Jedlé okno, balkon či terasa stojí za námahu: Založit je můžete i teď, v červenci! | Foto: iStock

Foto: iStock

Jedlé okno, balkon či terasa stojí za námahu: Založit je můžete i teď, v červenci!

Pokud nemáte zahradu, vůbec to neznamená, že se musíte ochudit o chutnou zeleninu nebo šťavnaté ovoce. Saláty, ředkvičky, špenát, kadeřávek, brokolici, keříčkové fazolky a další druhy zeleniny lze vysévat i teď, v červenci. Pěstování dalších rostlin můžete naplánovat na další rok a připravit pro ně mezitím vhodné podmínky. Odrůdy a druhy ovoce, které nyní vyberete, můžete vysadit na podzim.

Pojmenování „jedlý balkon“ nebo „jedlý parapet“ se už dnes používá naprosto běžně. Šlechtitelé myslí i na lidi, kteří žijí ve městech a nemají na pěstování moc místa. Na terase nebo balkonu dnes nemusíte opatrovat jen bylinky, zvládnete sklidit rajčata, okurky, papriky, hrášek nebo jahody. A zároveň budete žít v zeleni a mít kolem sebe tak příjemně, jako kdyby vám tam kvetla jen záplava muškátů. Pokud nemáte zahradu, vůbec to neznamená, že se musíte ochudit o chutnou zeleninu nebo šťavnaté ovoce.

Vitaminy na dosah

Velmi dobré zkušenosti jsou i s pěstováním jiných druhů zeleniny – v truhlících můžete mít  salát, hlavně listové odrůdy určené k postupné sklizni. Na balkoně byste mohli využít kupříkladu ten s označením Baby Leaf: nejedná se o název odrůdy, ale o označení způsobu pěstování salátů či jiných druhů zelenin z hustého výsevu, kdy nečekáte, až rostlina doroste, ale sklízíte mladé lístky. Vydaří se ale i polníček, ředkvičky, špenát, kadeřávek, brokolice, keříčkové fazolky a další. Mnozí pěstitelé si nemohou vynachválit kedlubny. V dostatečně velkém květináči vám vyrostou i cukety. V zasklených lodžiích mívají lidé s úspěchem papriky i okurky.

Nezapomeňte ani na bylinky, kterými si snadno dochutíte různá jídla. A věřte tomu, že vám jich zbyde dost i na usušení na zimní měsíce!

Zajímavá je i zelenina, která může sloužit jako jakýsi zelený plot. Když si do truhlíků podél okraje balkonu vysejete hrášek či fazole a dáte jim oporu, umožníte jim, aby se pnuly, uděláte si krásnou zelenou stěnu nebo zástěnu. A když namícháte zelené a žluté fazole, bude to hezké i barevně. Dobře vypadá fazol odrůdy 'Borlotto di Vigevano', má červeno-bílou barvu lusků.

Cherry místo kytek

Milovníci rajčat vědí, že na parapet nebo balkon se nejlépe hodí keříčková cherry rajská jablíčka. Jsou velmi dekorativní. Když si vysadíte červená, žlutá a oranžová, udělají stejnou parádu jako květiny. A pokud jim dáte péči obnášející kvalitní půdu a přihnojování, obdarují vás i dobrou úrodou. Dokonce už jsou k mání rajčata balkonová nebo mini, kupříkladu odrůdy 'Vilma' nebo 'Tumbling Tom Red'.

Máte-li balkon nebo terasu situované na jih či západ a je-li na nich dost místa, můžete pěstovat i klasické verze keříčkových rajčat, ale i ta tyčková. Je ovšem omyl myslet si, že si vystačí s mělkým květináčem. Osvědčuje se dopřát každé sazenici tyčkového rajčete nádobu o hloubce kolem 40 centimetrů.

Jahodové vodopády

K tomu, abyste měli nějaké vlastní jahody, vám postačí jen parapet. Na balkonu nebo terase pak budete mít ještě větší úrodu. Zaměřte svou pozornost hlavně na pro pěstování v nádobách praktické převislé jahodníky, třeba 'Mara de Bois' nebo 'Maranell'. Pěstují se v truhlících i závěsných květináčích.

Citron nebo jablko?

Terasy a balkony využívají pěstitelé citrusů pro letnění rostlin, a tak u nich můžete vidět citronovníky nebo mandarinky. Máte-li doma takový stromek, využijte venkovní prostor.

Zvolit můžete i sloupovité ovocné stromy. Jsou vhodné do malých zahrad, ale lze je pěstovat i na terasách nebo balkonech. Chtějí samozřejmě dostatečně hlubokou a širokou nádobu a také nelze plánovat, že z několika stromků sklidíte ovoce pro mnohačetnou rodinu. Ale vlastní jablíčka, třešně, nektarinky nebo další ovoce mít můžete. Vždycky ale myslete na to, kolik zátěže váš balkon unese.

Zástěna z ačokči

Několik much jednou ranou dostanete, když si do hlubokých nádob na balkoně nebo terase vysadíte předpěstované rostlinky ačokči. Tahle původem jihoamerická zelenina připomíná tvarem žlutozelenou papriku, chutí něco mezi okurkou a paprikou. K přímému konzumu zasyrova jsou vhodné malé plody, ty větší se pak dají plnit podobně jako papriky.

Ačokča je liána, která vám udělá radost mnoha způsoby. Můžete si z ní udělat na balkonu nebo terase zelenou zástěnu, stačí jen natáhnout drátky nebo provázky, po nichž se může pnout. Chcete-li si udělat loubí, umožněte ačokče pnutí do výšky. Rostlina kvete sice nenápadnými, ale příjemně vonícími bílými kvítky. Plodí postupně až do podzimu, plody je třeba za listy trochu hledat.

"Článek vyšel v časopise Blesk hobby příloha 3/21"

Text: Marcela Kašpárková

Doporučujeme

Články odjinud