Jíl na pleť, rašelinu na plodnost, fango na klouby - využijte darů země!

26. 6. 2013
Jíl na pleť, rašelinu na plodnost, fango na klouby - využijte darů země!
Již po staletí jsou známy blahodárné a regenerující účinky darů Země, jako je jíl, rašelina, bahno. A právě o nich si dnes povíme…

Jíl zjemňuje pokožku

Jíl je sypká hornina s velmi jemnou vodopropustnou texturou. Vzniká rozkladem existujících hornin, jako je například živec či žula. Podle fyzikálně-chemického složení mívá jíl různou barvu, která je od bílé přes žlutou, zelenou, hnědou, červenou či šedou. Jednoduše řečené, skládá se z hlinitých silikátů, které obsahují stopy jiných prvků – titanu, vápníku, draslíku, hořčíku, sodíku, oxidu hlinitého.

Léčivé účinky jílu

Jíl má hojivé a protizánětlivé působení, můžeme ho s úspěchem používat při léčbě krevních výronů, otoků, modřin, pohmožděnin, blokád či obraženin.

Jíl v kosmetice

Jíl můžeme s úspěchem používat i v kosmetice. Čistí, zjemňuje a celkově projasňuje pokožku, je rovněž účinnou prevencí proti nečistotám a neduhům kůže. Koupele či celkové zábaly z jílu mají regenerační a harmonizující efekt.

Rašelina prohřívá organismus

Rašelina je černá zemitá hmota, která vznikla z rostlin, které rostly ve vlhkých nížinách na konci poslední doby ledové. Voda zabránila rozkladu rostlin a pylů, které se pomalu usazovaly jako rašelina.

Na co je rašelina bohatá?

Rašelina je bohatá na minerální látky a organické sloučeniny, jako například celulózu, kyselinu tříslovou (tanin), kyselinu huminovou a látku podobající se estrogenu.

Léčivé účinky rašeliny

Rašelina ve formě obkladů a koupelí pomáhá léčit zánětlivá a degenerativní onemocnění kloubů, dále zlepšuje stav kožních onemocnění a léčí a posiluje ženské pohlavní orgány. Rašelinové koupele či celkové zábaly rovněž harmonizují celý organismus.

Rašelina a ženské lůno

Vědecké výzkumy potvrdily, že cílená léčba rašelinou (ve formě sedacích koupelí a zábalů podbříška) pomáhá ženám, kterým se nedaří otěhotnět. Látky podobající se estrogenu zjevně pronikají poševní sliznicí do organismu, upravují měsíční cyklus a podporují dozrávání vajíček.

Klepněte pro větší obrázek

Jak rašelina působí?

V rašelinové koupeli se teplo pomalu a rovnoměrně šíří do celého těla. Uvolňují se svaly, bolesti a blokády ustupují a organismem se šíří klid. Tělesná teplota stoupá asi o jeden stupeň a procesy látkové výměny se dávají do pohybu. Prokrvení se zlepšuje, aktivují se funkce nervového a hormonálního systému a zvyšuje se účinnost imunitního systému. Kyseliny huminové v rašelině posilují kyselý ochranný plášť kůže a sliznic, ty pak mohou lépe odvracet útoky choroboplodných zárodků.

Hlinitá půda čistí organismus

Hlinitá půda je vlastně směs jílu a písku. Vzniká zvětráváním různých druhů hornin a je jedním z nejstarších stavebních materiálů na naší planetě.

Léčivé účinky hlinité půdy

Má silné detoxikační působení. Hodí se ke koupelím a celkovým zábalům.

Hlinitá půda v kosmetice

Hlinitá půda odmašťuje pokožku, proto je účinná při léčbě kožních onemocnění, obzvláště u akné.

Fango tiší bolesti kloubů

Fango je druh bahna, které obsahuje velké množství minerálů a pochází z horkého zdroje vulkanického původu (je z rozemleté lávy).

Na co je fango bohaté?

Tento produkt přírody obsahuje vysoké procento hořčíku, vápníku, sodíku, fluóru a síry.

Léčivé účinky fanga

Fango se používá k léčbě nemocných kloubů, svalů a neuralgií (nervových bolestí), nejčastěji ve formě zábalů.

Tento druh bahna můžeme používat jako doplňkovou léčbu všech kožních onemocnění – lupénky, ekzémů, akné, mykóz, zánětů, podráždění i alergií. Fango má totiž schopnost rychlého vstřebávání, neutralizace kyselosti a stimulaci účinků, což je podstatné pro zahájení hojivého procesu. Lehce rozetřená vrstva bahna okamžitě pohlcuje všechny povrchového systému kůže.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Nadřízený si chce s vámi promluvit o propadu vaší práce. Pokud se vás bude snažit motivovat financemi, tak se moc nerozmýšlejte. Šéf si vás váží a nějaké klopýtnutí neřeší jako vy. Měli…

Nejčtenější články

Doporučujeme