Jídlo působí jako marihuana

26. 3. 2002
Jídlo působí jako marihuana
Přejídání funguje u spousty žen jako kterákoli jiná droga, jako způsob vyrovnání se s vlastním nitrem. Jídlo na ně působí podobně jako marihuana či LSD: dočasně, zdůrazňuje psycholožka dr. Zdeňka Sládečková, která se této problematice věnuje už řadu let.

Jídlo působí jako marihuana

Přejídání funguje u spousty žen jako kterákoli jiná droga, jako způsob vyrovnání se s vlastním nitrem. "Jídlo na ně působí podobně jako marihuana či LSD: dočasně," zdůrazňuje psycholožka dr. Zdeňka Sládečková, která se této problematice věnuje už řadu let.

"Ženy a dívky poměrně rychle naberou na váze, což jejich duševní stav ještě zhorší. Stejně jako u narkomanů se pak dříve či později dostaví zoufalství a vědomí vlastního selhání. Takže další výčitky a sebepodceňování. Lidově se tomuto neuspokojivému stavu duše i těla říká žravá deprese. Odborníci mluví o depresivní neuróze."
Většina žen si podle doktorky Sládečkové není schopna pomoci sama. Pouze vhodně zvolená psychoterapie, vedená profesionálem, pomůže nastartovat přirozené obranné mechanismy uložené v naší psychice. Základním cílem je obnovit pochroumané sebevědomí.
Za ideální považují odborníci kombinaci individuálních sezení s členstvím v některém ze specializovaných klubů, kde ženy a dívky hubnou pod společným dohledem psychoterapeuta a dietologa.

"Rozhodně nejde jen o to, aby naše členky zhubly během pár dnů o deset kilo, a za pár týdnů je zase nabraly. Obezitu bereme jako komplexní problém těla i psychiky. Učíme ženy nejen zdravě jíst a udržovat přiměřenou štíhlost, ale také pečujeme o jejich duševní rovnováhu a svěžest. Už jen to, že si mají kde popovídat o každodenních starostech, působí blahodárněji než nejdražší diety."

Text k foto:
Chorobné přejídání je duševní nemoc, která trápí desetitisíce žen. Ty se snaží pomocí jídla vyřešit například rodinné či partnerské problémy.

zdroj: Plus

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Kamarádi jsou z vás doslova nadšení, protože se díváte na svět pozitivně a umíte se přizpůsobit. Změna přístupu přináší růže zejména v pracovní sféře. Vedoucí si vás nemůže vynachválit a…

Nejčtenější články

Doporučujeme