Jiří Schelinger: Záhadný pád z mostu ukončil jeho život. Skočil, nebo spadl?

Jiří Schelinger: Záhadný pád z mostu ukončil jeho život. Skočil, nebo spadl?

Jedna z nejvýraznějších postav rockové hudební scény a hlas, na který se nezapomíná. Interpret písně Holubí dům zemřel těsně po oslavě svých třicátých narozenin. Jeho život ukončil pád z bratislavského mostu do Dunaje. Tělo se našlo po několika týdnech a od té doby se objevila spousta nejrůznějších teorií, proč zemřel, a dokonce i to, zda šlo vůbec o zpěvákovo tělo. 13. dubna 2022 si připomínáme smutné jednačtyřicáté výročí zpěvákovy smrti.

Skončil ve vazbě

Narodil se 6. března 1951 v Bousově kousek od Čáslavi. Spolu s bratrem Milanem už odmalička inklinovali k hudbě. Není se čemu divit, otec byl učitel hudby, takže geny se nezapřely. Doma se u nich pořád drnkalo na kytaru a místo učení kluci raději hráli. Přestože se Jiří začal učit na instalatéra, nikdy školu nedokončil. Muzika hrála prostě prim.

Dětství už rodina prožila v pražských Nuslích, kam se z Čáslavska přestěhovala. Jiří nepatřil k tichým slušňákům, byl spíše rebel. Už v sedmnácti skončil v zadržovací vazbě, údajně kvůli šíření politických letáků. Jiní ale tvrdí, že to bylo kvůli podvodům s alkoholem. Jedno je jisté určitě, jedničku z chování by zřejmě tenkrát Jiří na vysvědčení nedostal. Zato měl spousty přezdívek včetně Hallyday z Nuslí (to kvůli kytaře a na počest slavného rockera), Sluníčko (pořád se smál) nebo Peri Hovado (když se opil, měl demoliční nálady).

Znáte největší hity Jiřího Schelingera? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 4

Kytara jako milenka

Ve vazbě se pokusil demonstrativně si podřezat žíly, díky čemuž dostal modrou knížku. Povinné vojenské službě se tedy vyhnul. Neuměl si představit, že by nemohl hrát a zpívat. První bigbítovou kapelu založil už na základní škole, ovšem nikdy nevystoupila. Kytara byla jako jeho milenka, se strunami to uměl doslova božsky. Mnozí na něj vzpomínají jako na výborného muzikanta, jehož melancholický hlas s chraplavým nádechem dostával do kolen nejednu fanynku.

Pokračování 3 / 4

Předskakoval Smokie

Jeho zjev i hlas naplno zúročil Karel Šíp z kapely Faraon, když mu napsal v roce 1972 písničku na tělo – Holubí dům. Megahit byl na světě a sláva Schelingera stoupala strmým směrem nahoru. O tři roky později se umístil v soutěži Zlatý slavík na čtvrtém místě. To už hrál se skupinou Františka Ringo Čecha a nahrával písně typu Sim-sala-bim či René, já a Rudolf.

Kromě těchto písní však skvěle interpretoval skladby rockových kapel Black Sabbath či Status Quo, později i folk-bluesové písničky. V roce 1977 byl předskokanem britské pop-rockové skupiny Smokie.

Pokračování 4 / 4

Zemřel po skoku do Dunaje

Jeho život byl jako na houpačce. Rád se napil, kouřil marihuanu. Jeho druhá žena jednou vzpomínala, že ji přidával do bramboráků, po nichž se pak všichni mohli utlouct. Nuda s ním rozhodně nebyla. Za svůj krátký život se stihl dvakrát oženit, s první ženou měl dceru Andreu, druhá s ním po mnoha peripetiích zůstala až do konce. 13. dubna 1981 odjel Schelinger do Bratislavy natočit filmový hit Což takhle dát si špenát.

Nikdo úplně neví, co přesně se stalo, ale večer skončil ve vinárně, kde popíjel s několika mladíky, které tam poznal. Společně odešli a společně se také hecovali, kdo z nich najde odvahu skočit do Dunaje. Jeden z mužů skočil, ale přežil. Jiří skočil také, ale jeho tělo se našlo až v květnu zhruba sedmdesát kilometrů daleko. Vyrojily se spekulace, zda to byl skutečně on, a objevily se i teorie, jestli to nebyla vražda, kterou zosnovalo StB. Pravda bude zřejmě mnohem prostší. Alkohol, marihuana a pocit nesmrtelnosti zřejmě sehrály hlavní roli a výjimečný zpěvák dobrovolně skočil.

Doporučujeme

Články odjinud