Je váš manžel nešika? Vyzkoušejte hodinového manžela. Co všechno umí?

17. 8. 2014
Je váš manžel nešika? Vyzkoušejte hodinového manžela. Co všechno umí?
Kdyby vám ještě před třiceti lety doma spadla polička a váš manžel by ji nemohl (nebo neuměl) připevnit, nastal by čas pro sousedskou výpomoc. Ta je však dnes již téměř vyhynulým druhem, takže bylo nutné, aby muži zasáhli a zjednali nápravu. Dnes si tak místo souseda můžete zavolat hodinového manžela.

Víte, kdo je to hodinový manžel? To je název služby, která alternuje chybějícího domácího kutila a opraváře. Sháníte-li „šikovnou ruku“ na drobné práce všeho druhu, která by uměla používat vrtačku, rozuměla si s elektrickými obvody, sekačkou, roubováním stromů nebo třeba kapajícím kohoutkem, pak se na služby hodinového manžela můžete bez obav obrátit. Vypomůže vám v domácnosti, kanceláři, ale i na zahradě – hodinoví manželé si poradí prakticky s čímkoli.

1. Hodinového manžela si můžete objednat přes internet pomocí webového formuláře anebo telefonicky přes dispečink. Většina hodinových manželů však své služby poskytuje jako vlastní živnost a je nejjednodušší a nejlevnější si je vybrat přes jejich webové stránky. V zásadě totiž platí, že hodinový manžel, kterého zastupuje agentura, vás bude logicky stát o něco více.

2. Hodinovými manžely jsou většinou zruční kutilové, kteří se svým talentem a zálibou v manuální práci „všechno spravit, postavit a upravit“ rozhodli živit. A že je o jejich služby slušný zájem! Michal Záruba, hodinový manžel z Prahy, vzpomíná: „Začalo to úplně nevinně. Nejprve jsem jezdil po známých, kteří chtěli s něčím doma vypomoct. Za čas však chtěli služby domácí správy i známí oněch známých a já zjistil, že mi to kutilství může docela dost vynést. Nejdříve jsem melouchařil večer po práci, ale pak jsem si řekl, že to zkusím jako regulérní hodinový manžel. Zlatý důl to sice není, ale jsem svým pánem a uživím se, práce je stále dostatek.“ V tomto příběhu se skrývá i otázka pro vás: Nemáte doma náhodou nevyužitého šikovného kutila? Zvažte možnost pronájmu!

3. Nápad „pronajímat“ zručné manžely vznikl v hlavě šikovné ruské podnikatelky Niny Rachmaninové v roce 2003. Tehdy vnímala stále častější stesk ruských žen po „domácím kutilovi“, který by za jejich zaneprázdněného, nepříliš zručného, nebo dokonce líného manžela vyměnil pojistky či položil obkládačky.

Podnikatelský záměr Rachmaninové se okamžitě ujal a majitelka nově vzniklé společnosti se krátce nato nechala slyšet, že jí Moskvanky mohou svým zájmem ruce utrhat. Na základě velké poptávky zkusila Rachmaninová dokonce pronajímat i hodinové manželky, ale tento nápad se neujal a na seznamu prosperujících služeb zůstali jen „manželové“. Zřejmě proto, že ženy si své práce v domácnosti nejraději odvádějí samy, a nebrání-li jim třeba pracovní vytížení, většinou nevidí důvod, proč platit cizí pomocnici.

4. Hodinová sazba za služby začíná na stokoruně, částka se však poměrně zásadně liší podle lokality či míry zkušeností jednotlivých kutilů. Za hodinovou opravu zaplatíte v Praze dvě až tři stovky, zatímco například v Trutnově to bude stovka jedna. Jakékoli součástky potřebné k opravě se platí zvlášť, stejně jako cestovní výlohy. I proto se často stává, že se z hodinové služby stane pracovní návštěva na půl dne, klienti chtějí přítomnost kutila maximálně využít.

Jak uvádí Záruba, mnohokrát se stane, že si jej klientka zavolá na rychlou opravu kapajícího kohoutku, která se nakonec protáhne i na několik hodin, to když si nadšená hospodyňka začne vzpomínat, co všechno vlastně doma přestává fungovat. „Někdy jsou to i věci, které klienty samotné ani nenapadnou, například při sekání zahrady vyšlo najevo, že je potřeba vyčistit žlábky pro odtoky vody a dále pak i okapy.

V každé domácnosti se takových prací, které člověk sice nevidí, ale měl by je udělat, najde spousta. To se týká hlavně satelitových domů, kde jsou manželé většinou hodně zaneprázdnění a na správu domu a zahrady už nemají mnoho energie ani času.“ Hodinoví manželé jsou sympatičtí i tím, že jsou ohleduplní. Na výjezdy si většina z nich bere vlastní přezůvky i svačinu.

5. Kdo nejčastěji služby hodinových manželů žádá? Podle agentury nabízející tyto služby nejčastěji volají ženy, jejichž manželé jsou pracovně velmi vytížení anebo grif s vrtačkou či izolací neumějí. Častěji volají i osamělé ženy. „Rozvedené ženy, které toho umí hodně, ale chlapské práce přece jen nezastanou, tvoří podstatnou část naší klientely.

Možná jim vyhovuje i to, že na rozdíl od skutečného manžela ten náš, hodinový, má svůj čas v jejich domácnosti vyhrazený. Spraví, co je potřeba, uklidí po sobě a odjede,“ vysvětluje manažerka z agentury poskytující šikovné kutily. A s úsměvem přidává historku, kdy si službu hodinového manžela objednala i samotná manželka „pana kutila“. Potřebovala novou žárovku, na což si její manžel nenašel čas.

CO VŠECHNO UMÍ HODINOVÝ MANŽEL?

Kutil k pronajmutí nabízí široké spektrum služeb a postará se o služby a práce v domácnosti i na zahradě. Provede elektrikářské i instalatérské práce, řemeslné, malířské, lakýrnické práce, zvládne i drobné zednické a obkládačské služby. Zajistí úklid bytových i nebytových prostor. Ovládá instalaci, opravu a správu počítačů. Zabezpečí byt i kancelář, rozumí montáži i demontáži nábytku.

Opraví, nahradí a přidělá například těsnění u kapajících kohoutků v koupelnách, na toaletách, dveřích i v oknech. Vymění prasklou žárovku, zářivku, pojistky nebo vodovodní baterii či dveřní zámek. Poradí si s ucpaným odpadem. Vrtá do panelu, sádrokartonu, zdí i dřeva. Pověsí obrázky na zeď do bytu. Připevní poličku, garnýž, zrcadlo či projektor. Přidělá a vyčistí žaluzie. Zasklí okno či dveře. Položí koberec, lino i dlažbu.

V případě potřeby pomůže s úklidem v domácnosti. Nařeže, obrousí dřevo i kov a provede nátěr. Vybraní hodinoví manželé zařídí kompletní správu domu či bytu – například provozní starosti o dům po dobu vaší nepřítomnosti… A to je jen krátký výčet toho, s čím vám hodinový manžel může pomoct.

Článek vyšel v časopise Maminka

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Nevystavujte se stresu, který proudí z rodiny. Jeden člen je zásadně proti vašim plánům a nedá pokoj. Pokud se nechcete hádat, tak vyrazte s dětmi na menší výlet anebo nakupovat. Určitě…

Nejčtenější články

Doporučujeme