Jiří Suchý začínal ve vinárně Reduta Foto: Profimedia

Jiří Suchý začínal ve vinárně Reduta Foto: Profimedia

Tam si Jiřího Suchého všiml Miroslav Horníček Foto: Profimedia
Jiří Suchý zamlada Foto: Profimedia
Jiří Suchý se svojí letitou kamarádkou Jitkou Molavcovou Foto: Profimedia
Jiří Suchý založil divadlo SEMAFOR Foto: Profimedia
15
Fotogalerie

Jiří Suchý slaví 90: Přišel o dítě i o milovanou ženu, ale na život nezanevřel

Ba naopak. Muž s mimořádným talentem a noblesou se netají tím, že na všechny neduhy mu pomáhá práce a životní překážky a že problémy jej dokážou neuvěřitelně nabít. Možná právě díky tomuto energetickému koktejlu se můžeme dodnes bavit u hitů, které zbožňují všechny generace. Jiří Suchý právě dnes 1. října 2021 slaví své devadesáté narozeniny!

Místo grafika hitmakerem

Talentovaný skladatel, zpěvák, ilustrátor a výtvarník se narodil v Plzni v rodině vyučeného truhláře, dětství ale prožil v Klatovech. Do Prahy se rodina přestěhovala až později a právě v metropoli se začal mladý Jiří zajímat o umění. Kdo by si pomyslel, že tento všestranný muž nebyl přijat na gymnázium kvůli nedostatečnému prospěchu! Vyučil se tedy reklamním grafikem, ale láska k hudbě byla silnější. Začal působit v kapele, kde hrál na kontrabas a u toho zpíval. Ve vinárně Reduta, kde tehdy hodně vystupoval, si jej všiml herec Miroslav Horníček a seznámil Jiřího Suchého s dalším talentem Jiřím Šlitrem. Ti dva si hned porozuměli, Jiří Suchý pověsil grafiku na hřebíček a se svým jmenovcem Jiřím začali tvořit nesmrtelné hity.

Co jste možná nevěděla o Jiřím Suchém? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 4

To všechno odnesl čas

Na konci šedesátých let založil Divadlo Na zábradlí, ale protože ostatní členové měli Jiřího „jen“ za textaře a dramatika, rozhodl se založit divadlo SEdmi MAlých FORem čili Semafor. První hra z pera dvojice Suchý-Šlitr s názvem Člověk z půdy byla ohromně úspěšná a to oba jeho principály povzbudilo natolik, že se nenechali zastrašit socialistickými příkazy a zákazy, a divadlo se tak stalo jejich celoživotní láskou.

Další láskou Jiřího Suchého se stala výtvarnice Běla, se kterou se v roce 1960 oženil. Běla byla jeho největší kritičkou, která se nebála říct svému úspěšnému muži svůj názor. V roce 1964 se těšili z narození synka, ten ale krátce po porodu zemřel. Zanedlouho na to se Suchým narodil ještě syn Jakub.

Pokračování 3 / 4

Láska dotekem

Smrt syna však nebyla v životě Jiřího Suchého jedinou tragickou událostí. Když za nevyjasněných okolností zemřel jeho celoživotní parťák Jiří Šlitr, ani ve snu by ho nenapadlo, že není všemu neštěstí konec. Zákeřné leukémii podlehla v pouhých sedmačtyřiceti letech i jeho milovaná žena. „Měla ukrutné bolesti, především v holenních kostech. Od jednoho léčitele jsem se naučil tu bolest „odhladit“,“ svěřil se v dokumentu Olgy Sommerové Lehce s životem se prát. Manželi byli od roku 1960 do její smrti v roce 1986.

Suchý pak všechny překvapil svým druhým sňatkem v roce 2006. Tehdy si bral za manželku o 45 let mladší učitelku Markétu (jako studentka si přivydělávala jako uvaděčka v Semaforu) a nechtěl ani slyšet, že by tak velký věkový rozdíl mohl být jednou ještě větší problém. Jeho mladá žena ale toužila po dítěti, a Jiří se nechal slyšet, že by se jaksi nehodilo, aby měl jeho tehdy padesátiletý syn Jakub sourozence. A tak se ve svých jednaosmdesáti letech rozvedl, s bývalou ženou však zůstali přátelé.

Pokračování 4 / 4

Pocta Mistrovi

Jeho další osudovou ženou je Žofie Melicharová – oddaná uklízečka ze hry divadla Semafor Jonáš a Melicharová, alias Jitka Molavcová, se kterou Jiřího pojí přátelství už přes čtyřicet let. Jiří Suchý je i dvojnásobným dědečkem vnuků Adama a Vítka. Zda oba mladí muži někdy svým láskám zanotovali nazpaměť „dědův“ Pramínek vlasů, to netušíme. Že ale nechybí u žádného táboráku, stejně jako třeba Krajina posedlá tmou, Tereza nebo Klementajn, to je tutovka. Řád Tomáše Garrigua Masaryka, kterým byl Jiří Suchý oceněn, je důkazem, že kdo umí, ten prostě umí. I bez zbytečných gest a póz…

Doporučujeme

Články odjinud