Jiří Menzel a jeho Sukničkáři

12. 8. 2012
Jiří Menzel a jeho Sukničkáři
Režisér Jiří Menzel po několika letech opět natáčí. Jeho nový snímek s názvem Sukničkáři vzniká během prázdnin a odhalí divákům svět opery zbavený pozlátka!

Jiří Menzel patří k nejznámějším a nejoceňovanějším režisérům. Jeho celovečerní debut Ostře sledované vlaky, podle předlohy Bohumila Hrabala, získal v roce 1967 Oscara. Na Oscara byl nominovaný i další z jeho snímků, Vesničko má středisková, v roce 1985. Trezorový film Skřivánci na niti obdržel v roce 1990 cenu Zlatý medvěd na Mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně, on sám pak roku 1996 získal Českého lva za dlouholetý umělecký přínos českému filmu. Naposledy zasedl do režisérského křesla v roce 2008, když připravoval film Obsluhoval jsem anglického krále. Ten získal čtyři České lvy, cenu kritiků na Berlinale a další mezinárodní ocenění.

Osvědčený tým

Na Sukničkářích se podílejí režisérovi stálí spolupracovníci. Za kameru se postaví Menzelův dvorní kameraman Jaromír Šofr, hudbu k filmu složil uznávaný skladatel Aleš Březina a střihu se ujme Jiří Brožek, držitel osmi Českých lvů. Dále se při práci na filmu představí filmový architekt Milan Býček, výtvarník Jaroslav Milfajt, kostymérka Sylva Hanáková- Zimulová, maskérka Jiřina Pahlerová nebo zvukař Radim Hladík jr.

Velká herecká jména

Hlavními postavami filmu jsou operní režisér Vítek, učitelka Markétka a operní zpěvák Jakub, které představují Jan Hartl, Libuše Šafránková a Martin Huba. V dalších rolích se objeví například Jiřina Jirásková jako matka Markétky, Ivana Chýlková jako Markétčina dcera, dále Emma Smetana, Václav Kopta a další. Zajímavostí je obsazení skutečných operních pěvců. Diváci se tak mohou těšit na filmovou premiéru řady osobností z českých operních scén – například Anny Klamo, držitelky ceny Thálie za rok 2011, Lucie Juránkové, Jana Mikuška...

O čem to bude?

Sukničkáři každopádně přináší příběh o lásce, o zklamání z lásky k opeře a také o celoživotní vášni pro operní pěvkyně. To vše podané s nadsázkou a humorem typickým pro Menzelovy filmy. „Ptají se mě, jestli to bude komedie. Jak to krucinál mám vědět! Možná to bude smutný a možná zase takový, že to bude lidem k smíchu,” komentuje s nadhledem a vtipem svůj film Jiří Menzel. Režisér je poprvé za svou kariéru zároveň autorem námětu a scénáře, na němž s ním spolupracovala Tereza Brdečková.

První klapka

První klapka Sukničkářů padla v sobotu 30. června na malebném nádvoří barokního zámku v Lysé nad Labem. Před kamerou se objevili slovenský herec Martin Huba a Jiřina Jirásková, která k natáčení poznamenala: „Je mi velkou ctí natáčet s panem Menzelem a panem Hubou a dnešní den jsem si opravdu užila. Jsem ráda, že se můžu filmu účastnit.“ Filmování, které probíhalo v zámeckých interiérech i v rozsáhlém parku, se v rolích komparzistů zúčastnili také místní senioři, kteří mají na zámku již několik let svůj domov.

Zajímavé lokality

Další dny se filmový štáb přesouval každé ráno v podstatě na jinou lokaci. Natáčelo se v Divadle na Vinohradech, v Libeňském parku, v malebných lesích kolem Jevan a první natáčecí týden byl zakončen v areálu bývalého cisterciáckého kláštera v západočeských Plasích. Kromě herců se v Plasích zúčastnilo natáčení více než padesát malých dětí, které si zahrály členy dětského pěveckého sboru. „Dnes to bylo moc příjemné a doufám, že nám to tak vydrží i nadále,“ řekla po natáčení v Plasích Libuše Šafránková, představitelka učitelky Markétky. „S panem režisérem Menzelem jsme se seznámili v 70. letech při práci v Činoherním klubu, když mě obsadil do role Colombiny ve hře Tři v tom. Bylo to pro mě nesmírně cenné setkání. Dovídali jsme se od něj leccos nového o situačním humoru, o nadsázce, nebo třeba jak vystavět a načasovat gag. Od té doby jsme se setkali ještě několikrát v divadle i ve filmu. Mám pocit, že mě Jirka provází celý život,“ dodala Šafránková ke spolupráci s Jiřím Menzelem. Filmový štáb dále natáčí v Praze, Mělníku, Táboře a Českém Krumlově. A premiéra nového snímku je naplánována předběžně na první polovinu příštího roku.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Nezkoušejte nic nového, pokud se na to skutečně necítíte. Na druhou stranu nebuďte až moc stydliví. To se také nenosí. Prospěla by vám zlatá střední cesta. S nadřízeným se nedokážete…

Nejčtenější články

Doporučujeme