Jídlo a deprese: Jak ovlivní to, co jíte, vaše duševní zdraví?

Jídlo a deprese: Jak ovlivní to, co jíte, vaše duševní zdraví?

Co budete dnes večeřet? A co zítra snídat? Víme, že to, co jíme, má vliv na naše fyzické tělo. Víte ale, že vaše strava může ovlivnit i vaši mysl? Mnohé studie jasně ukazují, že zdravá a výživná strava je nejen dobrá pro tělo, ale může taky pomoci zlepšit vaše duševní zdraví.

Zdravá strava je nezbytná pro vývoj mozku

Pokud se budete po celý život snažit dodržovat zásady zdravé výživy, bude to mít vliv na vývoj a kondici vašeho mozku. Jídlo dokáže zvýšit vaši aktuální výkonnost nebo vás naopak utlumí. Může zpomalit nebo naopak zrychlit rozvoj demence. 

Živiny podporují růst mozku

Omega-3 mastné kyseliny a zinek pomáhají vytvářet správné propojení mezi mozkovými buňkami. Tyto živiny umožňují mozku, aby byl odolnější. Naopak, pokud je váš jídelníček plný rafinovaných cukrů, může to mít negativní vliv na esenciální mozkové bílkoviny. To brání schopnosti vašeho mozku, aby vytvářel správná spojení buněk a aby funkce mozku fungovaly, jak mají. 

Jak vypadat mladě, zdravě a šťastně i při hubnutí? Mrkněte na video s Petrem Havlíčkem:

Pokračování 2 / 4

Jídlo ovlivňuje vaši náladu

Říká se, že cesta k srdci druhého člověka vede přes žaludek, ale ve skutečnosti je to cesta k jeho mozku. Mozek a trávicí trakt mají blízký vztah. Vaše trávicí soustava v podstatě neustále vysílá zprávy do vaší mysli pomocí neurotransmiterů. Ve vašem trávicím traktu jsou miliardy bakterií, které ovlivňují právě tyto neurotransmitery. Pokud dopřejete svému tělu zdravé potraviny, vytvoříte v trávicím traktu „dobré“ bakterie, které následně pošlou pozitivní zprávy do mozku. Pokud však konzumujete nezdravé jídlo, především cukr, vytváří se v trávicím systému „špatné“ bakterie. Díky tomu se na chvíli budete cítit dobře, ale na druhé straně to způsobí „havárii“, po které se pravděpodobně budete cítit unavení a nespokojení.

Pokračování 3 / 4

Potrava má vliv i na úzkost a deprese

Dr. Ramsey Shouman, asistent na katedře psychiatrie na Kolumbijské univerzitě, tvrdí, že špatná strava je významným spouštěčem deprese, která je podle Světové zdravotnické organizace jednou z největších příčin zdravotního postižení nejen u Američanů. Výzkum toto tvrzení podpořil. Studie ve skutečnosti ukazují, že lidé, kteří konzumují vhodnou stravu, se cítí šťastnější a spokojenější se životem. Odborníci taky poukázali na to, že středomořská strava může významně pomoci těm, kteří trpí úzkostí nebo depresí. Výzkum dokonce ukázal, že řada lidí, kteří se přiklonili právě ke středomořské stravě, už nemusela užívat antidepresiva.

Pokračování 4 / 4

Strava a sebeúcta

Studie zjistily, že díky vyvážené a zdravé stravě se lidé cítí energičtější, kreativnější a motivovanější. Díky tomu jsou úspěšnější, lépe zvládají každodenní povinnosti a problémy. To má vliv na to, jak sami sebe vnímáme, zda se považujeme za schopné a úspěšné, nebo jsme sami se sebou nespokojení. 

Doporučujeme

Články odjinud