břehu. Na Zanzibaru se vyřádí všichni milovníci potápění, šnorchlování i jízdy na kajaku.

Zpestřit dovolenou si můžete také výletem na safari v Tanzanii nebo v Keni. Za jednu až tři hodiny se díky leteckému taxi přesunete z bílých písků do nespoutané divočiny mezi potulující se lvy a slony. Zanzibar se bude líbit i všem milovníkům gastronomie a vaření. Je to totiž domov chutných koření, hlavně hřebíčku a muškátového oříšku, ale i vanilky, pepře a dalších, které se vyvážejí do celého světa.

3 MÍSTA, KTERÁ MUSÍTE VIDĚT

 • 1. Stone Town

Ve staré části města Zanzibar, která byla v roce 2000 zapsána na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO, na vás čeká velké orientální bludiště plné úzkých zakroucených uliček a také pohnutá historie výnosného trhu s otroky.

 • 2. Cinnamon Spa

Cinnamon Spa neboli Skořicové lázně jsou ideálním místem pro odpočinek všech zamilovaných při bloudění po Stone Townu. Nejvyhlášenější je procedura zvaná skořicový zážitek. Dvouhodinová relaxační kúra začíná papájovým peelingem, následuje společná koupel a na závěr masáž.

 • 3. Prison Island

Ostrov pět kilometrů od břehů Zanzibaru je domovem želv obrovských vážících až 200 kilogramů. Želvy můžete krmit špenátem a volně se mezi nimi pohybovat. Za vstup na ostrov se platí.

PRAKTICKÉ TIPY

 • Nejlepší podmínky pro návštěvu Zanzibaru jsou od června do října.

Obloha je v té době zcela bez mráčku a příroda krásně zelená.

 • Pro vstup do země potřebujete vízum. Za 50 dolarů si jej koupíte po příletu na letišti. Let trvá z České republiky zhruba 8 hodin.
 • Od roku 2011 je na Zanzibaru zavedená povinnost očkování proti žluté zimnici. *

Článek vyšel v časopise Dieta

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

Mars je v kvadratuře s vaším znamením, proto si dávejte pozor při komunikaci s blízkými. Na cizí osůbky si nedovolíte, ale doma nebo v práci budete předpojaté. Je možné, že vám nějaký…

Nejčtenější články

Doporučujeme