Patříte k těm, kteří mají na své zahrádce každý rok něco nového? Zkuste si pořídit pár popínavých letniček. Pokud se vám zalíbí, příští sezonu si je můžete sami vysít a vypěstovat ze semen.
Vilec popínavý
Během února si ho můžete předpěstovat ze semen v místnosti s teplotou 18 až 22 °C, v polovině května se pak sazenice dávají do volné půdy nebo kontejnerů u zídek či pergol, které pěkně kryjí lodyhami dlouhými až 4 metry. Vilec pochází ze slunného Mexika, takže mu prospěje chráněné stanoviště a sluníčko. Pěkně se mu daří v humózní, dobře propustné půdě, ocení také pravidelnou zálivku. Bohatě roste i kvete, zvonkovité květy jsou nejdřív bílé a postupně zmodrají. Vyšlechtěné odrůdy mají také bílé, fialové nebo červené květy. Je citlivý na teplotu, s příchodem chladných podzimních dnů přestává kvést.
Lichořeřišnice
Bohatě kvetoucí letnička má lodyhy dlouhé až 5 metrů, bývají plazivé, ale dokážou se i popínat po opoře. Pochází z Jižní Ameriky, postupně se rozšířila skoro na všechny kontinenty a často zplaněla. Má ráda hodně světla, sluníčko, výživnou propustnou půdu a pravidelnou zálivku. Vypěstovat si ji můžete ze semen, která vysejete do volné půdy nebo větších truhlíků na přelomu dubna a května. Tvoří bohaté závěsy a chlubí se žlutými, oranžovými nebo červenými květy. Květy i listy se dají konzumovat, rostlina patří mezi přírodní antibiotika a má diuretické účinky.
Thunbergie křídlatá
Přezdívá se jí také Černooká Zuzana, protože má černý střed květů, který připomíná oční panenku. Svůj domov má v jihovýchodní Africe, kde roste jako trvalka, u nás ji pěstujeme jako letničku. Předpěstované sazenice si můžete pořídit na začátku května a po zmrzlých mužích je vysadit do venkovních kontejnerů nebo do záhonu, kvete prakticky po celou sezonu až do konce října. Potřebuje pevnou oporu, ideálně ji tedy můžete vysadit pod stromy nebo k plotu, stonky jsou dlouhé až dva metry. Ocení světlo a pravidelný přísun vody. Pokud v horkých dnech zapomenete thunbergii zalít, rychle zasychá. Nejrozšířenější jsou žlutě kvetoucí sazenice, ale k dostání jsou i oranžově nebo bíle kvetoucí rostliny.
Povijnice nachová
Snadno si ji vypěstujete ze semen, která můžete vysít do volné půdy přímo u plotu. Pochází ze subtropických oblastí Jižní a Střední Ameriky, ale postupně se rozšířila prakticky do celého světa. Ocení chráněné stanoviště s dostatkem světla (snese i plné slunce) a lehčí písčitou půdu. Kvete od června do konce září, květy vydrží prakticky jen jeden den, večer se zavřou a uvadnou. Mění se také barva květů, nejdříve jsou nachové a postupně se zabarvují do modra. Lodyhy dorůstají do délky 1 až 3 metry a k svému růstu potřebují pevnou oporu, ideálně plot nebo treláž.
Rhodochiton
Popínavá rostlina s růžovými květy ve tvaru zvonků porůstá stromy a keře v lesích v Mexiku, u nás se pěstuje venku jako letnička nebo ve skleníku jako trvalka. Na jaře si můžete pořídit předpěstované sazenice, případně ji zkuste vypěstovat ze semen, která vysejete koncem zimy do květináče a necháte vyklíčit při teplotě 15 až 20 °C, ven ji pak přeneste až po zmrzlých mužích. Dorůstá do výšky až 1,5 metru, ocení slunné nebo polostinné stanoviště, dobře propustnou zeminu a pravidelný přísun vláhy