Jiří Menzel a jeho Sukničkáři

12. 8. 2012
Jiří Menzel a jeho Sukničkáři
Režisér Jiří Menzel po několika letech opět natáčí. Jeho nový snímek s názvem Sukničkáři vzniká během prázdnin a odhalí divákům svět opery zbavený pozlátka!

Jiří Menzel patří k nejznámějším a nejoceňovanějším režisérům. Jeho celovečerní debut Ostře sledované vlaky, podle předlohy Bohumila Hrabala, získal v roce 1967 Oscara. Na Oscara byl nominovaný i další z jeho snímků, Vesničko má středisková, v roce 1985. Trezorový film Skřivánci na niti obdržel v roce 1990 cenu Zlatý medvěd na Mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně, on sám pak roku 1996 získal Českého lva za dlouholetý umělecký přínos českému filmu. Naposledy zasedl do režisérského křesla v roce 2008, když připravoval film Obsluhoval jsem anglického krále. Ten získal čtyři České lvy, cenu kritiků na Berlinale a další mezinárodní ocenění.

Osvědčený tým

Na Sukničkářích se podílejí režisérovi stálí spolupracovníci. Za kameru se postaví Menzelův dvorní kameraman Jaromír Šofr, hudbu k filmu složil uznávaný skladatel Aleš Březina a střihu se ujme Jiří Brožek, držitel osmi Českých lvů. Dále se při práci na filmu představí filmový architekt Milan Býček, výtvarník Jaroslav Milfajt, kostymérka Sylva Hanáková- Zimulová, maskérka Jiřina Pahlerová nebo zvukař Radim Hladík jr.

Velká herecká jména

Hlavními postavami filmu jsou operní režisér Vítek, učitelka Markétka a operní zpěvák Jakub, které představují Jan Hartl, Libuše Šafránková a Martin Huba. V dalších rolích se objeví například Jiřina Jirásková jako matka Markétky, Ivana Chýlková jako Markétčina dcera, dále Emma Smetana, Václav Kopta a další. Zajímavostí je obsazení skutečných operních pěvců. Diváci se tak mohou těšit na filmovou premiéru řady osobností z českých operních scén – například Anny Klamo, držitelky ceny Thálie za rok 2011, Lucie Juránkové, Jana Mikuška...

O čem to bude?

Sukničkáři každopádně přináší příběh o lásce, o zklamání z lásky k opeře a také o celoživotní vášni pro operní pěvkyně. To vše podané s nadsázkou a humorem typickým pro Menzelovy filmy. „Ptají se mě, jestli to bude komedie. Jak to krucinál mám vědět! Možná to bude smutný a možná zase takový, že to bude lidem k smíchu,” komentuje s nadhledem a vtipem svůj film Jiří Menzel. Režisér je poprvé za svou kariéru zároveň autorem námětu a scénáře, na němž s ním spolupracovala Tereza Brdečková.

První klapka

První klapka Sukničkářů padla v sobotu 30. června na malebném nádvoří barokního zámku v Lysé nad Labem. Před kamerou se objevili slovenský herec Martin Huba a Jiřina Jirásková, která k natáčení poznamenala: „Je mi velkou ctí natáčet s panem Menzelem a panem Hubou a dnešní den jsem si opravdu užila. Jsem ráda, že se můžu filmu účastnit.“ Filmování, které probíhalo v zámeckých interiérech i v rozsáhlém parku, se v rolích komparzistů zúčastnili také místní senioři, kteří mají na zámku již několik let svůj domov.

Zajímavé lokality

Další dny se filmový štáb přesouval každé ráno v podstatě na jinou lokaci. Natáčelo se v Divadle na Vinohradech, v Libeňském parku, v malebných lesích kolem Jevan a první natáčecí týden byl zakončen v areálu bývalého cisterciáckého kláštera v západočeských Plasích. Kromě herců se v Plasích zúčastnilo natáčení více než padesát malých dětí, které si zahrály členy dětského pěveckého sboru. „Dnes to bylo moc příjemné a doufám, že nám to tak vydrží i nadále,“ řekla po natáčení v Plasích Libuše Šafránková, představitelka učitelky Markétky. „S panem režisérem Menzelem jsme se seznámili v 70. letech při práci v Činoherním klubu, když mě obsadil do role Colombiny ve hře Tři v tom. Bylo to pro mě nesmírně cenné setkání. Dovídali jsme se od něj leccos nového o situačním humoru, o nadsázce, nebo třeba jak vystavět a načasovat gag. Od té doby jsme se setkali ještě několikrát v divadle i ve filmu. Mám pocit, že mě Jirka provází celý život,“ dodala Šafránková ke spolupráci s Jiřím Menzelem. Filmový štáb dále natáčí v Praze, Mělníku, Táboře a Českém Krumlově. A premiéra nového snímku je naplánována předběžně na první polovinu příštího roku.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Vaše za normálních okolností romantická nálada je momentálně docela daun. Máte pocit, že se vám lepí smůla na paty, i když se vám daří navazovat kontakty. Ačkoliv je prvotní zásah Amorova…

Nejčtenější články