Ječné zrno dokáže potrápit! Při léčbě pomohou bylinky, homeopatika i mast

1. 11. 2018
Typická bulka na víčku, otok, horkost, zarudnutí a někdy pořádná bolest. Tak se projevuje ječné zrno. Jde o zánět mazové žlázky na očním víčku, kdy dojde k ucpání a zanícení mazových žlázek. Netrvá sice dlouho, ale dokáže pořádně otrávit život.

Příčinou ječného zrna mohou být kontaktní čočky i slabá imunita 

Hlavní příčinou ječného zrna je ucpání mazové žlázky u některé řasy na očním víčku, což způsobí hromadění mazu v této žlázce. Ten je samozřejmě ideální pro množení bakterií, které se začnou dostávat z okolní kůže do oka. Postupně se začne objevovat puchýřek s hnisem, který vás začne bolet. Proč dochází k ucpání mazových žlázek? Velmi často k tomu dochází při špatném odlíčení očí, nedostatečné hygieně (špinavýma rukama se do očí nesahá), při slabé imunitě nebo špatné manipulaci s kontaktními čočkami. Někdy trpí na ječné zrno i ženy v důsledku hormonálních změn.

Ječné zrno je prudce nakažlivé

Ječné zrno je infekční, jakmile vznikne v mazové žlázce zánět, je člověk nakažlivý, proto je nutné dbát na hygienu, častou výměnu ručníků, postižená osoba nesmí půjčovat potřeby osobní hygieny (například řasenku). Po kontaktu s nemocným si bez umytí rukou nesahejte do očí.

Babské rady: Zkuste bylinky i rozvařenou bramboru!

Ječné zrno obvykle netrvá dlouho, po pár dnech puchýřek praskne a hnis vyteče. V případě menšího zánětu si vystačíte při léčbě sami s přírodní léčbou. Dobře fungují bylinky. Heřmánek, světlík a sporýš zalijte horkou vodou, nechte vychladit a pak si tuhle směs přikládejte třikrát denně na postižené místo. Někdo doporučuje aplikaci rozvařené brambory, kterou rozmačkáte, přidáte do ní žloutek a trochu horkého mléka. Vzniklou směs budete přikládat pomocí plátýnka na oko.

Využijte homeopatickou léčbu

Pokud jde o homeopatika, skvěle zabírají Apis Mellifica 9CH (když je ječné zrno světle červené a bolí) nebo Lycopodium clavatum 9CH (na ječné zrno v blízkosti vnitřního koutku oka). Vrací se vám často? Pak nasaďte Staphysagria 9CH.

Větší zánět řešte s očním lékařem: Nasadí antibiotickou mast či kapky

Máte-li oteklé celé víčko, oko opravdu hodně bolí a ani po týdnu vám nezabraly babské rady, vyhledejte očního lékaře. Pravděpodobně vám nasadí antibiotické kapky nebo mastičky. Pokud byste ječné zrno neléčili, může přejít do chronické formy, a to už by nebylo tak příjemné. Někdy je pak nutná menší operace v místním znecitlivění, kdy se ječné zrno nařízne a odstraní jeho obsah i s pouzdrem. Neléčené ječné zrno může způsobit komplikace, kdy se zánět rozšíří do slzné žlázy.

VIDEO: Jak probíhá oční vyšetření a identifikace očních nemocí? Podívejte se na video níže.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Na pracovišti nevládne ideální nálada, protože jeden z kolegů prudí. Za žádných okolností si ho nevšímejte, jinak by vás vtáhl do hádky. Rozhodně nepatříte k lidem, kteří jsou hádaví.…

Nejčtenější články

Doporučujeme