Jednoduché řešení na váš každodenní stres

1. 5. 2006
Také jste neustále ve stresu? Nestíháte práci a domácnost? Děti mají problémy s prospěchem? Manžel je pořád v práci a s ničím vám nepomůže? Onemocněli vám rodiče? Pokud jste z toho všeho občas jenom naštvané, pak to je v pořádku. Pokud se u vás však projeví příznaky.

jako je zvýšená podrážděnost, náladovost, únava, nedostatečná schopnost koncentrace, bolesti hlavy a svalů, poruchy spánku, pocity malátnosti, pak už se tyto vaše příznaky řadí pod lékařský pojem „neurastenie“. U některých pacientů s velkými obtížemi jsou indikována antidepresiva, většinou však postačí prostředky jako jsou anxiolytika (odstraňují duševní napětí, strach a úzkost) a sedativa (zklidňují). Osvědčenými prostředky na již zmíněné neurastenické obtíže jsou anxiolytika typu guaifenesin a fytoterapeutika (léčiva, jejichž účinnou látkou jsou rostlinné drogy) s anxiolytickými, antidepresivními, sedativními a dalšími účinky. Přípravek tohoto typu představuje Novo-passit.

Novo-passit je perorální roztok 100 ml, v kterém je kombinován guaifenesin, u kterého se využívá právě anxiolytického a myorelaxačního (uvolňuje napětí svalstva) účinku a extrakty z léčivých bylin (meduňka, mučenka, kozlík, třezalka,…). Guaifenezin je na rozdíl od některých benzodiazepinů, u kterých vzniká snadno závislost, bezpečná a nenávyková látka.Tento přípravek je vhodný na lehčí formy neurastenicých obtíží jako je: úzkost, strach, smutek, neklid, podrážděnost, lehčí formy nespavosti, nesoustředěnost, bolest hlavy spojená s neurotickým napětím. Novo-passit je určen nejenom dospělým ale i dětem od 12 let.To znamená, že pokud vaše dítě bude špatně zvládat nervozitu při zkouškách, nebude moci spát, je možno mu podat Novo-passit. Obvykle se podává 3 x denně 5 ml přípravku. Před použitím léčiva si vždy přečtěte příbalový leták.

Vedle guaifenesinu Novo-passit obsahuje i extrakty ze 7 bylin, jež mají anxiolytický a sedativní účinek.

Extrakt z třezalky tečkované (Hypericum perforatum) je nejčastěji využíván jako přírodní antidepresivum, které lze užívat i dlouhodobě, po dobu několika měsíců. Extrakt z třezalky se používá při úzkostných stavech, stresu, migréně, syndromu chronické únavy, některých chronických bolestech, při premenstruačním syndromu.


Extrakt z mučenky (Passiflora inkarnata) má spasmolytický, sedativní a analgetický účinek, působí anxiolyticky a hypnoticky. Používá se při stavech neklidu, lehkých poruchách usínání, ale také při přerušovaném spánku, žaludečních a střevních obtížích (lokálně se využívá protizánětlivého a hojivého účinku např. u spálenin).

Výtažek z kozlíku lékařského (Valeriana officinalis) se vyznačuje sedativním a myorelaxačním účinkem. Podporuje spánek a působí i anxiolyticky. Na rozdíl od jiných látek se sedativním účinkem není extrakt z kozlíku návykový a nevzbuzuje pocit omámenosti. Používá se k léčení nespavosti, nervového napětí, úzkosti, při stresových situacích, u bolesti hlavy, menstruačních bolestech a jako spasmolytikum (křeče hladkého svalstva).

Extrakt z meduňky lékařské (Melissa officinalis) má především sedativní účinky. Tradičně bývá používána jako sedativum k uvolnění napětí při nervových problémech, při poruchách spánku, při bolestech hlavy, k zmírnění křečí v trávicím traktu, zejména nervového původu, při chorobách žlučníku.


Výtažek z chmele otáčivého (Humulus lupulus) se používá jako mírné sedativum nejčastěji v kombinaci s dalšími bylinami k potlačení nervozity, k zlepšení zažívání. Sedativní účinky chmele se využívají především ve směsích s dalšími extrakty, např. z kozlíku. Extrakt z chmele se používá i u poruch spánku mírného stupně.


Extrakt z hlohu (Crataegus oxycantha) obsahuje flavonoidy, které mají silný antioxidační účinek. Příznivě ovlivňuje kardiovaskulární systém, přispívá ke snížení krevního tlaku. Má uklidňující účinek u lidí trpících nespavostí a pomáhá při celkovém vyčerpání především u starších lidí. Byl s úspěchem používán u pacientů s maladaptací a úzkostnou poruchou.

Výtažek z bezu černého (Sambucus nigra) má uklidňující efekt na nervový systém, aniž by působil hypnoticky a snižoval pozornost. Má analgetický účinek při neuralgii a migréně.
Novo-passit je vhodný užívat jak dlouhodobě při vleklých obtížích plynoucích z dlouhodobějších starostí (rozvod, nemoc, finanční problémy,...) tak i při akutních situacích, které ve vás navozují úzkost a napětí – nemůžete usnout před důležitou pracovní prezentací, jdete na nepříjemné lékařské vyšetření, čeká vás nepříjemný pohovor, atd…

Novo-passit je volně prodejný lék a není hrazen z veřejného zdravotního pojištění. Je k dostání v lékárně za cca 73 Kč. Před užitím léčivého přípravku si pečlivě přečtěte příbalový leták.


Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Milé Panny, nepodléhejte lenosti a zkuste se dokopat k lepším výsledkům. Právě na ně je nadřízený zvyklý, proto si vše raději dvakrát rozmyslete. V posledních dnech bojujete s únavou, ale…