Jiří Voskovec: Zakázaný elegán, který emigroval a proslavil se na Broadwayi

29. 7. 2022
1. července tomu bylo už jednačtyřicet let, co zemřel herec, spisovatel a dramatik Jiří Voskovec. Pro Čechy je nerozlučně spjatý s Janem Werichem, ačkoliv spolu pracovali jen ve 20. a 30. letech 20. století. Mimo jiné i proto, že mnohá jejich díla jsou nesmrtelná. A to Jiřího Voskovce čekala ještě druhá kariéra v USA.

Nikde nebyl úplně „doma“

Jiří Voskovec se narodil 19. června 1905 v Sázavě na Benešovsku. Jeho otec se jmenoval Vilém Wachsmann, ale jméno si nechal počeštit. A nebyla to první změna jména, kterou Voskovec během svého života zažil. Když se později přestěhoval do Ameriky, žil tam jako George Voskovec, jeho příjmení ovšem bylo komoleno na Voskovek. Matka se jmenovala Jiřina Pinkasová a byla Francouzka.

Otec byl vojenským kapelníkem, který jako slavjanofil přijal pozvání ruského cara stát se dirigentem jeho 108. pěšího pluku ve Vilniusu. Starší bratr a sestra se narodili v Rusku. A on, nejmladší z dětí, se stále „cejtil vošizenej“, protože se nenarodil v žádné z těch pohádkových zemí. „Já byl vlastně v exilu odjakživa, nikdy jsem docela nepatřil tam, kde jsem byl. Jako by se mi pořád stýskalo po nějaké době, po nějakém místě,“ řekl na podzim roku 1974 herec Jiří Voskovec v rozhovoru, který s ním pro exilový časopis Listy vedl Antonín Jaroslav Liehm. Voskovec měl ovšem silný vztah k češtině, přestože žil víc než půl života v zahraničí, pořád češtinu používal v celé její košatosti a hravosti.

Co přinesla emigrace duu V+W? Podívejte se na video:

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

Jestliže si chcete udržet skvělé pracovní tempo, tak se dejte na dráhu pravidelného odpočinku. Na vlastní kůži pocítíte zlepšení. Po pravdě řečeno vám začínají docházet pomalu síly a…