Ječné zrno dokáže potrápit! Při léčbě pomohou bylinky, homeopatika i mast

1. 11. 2018
Typická bulka na víčku, otok, horkost, zarudnutí a někdy pořádná bolest. Tak se projevuje ječné zrno. Jde o zánět mazové žlázky na očním víčku, kdy dojde k ucpání a zanícení mazových žlázek. Netrvá sice dlouho, ale dokáže pořádně otrávit život.

Příčinou ječného zrna mohou být kontaktní čočky i slabá imunita 

Hlavní příčinou ječného zrna je ucpání mazové žlázky u některé řasy na očním víčku, což způsobí hromadění mazu v této žlázce. Ten je samozřejmě ideální pro množení bakterií, které se začnou dostávat z okolní kůže do oka. Postupně se začne objevovat puchýřek s hnisem, který vás začne bolet. Proč dochází k ucpání mazových žlázek? Velmi často k tomu dochází při špatném odlíčení očí, nedostatečné hygieně (špinavýma rukama se do očí nesahá), při slabé imunitě nebo špatné manipulaci s kontaktními čočkami. Někdy trpí na ječné zrno i ženy v důsledku hormonálních změn.

Ječné zrno je prudce nakažlivé

Ječné zrno je infekční, jakmile vznikne v mazové žlázce zánět, je člověk nakažlivý, proto je nutné dbát na hygienu, častou výměnu ručníků, postižená osoba nesmí půjčovat potřeby osobní hygieny (například řasenku). Po kontaktu s nemocným si bez umytí rukou nesahejte do očí.

Babské rady: Zkuste bylinky i rozvařenou bramboru!

Ječné zrno obvykle netrvá dlouho, po pár dnech puchýřek praskne a hnis vyteče. V případě menšího zánětu si vystačíte při léčbě sami s přírodní léčbou. Dobře fungují bylinky. Heřmánek, světlík a sporýš zalijte horkou vodou, nechte vychladit a pak si tuhle směs přikládejte třikrát denně na postižené místo. Někdo doporučuje aplikaci rozvařené brambory, kterou rozmačkáte, přidáte do ní žloutek a trochu horkého mléka. Vzniklou směs budete přikládat pomocí plátýnka na oko.

Využijte homeopatickou léčbu

Pokud jde o homeopatika, skvěle zabírají Apis Mellifica 9CH (když je ječné zrno světle červené a bolí) nebo Lycopodium clavatum 9CH (na ječné zrno v blízkosti vnitřního koutku oka). Vrací se vám často? Pak nasaďte Staphysagria 9CH.

Větší zánět řešte s očním lékařem: Nasadí antibiotickou mast či kapky

Máte-li oteklé celé víčko, oko opravdu hodně bolí a ani po týdnu vám nezabraly babské rady, vyhledejte očního lékaře. Pravděpodobně vám nasadí antibiotické kapky nebo mastičky. Pokud byste ječné zrno neléčili, může přejít do chronické formy, a to už by nebylo tak příjemné. Někdy je pak nutná menší operace v místním znecitlivění, kdy se ječné zrno nařízne a odstraní jeho obsah i s pouzdrem. Neléčené ječné zrno může způsobit komplikace, kdy se zánět rozšíří do slzné žlázy.

 

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Jste zosobněním příjemného člověka, který je navíc profesionál. Nadřízený je stále ve střehu, ale nemůže na vás najít jedinou chybičku. Na sto procent budete profitovat. Zase válíte a je…

Nejčtenější články

Doporučujeme