Jedy v kosmetice - chemické krémy, toxické šampóny, jedovaté antiperspiranty

27. 6. 2013
Jedy v kosmetice - chemické krémy, toxické šampóny, jedovaté antiperspiranty
Víte, že kosmetika, kterou denně používáme, je plná jedovatých látek? Ty se pomalu ukládají v našem organismu, detoxikují ho a způsobují řadu vážných onemocnění. Že ne? Tak pozorně čtěte!

Kůže je mapou našeho těla

Pokožka je největším orgánem lidského těla. Často se o ní mluví jako o dýchacím orgánu nebo druhých plicích. Přijímá kyslík a vlhkost z atmosféry, vylučuje z těla různé druhy škodlivin, oxid uhličitý, metabolity. Brání průniku cizích těles a nebezpečných bakterií do těla. Kůže je zrcadlem zdravotního stavu pacienta.

Kosmetika nás provází den co den

Stalo se tedy samozřejmostí, že se snažíme co nejlépe pečovat o svoji pokožku, abychom vypadali mladě a svěže co nejdéle. Používáme výživné krémy, masky, tonika, kúry na omlazování. Ale také šampóny, kondicionéry, laky, tužidla, sprchové gely, zubní pasty, make-upy, rtěnky, oční stíny atd. A pochopitelně předpokládáme, že jsou kontrolované a bezpečné.

To je však obyčejně velký omyl. Protože většina z běžných kosmetických přípravků prokazatelně obsahuje škodliviny, které sice nemusí ihned způsobit prudké alergické reakce, ale pomalu se usazují v organismu, čímž znečišťují tělo a přispívají k pozdějším zdravotním problémům.

Problémem bývá to, že tyto škodlivé vlivy často vůbec nevnímáme. Znenadání se však objeví zdravotní problémy, alergie, intoxikace těla, oslabení imunitního systému, někdy až závažné onemocnění. Kůže má totiž velkou schopnost absorbovat škodliviny, a to 2x více než střeva. Toxické látky se přes kůži dostanou do krve či lymfatického systému a odtud putují do celého těla.

Regály obchodů jsou plné jedovaté kosmetiky

Proč se vyrábí kosmetika se škodlivými chemikáliemi? Na to je jednoduchá odpověď – cena. Výhodou těchto látek je, že jsou nesmírně levné a nevyžadují žádný nákladný výzkum. Výrobní náklady na jeden krém se pohybují kolem 5 korun, a přesto za něho v obchodě zaplatíme mnohem vyšší cenu.

Nejvíce rizikové chemické látky, které se vyskytují v kosmetice

Laurylsíran sodný – SLS

Laurylsíran sodný je obsažen v ústních vodách, zubních pastách, šampónech, mýdlech a sprchových gelech, gelech a pěnách na holení. Dráždí kůži, oči, sliznice a dýchací cesty. Může velmi rychle způsobit zvýšenou citlivost nebo alergickou reakci na pokožce. Je toxický při požití či vdechnutí. Při větším množství způsobuje kašel, pálení, dávení, dýchací obtíže, zvracení a celkovou nevolnost. Výzkumy prokázaly, že ohrožuje imunitní systém a způsobuje odlupování pokožky a těžké kožní záněty. Když tuto látku podržíme pod jazykem, vstřebá se do organismu již za 30 vteřin.

Methyldibromo glutaronitril – MDGN

Je to konzervační látka, která by měla chránit výrobky před bakteriemi, plísněni a kvasinkami, a tím pádem prodloužit jejich životnost. Vyskytuje se v lepidlech, barvách, leštidlech a především v kosmetických přípravcích. Je to v Evropě jedna z nejvíce používaných syntetických konzervačních látek. Nachází se v krémech, dětské kosmetice, čisticích pleťových mlékách, opalovacích krémech a sprchových gelech.

MDGN je silný alergen. Pro člověka je po požití velmi jedovatý. Při kontaktu s očima hrozí trvalé následky. Dále se prokázalo, že způsobuje u člověka takzvanou kontaktní dermatitidu, tedy alergický kožní zánět. Nejvíce jsou ohroženy děti, protože mnohé kosmetické přípravky obsahují navíc látky, které zvyšují propustnost kůže. Děti nemají ještě stabilní imunitní systém jako dospělí, a jsou proto mnohem citlivější na tyto látky. V naší republice se dělají nárazové testy různých výrobců kosmetik a vždycky se u některých značek MDGN najde, a to i v dětské kosmetice, což je přímo alarmující.

Klepněte pro větší obrázek

Propylenglykol

Propylenglykol bývá obsažen v zubních pastách, šampónech, kondicionérech, deodorantech, pleťových krémech a maskách, pěnách a gelech na holení, dekorativní kosmetice. Výzkumy jednoznačně prokázaly, že propylenglykol je zdraví škodlivý. Nejohroženější skupinou jsou děti, těhotné a kojící matky a starší nemocní lidé, ale v podstatě se to týká celé populace.

Aceton

Aceton je velmi škodlivá látka, kterou obsahují především odlakovače. Poslední dobou bývá nahrazen ethylacetátem, tedy ethylesterem kyseliny octové. Ale pro jistotu si pečlivě přečtěte složení, protože v něm může být uvedeno, že výrobek obsahuje dimethylketon – což je maskovaně uveden systematický název acetonu.

Formaldehyd

Je velmi nebezpečná rakovinotvorná látka. V České republice je zakázána, smí se používat jen do přípravků na tvrzení nehtů. Ale vždy je dobré kontrolovat složení výrobků.

Pozor na antiperspiranty!

Odstrašujícím příkladem jsou vehementně propagované přípravky na omezení tvorby potu. Jsou vyrobeny na bázi agresivních sloučenin hliníku a jejich pravidelné používání může omezovat funkci ledvin a hraničit s ohrožením organismu.

Parfémy neprospívají našemu zdraví

Další rizikovou skupinu tvoří parfémy. Pravidelná aplikace na kůži může mít velmi negativní dopad na lidské zdraví. Obsahují totiž syntetické látky - ftaláty nebo syntetické pižma. Ftaláty mají schopnost proniknout do lidského organismu a způsobit vážné poškození. Ftalát-DPE, jenž se v parfémech vyskytuje nejčastěji, je nebezpečný pro DNA spermií. Syntetické pyžmo má schopnost se koncentrovat v živých organismech a negativně působit na hormonální systém.

Jemná, čistá, voňavá…

Zárukou kvalitní kosmetiky je značka organic product – tedy kontrolovaná kosmetika bez chemických a konzervačních látek. Značka organic product je zárukou, že výrobky označené tímto logem obsahují minimálně 80 % přírodních složek v konečném výrobku. Současně musí splňovat platné právní předpisy České republiky a Evropského společenství. Uživatel této značky musí mít vytvořen systém jakosti zaručující požadovanou stabilitu vlastností výrobků.

Hlavní myšlenkou přírodní kosmetiky je, aby suroviny – vosky, bylinné extrakty, éterické oleje, rostlinné výtažky a oleje, tuky pocházely z kontrolovaného biologického hospodářství. Důvodem je častá manipulace výrobců s výtažky a přidávání uměle vyrobených složek do základních surovin. Tento znak musí být vždy označen na etiketě výrobku. Dnes již je na trhu k dostání celá škála kosmetiky z nezávadných přírodních zdrojů.

Zpátky k Přírodě

Pravidelné používání chemické kosmetiky je opravdovým hazardem se zdravím. A to ani nemluvím o tom, že téměř všechny tyto syntetické látky jsou v přírodě prakticky neodbouratelné. Není už nejvyšší čas přestat ubližovat sobě i naší planetě, co myslíte?

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

V práci to prostě nedáváte. Musíte se dívat na problematiku jinak a snažit se spolupracovat s kolegy. Jakmile nadřízený uvidí vaši snahu, s propuštěním či snížením platu si to třeba…

Nejčtenější články

Doporučujeme