Oldrich Nový v jedné ze svých posledních rolí s Františkem Filipovským a Květou Fialovou

Oldrich Nový v jedné ze svých posledních rolí s Františkem Filipovským a Květou Fialovou

S Adinou Mandlovou
Ve filmu Eva tropí hlouposti
Civilní portrét
11
Fotogalerie

Ješitný elegán Oldřich Nový: Aférky si užíval jen na zájezdech

Oldřich Nový byl zřejmě skutečný prvorepublikový gentleman. Nejenže nikdy nic neprosáklo z jeho milostných románků, velkým tajemstvím dodnes zůstala i totožnost biologické matky jeho jediné dcery. 15. března to bylo 34 let, co zemřel.

Jak urazit hvězdu

V době, kdy už byl Nový známým hercem, se přišel nechat vyfotit do fotografického ateliéru jisté Alice Wienerové. Choval se tam jako nafoukaná hvězda, a tak si s ním paní fotografka nebrala servítky a pěkně ho utřela. Nový se zastyděl a za pár dní jí přinesl kytici. Tak se seznámil se svou ženou Alicí, které celý život říkal Lízinka.

Pokračování 2 / 10

Na každého muže čeká chomout

Přestože se původně nejspíš ženit nechtěl, promluva s jeho nastávajícím tchánem, židovským ředitelem pražské banky, asi způsobila, že se po osmi letech známosti konečně konala svatba. Díky tchánově finanční injekci pak byl také schopen otevřít si vlastní „Nové divadlo“. Se sňatkem možná tak dlouho otálel i proto, že na něj jeho manželka velice žárlila. Měla proč.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Pokračování 3 / 10

S kým měl poměr?

Stejně jako Vlastu Buriana střežila na každém kroku jeho „Nina“, Oldřich Nový měl, pokud byl v Praze, žárlivý dohled ve své Lízince. Jak ale vyjeli s divadlem na zájezd, ani Buriana, ani Nového už nikdo neuhlídal.

To a také svůj románek se známým milovníkem nepřímo potvrdila krátce před svou smrtí v dokumentu Neobyčejné životy například i herečka Zita Kabátová. Na Nového jako na velkého milovníka vzpomínaly také Lída Baarová nebo Adina Mandlová. Známý herec ale všechny svoje aféry velmi tajil.

Pokračování 4 / 10

Čistý jako lilium?

Největší záhadou života Oldřicha Nového je dodnes totožnost matky jeho jediné dcery Jany. Tu jako novorozeně přinesl herec domů po devíti měsících od svatby. Počít ji tedy musel v době, kdy se ženil, anebo to bylo jinak? To už se každopádně nikdo nedozví. V kolonce matka měla Jana (později Včeláková) prázdné místo. Ani jí otec nikdy nic o biologické matce a její rodině neřekl.

Všem prostě tvrdili, že je Jana adoptovaná. Macecha na ni žárlila i tak. Bůhví, co by se stalo, kdyby pravda vyšla najevo. „On sám se tomu tématu vyhýbal,“ prozradila po letech Nového dcera Jana Včeláková v knize Herecké balady.

Pokračování 5 / 10

Za války

Za války, jak už víme ze seriálu Bohéma, se Oldřich Nový ukázal jako opravdový charakter. Přestože jeho žena byla židovka, odmítnul se rozvést, takže oddálil její odjezd do koncentračního tábora.

Sám byl v roce 1944 odveden do internačního tábora Ostenrode. Pracoval tam ve vápencových lomech. To mu podlomilo zdraví, trpěl totiž dědičnou rozedmou plic. V koncentráku zahynula polovina židovské rodiny jeho ženy. Sama se do něj ale nakonec nedostala.

Jak prozradila v televizním dokumentu dcera Nového Jana, dostala její macecha od rodinného doktora Bílého prášek, který snědla těsně před tím, než šla před odvodovou komisi. Dostala tam po něm takový záchvat, že bylo nacistickými doktory rozhodnuto, že do koncentráku nepojede.

Pokračování 6 / 10

Smrtící žárlivost

Na svou nevlastní dceru, ke které se Nový choval stejně galantně jako ostatně ke všem ženám, žárlila Alice-Lízinka čím dál víc. Zato otec ji rozmazloval, jak se dalo. "Nikdy si nesedl dřív, než si sedla žena,“ vzpomínala Jana Včeláková. V kombinaci s duševní chorobou macechy tedy soužití plné hádek a scén nemohla Jana dlouho vydržet a z domova se ve dvaadvaceti letech odstěhovala.

Pokračování 7 / 10

Vyšel z módy

Po válce Oldřich Nový jako herecký typ vyšel z módy. Do proletářských filmů se nehodil, neprorazil ani jako režisér operet, protože nebyly v kurzu. Divadlo mu znárodnili a on šel spolu s Janem Werichem dělat uměleckého šéfa karlínského Estrádního divadla. Po smrti své ženy po roce 1968 odjel do Vídně, kde se stal režisérem vídeňského divadla. Jeho poslední hlavní filmovou rolí byla Pytlákova schovanka (1949), kterou vidělo víc než čtyři miliony diváků, tou úplně poslední pak malá role v seriálu Taková normální rodinka.

Pokračování 8 / 10

Prostě zmizel

„Byl zklamaný celospolečenským vývojem, doléhalo na něj stáří. Už neměl pocit, že je Kristián, cítil, že už není to eso,“ říká v dokumentu ČT jeho dcera. Přesto pořád dbal na svůj zevnějšek, vždycky měl v kapse saka bílý kapesníček. „Chtěl v lidech uchovávat tu představu, kterou o něm celý život měli,“ vzpomíná ve stejném dokumentu herečka Daniela Kolářová.

Když umřela Alice, úplně ho to zdrtilo, ale pořád ještě se stýkal se svými přáteli. Oni chodili na návštěvu k němu, on zase k nim. Když pak ale jednou zaslechl, jak si z něj a jeho sešlosti na ulici mladá děvčata dělají legraci, byla to pro herce, který si tolik zakládal na svém vzhledu a pověsti milovníka, konečná. Zavřel se ve svém bytě a přestal z něj vycházet. Chtěl, aby si ho lidé pamatovali v plné síle a ne jako sešlého starce.

Pokračování 9 / 10

Mluvil jen s holuby

Směla k němu domů jen dcera, s lidmi mluvil i v bytě jen přes španělskou stěnu. Nechtěl, aby ho někdo viděl. Společnost mu v posledních letech života dělali holubi, které nechával létat do své kuchyně a tam je krmil. Zita Kabátová vzpomínala, jak k němu poslala svou posluhovačku, aby mu chodila uklízet. Po pár týdnech to vzdala. Kdykoli uklidila, Nový zase šel, otevřel okna a nepořádek byl v bytě nanovo.

Pak už o sebe přestal dbát úplně. Poslední, s kým mluvil, byl Miloš Forman, který v Praze natáčel film Amadeus. Pár dní poté, 15. března 1983, třiaosmdesátiletý Oldřich Nový zemřel.

Pokračování 10 / 10

Po Novém Bartoška

Původně třistametrový byt v Maiselově ulici, kde Nový žil v posledních letech svého života, byl rozdělený na dva menší. Jeden z nich, s okny do Pařížské ulice, koupil a zvelebil Jiří Bartoška, druhou zámožný lékař. Bartoška v bytě našel i původní Nového skříň, kde ještě byly jeho klobouky, šály a kabát. I on už se poté, co prodělal rakovinu, z tohoto bytu s velkým géniem loci odstěhoval.

V seriálu Bohéma si Oldřicha Nového zahrál Saša Rašilov.

Klepněte pro větší obrázek

Judith Bárdos hrála v seriálu Bohéma kamarádku Nového ženy, herečku Lili Krallovou. Jaké to pro ni bylo?

Doporučujeme

Články odjinud