Jiří Bartoška: Hercem se stal náhodou, životem ho doprovází dvě osudové ženy

27. 5. 2022
Herec, filmový producent a ředitel karlovarského filmového festivalu patří jednoznačně k nejcharismatičtějším mužům českého filmu. Idol ženských srdcí s charakteristicky tajuplným hlasem se k herectví dostal ale v podstatě náhodou. Jaká je životní pouť Jiřího Bartošky?

Hercem jen tak náhodou

Jiří Bartoška se narodil 24. března roku 1947 v Děčíně. Jeho dětskou zálibou bylo malování, které ho bavilo natolik, že se chtěl stát kunsthistorikem. Na vysokou školu, kam se tehdy hlásil, ale přijat nebyl, proto ho brzy stihla povinná vojenská služba. Jednotka, u které herec sloužil, byla v Brně a díky herečce Janě Švandové se mladý vojín ocitl u přijímaček na místní JAMU. Bral to jako šanci, jak se alespoň na chvíli ulít z vojny. Zde se později sešel s osobnostmi, jako je Dagmar Havlová, Eliška Balzerová, Pavel Zedníček či Bolek Polívka, který jej na talentovky dokonce připravoval. Po studiu krátce působil v brněnském Divadle Husa na provázku, v roce 1973 odešel do Činoherního studia v Ústí nad Labem a po odchodu do Prahy se usadil v Městských divadlech pražských a v roce 1978 začal působit v pražském Divadle Na Zábradlí, které opustil až počátkem devadesátých let.

Co všechno dokázal za svůj život Jiří Bartoška? Podívejte se na video:

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

Jupiter je v nepříjemném spojení s Uranem, a proto budete tak trochu podráždění a nic vám nebude po chuti. V rodinném kruhu nepanuje ideální atmosféra, nicméně se nad tím nepozastavujte.…

Nejčtenější články

Doporučujeme