Jednoduchý recept na domácí medovník. Naučíme vás ho krok za krokem

Jednoduchý recept na domácí medovník. Naučíme vás ho krok za krokem

Medovník si dobyl místo na výsluní mezi tuzemskými moučníky. Ať už Marlenka nebo medovník, ty kupované jsou dost drahé, pokud chystáte větší oslavu, vyplatí se ho vyrobit doma.

Pokud se chystáte péct medovník, dobře si to naplánujte, protože potřebuje nechat minimálně dva dny odležet. A to jak samotné placky, tak kompletně hotový medovník. Vlastní výroba pak zabere asi 2 hodiny času, což není zas taková hrůza. Výsledek pak bude stát za to.

Máslo, nebo sádlo?

Ačkoliv se při pečení spíše preferuje použití másla než sádla, u medovníku je to jinak. Sádlo má totiž ve srovnání s máslem jednu nespornou výhodu a tou je trvanlivost. Aby byl medovník vláčný jako z cukrárny, je potřeba jej nechat rozležet v chladu nejméně dva dny, takže je potřeba použít takové suroviny, které dlouho vydrží.

Díky tomu, že sádlo je čistý živočišný tuk bez obsahu vody, má trvanlivost velmi dlouhou, oproti tomu máslo je mléčný produkt s velmi vysokým podílem vody, což ho činí méně trvanlivým. Medovník bude se sádlem nejenom vláčnější, ale i chuťově vyváženější. Díky sádlu navíc ušetříte!

Podívejte se, jak si snadno a rychle připravit domácí máslo:

A co budete na medovník potřebovat? Na těsto si připravte:

500 g hladké mouky, 1 lžíci jedlé sody, 100 g moučkového cukru, 2 vejce, 4 lžíce tekutého medu, 60 g sádla, 4 lžíce smetany nebo mléka

Ingredience na krém:  1 plechovku zkaramelizovaného salka či jiného kondenzovaného proslazeného mléka 250 g másla

Příprava krému

Na krém doporučujeme použít karamelové salko, které vám velmi usnadní práci, nemusí se totiž vařit. Zkaramelizované salko stačí pouze vyšlehat se změklým máslem na krém a je vše hotovo.

Samozřejmě lze použít i obyčejné salko nebo jiné kondenzované mléko, to se ale musí předem dvě hodiny vařit v hrnci s vodou, aby zkaramelizovalo. Po vychladnutí plechovku otevřete a vzniklý mléčný karamel šlehačem postupně zašlehejte do změklého másla.

TIP: Pokud použijete tlakový hrnec, zkrátíte dobu vaření na polovinu!

Příprava těsta

Příprava těsta probíhá ve vodní lázni, ve které budete všechny suroviny vyšlehávat. Do většího hrnce nalijte horkou vodu a do vytvořené vodní lázně ponořte mísu. V míse rozehřejte sádlo, k němu poté přidejte cukr, vejce, med a nakonec smetanu – tu lze nahradit i obyčejným mlékem.

Míchejte, dokud směs nezhoustne, trvá to asi pět minut. Poté vmíchejte jedlou sodu a nechte vychladnout. Nejméně práce budete mít s hnětačem těsta, díky němuž bude těsto dokonale vláčné. Těsto nechte nejméně 10 minut odpočinout. Mezitím si připravte 4 kusy pečicího papíru o velikosti plechu.

Pečení

Po 10 minutách těsto rozdělte na 8 dílů. Na pomoučeném vále každý díl rozválejte na tenký plát, z kterého vytvořte placky. Zkuste tvořit placky co nejtenčí, pečou se totiž kratší dobu a navíc jimi krém prostoupí dříve. Placky přendejte na pečicí papír a pečte v předehřáté troubě na 170 °C. Pečení by mělo trvat zhruba 5 až 7 minut.

Jakmile jsou placky upečené, dejte je na rovnou podložku a narovnejte na sebe, aby byly rovné. Nechte je do dalšího dne odležet. Druhý den z každé z nich vyřízněte kruh – velmi dobrou pomůckou je dno dortové formy nebo třeba talíř, který lze na placky položit a kruh podle něho vyříznout. Odřezky rozhodně nevyhazujte! Budou se hodit na kompletní dozdobení dortu.

Vrstvení krému na pláty

Placku natřete krémem a položte na ni druhý plát. Placky skládejte na sebe a postupujte do posledního kousku. Vrchní placku nemažte, tou celý dort zakryjete. Medovník zatižte prkénkem a dejte ideálně na dva dny do lednice odležet.

Finální zdobení

Nejdříve si připravte medovníkovou “drobenku”, kterou se medovník celý posype: Upečené odřezky těsta rozdrobte v mixéru nebo kuchyňském sekáčku na jemno. Poté celý medovník potřete zbylým krémem. Doporučujeme dort pomazat nejdříve pouze ze stran, poté ho vzít mezi obě dlaně a v míse s rozemletým korpusem ho vyválet.

Následně pomažte i vrchní část a zasypte zbytkem medovníkové strouhanky. Pro ještě lepší chuťový i estetický dojem můžete ozdobit čokoládou, strouhaným perníkem nebo namletými ořechy. A máte skvělý moučník nejen na neděli. 

 

Doporučujeme

Články odjinud